FINDIK ZURUFU

FINDIK ZURUFU

FINDIK ZURUFU
Ekonomi
2537 Okunma
0
Enstitü Müdürü Aysun AKAR:
FINDIK ZURUFU:

Fındığın hasat ve harmanlama işlemlerinin sonunda ülkemizde her yıl 250.000-300.000 ton arası fındık zurufu ortaya çıkmaktadır. Fındık zurufu kompostlama işlemine tabi tutulursa toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerini düzenleyen organik bir maddeye dönüşmektedir. Ancak bu değerli atık çoğunlukla yakılmakta veya kendi halinde yol kenarlarına bırakılmaktadır. Hâlbuki üreticilerimiz çok basit bir uygulamayla fındık zuruflarını kompost yaparak yarayışlı hale getirebilirler. Böylelikle değerli bir organik atık ziyan olmamış hem de yıldan yıla fakirleşen topraklarımızın yapısını iyileştirmeye katkı yapılmış olur.
Fındık zurufundan kompost yapımı çok kolay. Zuruflar 20-30 cm.lik katman halinde serilir. Bu katmana bir kat kireç serpildikten sonra üzerine 20-30 cm.lik bir zuruf katmanı daha yapılır onun üzerine de tarım kireci serpilir. Zuruf katmanlarının yapımına bu şekilde devam edilerek bir yığın oluşturulur. Yığın ıslatılır ve üzeri mikroorganizmaların daha sağlıklı çalışabilmesi için uygun sıcaklığı oluşturmak amacıyla naylon bir örtü ile örtülür. İki günde bir mikroorganizmaların aktivitesi sonucu oluşan sıcaklığı dağıtmak ve nemi sağlamak amacıyla sulanarak karıştırılır. Bu şekilde kompost 5-6 ay arasında bir sürede yeterli olgunluğa gelecektir.
Olgunlaşmış olan kompost istenirse fındık bahçelerinde ocak diplerine, özellikle toprağın azaldığı bölgelere,  istenirse tarla hazırlığında toprak ile karıştırılarak, istenirse süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılabilir. Fındık zurufu toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirdiği gibi su tutma kapasitesinin yüksek oluşu bakımından da değerlidir.
Fındık zurufunun kompostlama işlemi yapılmadan bahçe ve tarlalarda kullanımı ise patojen mikroorganizmaların yayılabilmesine sebep olduğu için sakıncalıdır.
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

BU HAFTA YORUMLANANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2018

SİVAS'TAKİ TARİHİ MEYDANDA 'GİZLİ GEÇİT' HEYECANI

2017

BANGLADEŞ'E SIĞINAN ARAKANLI SAYISI 600 BİNİ GEÇTİ

2005

NECMETTİN ERBAKAN'IN EŞİ NERMİN ERBAKAN BUGÜN HAYATINI KAYBETTİ

2004

HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILAN HALUK KIRCI UKRAYNA'NIN BAŞKENTİ KİEV'DE YAKALANDI

1999

TÜRK SİNEMA OYUNCUSU NERİMAN KÖKSAL BUGÜN VEFAT ETTİ

1993

KARUN HAZİNESİ 28 YIL SONRA TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

1960

GENEL NÜFUS SAYIM YAPILDI

1953

TÜRK SOSYOLOG VE TARİHÇİ TANER AKÇAM BUGÜN DOĞDU

1940

EFSANE FUTBOLCU PELE BREZİLYA'DA DÜNYAYA GELDİ

1929

New York Borsasında hisse senetlerinin değerindeki sürekli düşüş yavaş yavaş paniğe yol açmaya başladı

1929

TÜRK YAZAR ADALET AĞAOĞLU BUGÜN DOĞDU

1840

POSTA VE TELGRAF NEZARETİ KURULDU

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri