ÇEPNİLER EYÜPSULTANDA BİR ARAYA GELDİLER

ÇEPNİLER EYÜPSULTANDA BİR ARAYA GELDİLER

ÇEPNİLER EYÜPSULTANDA BİR ARAYA GELDİLER
Giresun
G.Tarihi: 31.01.2020 08:04
1631 Okunma
0


Giresun Çepni Derneği 1 Olağan kongresini dernek merkezinin bulunduğu Eyüpsutan  Kültür merkezinde gerçekleşti tek liste halinde gidilen kongreye Kurucu başkan  salt çoğunluğun desteğiyle Giresun Çepni Derneği Başkanı oldu .

Büyük bir Kalabalık topluğu katılım yaparken Başkan Serkan Cihan katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmaya Çepnilerin Tarihi ve Derneğin çalışma ve hedefleriyle ilgili verdi

Orta Asyalı kavimlerin yurt tutmaya çalıştığı Giresun; bir Oğuz boyu olan Çepniler tarafından da iskân edilmiştir. Asırlar boyunca bu şehirde bulunan ve şehre kendi karakterini ruh diye üfleyen bu Türk topluluğu Çepnilerdir , Giresun’un soylu evlatlarının asil ecdatlarıdır.Bu şehrin evlatları; düşman görünce taarruz etmek için üzerine koşan kahramanların mirasçısıdır.

Tarih boyunca Giresun Türk milletinden, milletimiz de Giresun’dan vazgeçmemiştir.

Bu şehir, yalnızca dün değil; bugün de, yarın da aslan yatağı, yiğit diyarı, Türk’ün vatanı olmaya devam edecektir.

Türk milletinin ve Türk milliyetçilerinin Giresun’u; bağımsız Türkiye Cumhuriyeti inşa edilirken, bu harca kanını, alın terini, gözyaşını katan bir şehirdir. Çünkü bizim Giresun’umuz; muhteşem bir tarihin, muhteşem bir coğrafyayla buluştuğu yerdir.

Giresun Çepni Derneğimiz yerel , ulusal ve uluslararası faaliyetler yapmak amacıyla kurulmuştur.

Türk İslam Ülküsüne bağlı , kırmızı çizgileri vatan millet bayrak ve Kuran olan 7 kurucu üyelerimiz ve 36 kişilik yeni yönetimimiz ile hizmetlerimize devam edeceğiz.

Bugüne kadar sadece 6 aylık süre içerisinde hem yurt içinde hem yurt dışında ciddi organizasyonlar yapan derneğimiz 2020 yılı içerisinde Giresun Bursa ve İstanbulda açacağı temsilciliklerle bize inananlarla hedefe yürümeye devam edeceğiz.

Gururla ifade etmek isterim ki ; Karadeniz’i Türk-İslâm yurdu haline getiren Çepni Türkleri Giresunluların atasıdır.

Karadeniz’i Türkleştiren Çepniler, Oğuz Türklerinin 24 boyundan biridir.

5 haziran 1919 da Pontuscu Rumların Giresun’daki Rum mektebine astıkları Pontus bayrağını Osman ağa indirmiş , yerine Türk bayrağını asmıştır. Osman ağa Rum çetelerine karşı başarılı bir mücadele verip amaçlarına ulaşmalarını engellemiştir. Rum çeteleri Topal Osman ve uşaklarını hesaba katmamanın bedelini ağır ödemişlerdir. Bu vesileyle Osman Ağa ve silah arkadaşlarını rahmetle anmış olalım, mekanları Cennet olsun.

"Çepni" kelimesi düşmanla savaşan anlamında kullanılmıştır. Çepni boyunun özelliği "nerde düşman görse orda savaşır" olarak anlatılmaktadır.

Giresun ili ve yöresi Vilayet-i Çepni olarak tarihte anılmaktadır.
Giresun Çepni Derneğimiz 3 yıllık görev süresi boyunca İstanbul’un en kalabalık üye sayısına ulaşarak bir sonraki kongresini İstanbul’un en büyük salonlarına taşımayı hedeflemektedir.

Yeni yönetim kurulumuzun görev dağılımları en kısa zamanda yapılacak ve 2020 yılı içerisinde İstanbul’da 8 Bursa’da 1 Giresunda 5 ilçede ve yurt dışında 3 Ülkede şubelerimiz kurulacaktır .diye diye konuştu.

 Programa Eyüpsultan belediyesi meclis üyesi Bayram Demir. Bizlerde genel kurula Giresun federasyonu olarak genel başkanımız Muhterem Memiş başkan yardımcımız Ali Alim .yönetim üyemiz Avni Aydın . Akparti Eyupsultan Ilce başkan yardımcısı Abdullah Akgün. Akparti Üsküdar ilçe başkan yardımcısı Rahman Karahan .Mhp Bursa il başkan yardımcısı Cemal Ersoy ve Gökhan Altun. Çepni federasyonu olarakta genel başkanı Harun Özdemir. Metin Demirbaş Reşat Kurucu Kürşat Mican. .Giresun medya platformundan Başkan İbrahım Balcıoğlu Ethem Bakar Şaban Kutlu Abdullah öner Meral Remzi Mamaşoglu Bursa Giresunlular dernek başkanı Üzeyir Akdaş. Istanbul Bayrampaşa Giresunlular dernek başkanı Tülay Tahmaz Harşıt federasyonu başkanı Temel Bilecen Görele federasyonu başkanı Muhittin Çelik . Büyük Ormanlı derneği genel başkanı Soner İbic.Tirebolu federasyonu başkanı Necdet Demirel. iş adamı Salim Ethem Mican iş adamı Erol Cihan. Eyüpsultan belediyesi Zabıta amiri Murat Aksoy iş adamı Mustafa Demir .Yeşilpınar mahalle muhtarı Sinan Demir. GÖR,-FED Yönetim kurulu üyeleri Mehmet Aslanbaş. Erol Karadeniz. Gençağa Sıbıç.Eyüpsultan Giresunlar derneğinden Cafer Yılmaz.Dogankent dernek başkanı Turan Kabadayı. Doğankent Doymuş köyü derneği başkanı Zeki Şahin Yağlıdere Tekke köyü derneği başkan yardımcısı Salim Önal Üveç Ağa . Dostlarımız Mevlüt Öztürk Hasan Alim Muammer Kurt Hasan Üste Mustafa özdemır Kaan Öner . Doğankent Çatalağaç köyü dernek başkanı Hamdi Pirdal Giresun belediyesi personellerinden Şenol Özdemir. Genç Cotanaklardan Recep Ulu ve genç çotanaklar ekibi Giresundan geldiler. Bizlerde Gazete olarak Çepni kültürü dernek başkanı Serkan Cihan  tebrik eder ve  ekibine başarılar dileriz. programda Yöremiz sanatçısı Özkan Karadeniz katılımcılara müthiş bir müzik ziyafeti verirken Bursadan Giresun dan ve ülkemizin çeşitli yerinden  Çepniler katılım sağladılar.

HABER: AYDIN KÖMÜRCÜ
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

Suriye'de kimyasal silah saldırısı düzenlediği tespit edilen Esed rejimine yaptırım uygulanmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını Rusya ve Çin veto etti.

2016

Rusya ve Beşşar Esed rejimi güçleri, kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını ihlal etti. Hava saldırılarında 12 sivil hayatını kaybetti.

2016

Ankara'da düzenlenen Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Gizem Elmaağaçlı, Evrim Sağlam ve Nevin Akdağ'ın temsil ettiği Makaralı Yay Genç Kız Milli Takımı, altın madalyanın sahibi oldu.

2016

İstanbul'da düzenlenen 18. Balkan Karate Şampiyonası'nda Türkiye 5 altın, 4 gümüş ve 7 bronz olmak üzere toplam 16 madalya kazanarak ilk sırada yer aldı.

2015

Türk edebiyatının büyük ustası, gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli olan Yaşar Kemal, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 92 yaşında yaşamını yitirdi.

2013

Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, görevdeki son gününde Vatikan'da kardinallerle vedalaştı.

2012

Fransa Anayasa Konseyi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasanın iptali konusundaki itirazı kabul etti

2006

Avusturya'da yakalandıktan sonra Türkiye'ye iade edilen ''çıkar amaçlı suç örgütü elebaşı'' Alaattin Çakıcı, ''borsacı Adil Öngen'i öldürmeye azmettirmek'' suçundan 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

2005

Irak'ın Hilla kentinde patlayıcı yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 127 kişi yaşamını yitirdi.

2003

Ankara 1 Numaralı DGM, kapatılan DEP'in dört eski milletvekilinin yeniden yargılanma istemini kabul etti.

2001

Ulusal Bank'a el konuldu.

1997

MGK'nin 9 saat süren toplantısında ''28 Şubat Kararları'' alındı. Bu kararlar, irticayı Türkiye'nin önündeki en büyük tehlike olarak saptadı. MGK'da, Atatürk ilke ve inkılaplarının ödünsüz uygulanması kararı verildi.

1994

NATO, tarihinin ilk saldırısını Sırplara karşı gerçekleştirdi.

1991

17 Ocak'ta başlayan Irak'a yönelik ''Çöl Fırtınası'' harekatı, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmeyi kabul etmesinin ardından imzalanan ateşkes antlaşmasıyla son buldu

1990

1989'un kasım ayında silahlı saldırıda ağır yaralanan gazeteci Kamil Başaran öldü.

1986

İsveç Başbakanı Olof Palme, silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

1980

Yurt dışında çalışan vatandaşlara dövizle askerlik yapma imkanı tanıyan yasa TBMM'de kabul edildi.

1978

Orgeneral Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı oldu

1977

Malatya'da İnönü Üniversitesi ile iki yüksek okul hizmete açıldı.

1975

Londra'da metro kazası: 43 kişi öldü.

1972

ABD Başkanı Richard Nixon'ın Çin Halk Cumhuriyeti'ne düzenlediği resmî ziyaret sona erdi. Burada Mao Zedong'la da görüşen Nixon, Çin'i ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.

1958

İstiklâl Marşı'nın bestecisi Osman Zeki Üngör, bugün öldü.

1949

İstanbul Şehzadebaşı'nda Özel Gazetecilik Okulu açıldı.

1945

Türkiye, Birleşmiş Milletler Beyannamesi'ni imzaladı.

1942

İstanbul Vezneciler'deki Zeynep Hanım Konağı (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi binası) tamamen yandı

1940

Fordham ile Pittsburgh Üniversiteleri takımlarının Madison Square Garden'da yaptığı basketbol maçı, televizyondan yayımlanan ilk basketbol karşılaşması oldu.

1937

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuruldu.

1935

DuPont'ta çalışan Birleşik Amerikalı kimyacı Wallace Carothers, naylonu icat etti.

1933

Berlin'de büyük Reichstag yangını çıktı. Olayın ardından yayımlanan bir kararnameyle Naziler diktatörlüklerinin temellerini atmış oldu.

1925

Almanya'nın ilk cumhurbaşkanı Friedrich Ebert, bugün öldü.

1923

Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul Belediyesince ''fahri hemşehri'' ilan edildi.

1922

Mısır, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.

1921

TBMM'de ilk bütçe kabul edildi.

1918

Trabzon'un Of ilçesinden Rusya ve Ermenistan birliklerinin çekilişi

1898

Fenerbahçe'nin ve milli takımın efsane futbolcusu Zeki Rıza Sporel, bugün doğdu.

1870

Bulgar Eksarhhanesi, Osmanlı padişahı Abdülaziz'in fermanıyla kuruldu

1856

Islahat Fermanı ilan edildi.

1855

1855 Bursa Depremi meydana geldi.

1644

Abel Tasman ikinci pasifik seyahatine başladı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri