Kuduz Aşılama Kampanyası Düzenlenecektir

Kuduz Aşılama Kampanyası Düzenlenecektir

Haber Resim Üstü
Kuduz Aşılama Kampanyası Düzenlenecektir
Ekonomi
G.Tarihi: 15.03.2019 11:33
583 Okunma
0
Kuduz Aşılama Kampanyası Düzenlenecektir
 
Giresun merkez ve ilçelerimiz de 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında; 25 Şubat - 31 Mayıs tarihleri arasında “Kuduz Aşılama Kampanyası” düzenlenecektir. İlimiz genelinde sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflendiği kampanyada, aşılanan tüm hayvanlar için aşı karnesi tanzim edilerek, kuduz aşılama defterine ve veri tabanına kaydedilmektedir.
 
Kampanya kapsamında olmak üzere; belediyelerin, muhtarlıkların, hayvanları koruma derneğinin, hayvanseverlerin ve ilgili kurum/kuruluşların aşı talepleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. Köpeklere ve kedilere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aksi taktirde hayvan sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır.
 
Ülkemizde kuduz hastalığının görülmesinde başıboş ve sahipsiz köpekler önemli rol oynadığından, Hayvanları Koruma Kanunu ve Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince; yerel yönetimlerin hayvan bakımevleri kurarak aşılama ve rehabilitasyon (kısırlaştırma, sahiplendirme vd.) çalışması yapmaları, hayvan ve halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Aşılama Kampanyasında,  hayvan barınaklarındaki köpeklerin yanı sıra, belediyeler ve köy muhtarlıkları tarafından görevlendirilecek ekiplerin usulüne uygun olarak yakalayıp zaptı rapt altına almaları halinde sahipsiz sokak hayvanlarına da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce kuduz aşısı yapılacaktır.
 
Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur.   
 
 
 
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri