Giresun’da Afrin Şehitleri Hatıra Ormanı Kuruldu

Giresun’da Afrin Şehitleri Hatıra Ormanı Kuruldu

Haber Resim Üstü
Giresun’da Afrin Şehitleri Hatıra Ormanı Kuruldu
Giresun
G.Tarihi: 17.04.2018 13:15
459 Okunma
0
Haber Resim Altı


Giresun’da Afrin Şehitleri Hatıra Ormanı Kuruldu


Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Vatanımızın bütünlüğü ve Milletimizin birlik beraberliği için kahramanca görev yapıp Şehadet derecesine ulaşan Afrin Şehitlerimiz için; Giresun 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerleşkesinde “Zeytin Dalı Harekatı Afrin Şehitleri Hatıra Ormanı” kuruldu.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ve eşleri hanımefendi, Zeytin Dalı Harekatı’nın 22. gününde şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu’nun eşi Kıymet Karacaoğlu, İl Protokolü, Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, öğrenciler, öğretmenler, Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları ve vatandaşların katıldığı Hatıra Ormanı açılış törenine, aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesi ile başlandı.

Okullarımızı, İbadethanelerimizi, Karayolu Kenarlarını, Kamu Kurum ve Kuruluşlarını, kısaca ağaçlandırmaya müsait tüm alanları belirlenen programlar dahilinde ağaçlandırdıklarını belirterek konuşmasına başlayan Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya; “Afrin operasyonunda 52 kahraman şehitlerimizin anısına Çanakkale ve bütün şehitlerimizin anısına bugün burada Afrin Şehitlerimizi anmak, yad etmek ve unutmamak için 52 tane zeytin fidanını dikmek için toplandık. Onlara ne kadar dua etsek azdır.” dedi. Mehmet Akif Ersoy’ın “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiirinden;

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! 
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.
Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb...
Seni ancak ebediyyetler eder istîâb.
……

mısralarını da okuyarak, Zeytin Dalı Harekatında Giresun İlimizden de iki Şehidimizin bulunduğunu, ayrıca Sağlık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdan da sivil Şehitlerimizin olduğunu, huzurlarınızda, tüm şehitlerimizi ve bu şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum diyerek zeytin dalının barışın sembolü olduğunu, dikilen bu zeytin ağaçlarının da 700 yıldan fazla ömrü olduğunu belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt konuşmasında; “Zeytin Dalı Harekatında Afrin Şehitlerimiz için bir arada bulunuyoruz, onların aziz hatıralarını bu fidanlarla okulumuzda yaşatacağız, bu vesile ile Sarıkamış’ya, Çanakkale’de, Ülkemizin Doğu ve Güneydoğusunda, Ülkemiz içinde ve dışında görev başında Şehadet mertebesine eren tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları da konuşmasında “20 Ocak 2018 günü başladığımız Zeytin Dalı Harekâtını 18 Mart 2018 günü büyük bir zaferle neticelendirdik. Türkiye’nin sınırlarının güvenliği için Fırat Kalkanı Harekâtından başlayarak, Zeytin Dalı Harekâtını da dost ve müttefik ülkelerden yeterli desteği görmemesine rağmen vatan evlatlarının kahramanca mücadelesiyle zaferle neticelendirdik. Vatanı, bayrağı, dini İslam için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi, 52 vatan evladının 2’side ilimizden olmak üzere rahmetle yad ediyorum. Allah onlardan, ailelerinden anne ve babalarından, eşlerinden çocuklarından, onların yetişmesinde katkı sağlayanlardan binlerce kere razı olsun. Biz bugün bu coğrafyada başımız dik yaşayabiliyorsak bunu binlerce yıldır bu toprakların bizden istediği şeyi veren aziz şehitlerimize borçluyuz. Topraklarımız ne istediyse verdik. Bedelini ödedik, ödüyoruz. Vatan, millet ancak böyle olunuyor. Vatan toprağına, bayrağa sahip çıkmakla olunuyor. Ben bu konuda hiçbir vatan evladının bir an bile olsa kararsızlık göstereceği kanaatinde değilim. Bugün bunun yüzlerce, binlerce örneğini gördük. Çok yakın bir zamanda 80’lerine merdiven atmış dedelerimizin “Ben de askere gitmek istiyorum, Bende Afrin şehitleriyle yan yana mücadele etmek istiyorum” dediğini hepimiz gördük. Bu nedenle dünya döndükçe sanlı ay yıldızlı al bayrağımız göklerde dalgalanacaktır. Aziz şehitlerimizin, Afrin’de toprağa düşen 52 vatan evladımızın aziz hatıralarını yaşatma adına bugün Orman Bölge Müdürlümüzün değerli katkılarıyla 52 fidanı toprakla buluşturacağız. Onlar bizim gönüllerimizde. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Ve gerek okullarımızın yeşillendirilmesinde, ağaçlandırılmasında, gerek camilerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın ağaçlandırılmasında büyük emek sarf eden, büyük çaba gösteren Orman Bölge Müdürümüz ve personellerini de tebrik ediyorum. Bu yıl ilimizde 2,5 milyon fidan toprakla buluşacak. Yine arzu ediyoruz ki kişi başına düşen yeşil alan miktarını da hem ilimizde, hem ülkemizde arttıralım. Bu oran ne yazık ki kişi başına sadece 3 m2’ler civarında. Ama inşallah bütün teşkilatlarımızın gayretleri ve çabalarıyla bu rakamı orta vadede en az 2 katına çıkartmak için büyük bir gayret sarf edeceğiz. Planlamamızı o doğrultuda yaptık. Bunu hep birlikte başaracağız” dedi.

Konuşmaların ardından ilimizde şiir, kompozisyon ve resim dallarında birinci olan; resim kategorisinde Yeşil Giresun İlkokulu öğrencisi Nehil Şevval Öksüz, şiir kategorisinde Çıtlakkale Ortaokulu öğrencisi Sudenaz Çıtlak ve kompozisyon kategorisinde Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi Öğrencisi Muhammed Toprak’a ödülleri Vali Sarıfakıoğulları ve eşi hanımefendi Dr. Serpil Sarıfakıoğulları ile Afrin Şehidimiz Hamza Karacaoğlu’nun eşi Kıymet Karacaoğlu tarafından, dereceye giren diğer öğrencilere de İl protokolünce hediyeleri verildi.

İl Müftüsü Muhittin Oral’ın duaları, öğrencilerin Türk Bayrakları ile dikilecek fidanların başındaki nöbeti eşliğinde 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerleşkesine 52 Afrin şehidimizin adlarının yazılı olduğu zeytin fidanları Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, eşi Hanımefendi Dr. Serpil Sarıfakıoğulları, Afrin Şehidimiz Hamza Karacaoğlu’nun eşi Kıymet Karacaoğlu, İl Protokolü ve diğer katılımcılar tarafından dikildi.

Zeytin Dalı Harekatı’nın 22. gününde şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu’nun eşi Kıymet Karacaoğlu zeytin fidanı dikiminde; “Vatanımız ve Milletimizin birlik beraberliği ve bütünlüğü için eşimin ve silah arkadaşlarının yerini dikilen bu zeytin fidanları aldı, tüm Şehitlerimize ve eşime minnettarız, onları rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun, umarım bu fidanlar en güzel şekilde meyvesini verir” dedi.
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

685 sayılı KHK ile "Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu" kuruldu

2017

Astana görüşmeleri

2015

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, Riyad'da tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında vefat etti.

2014

Tayfun Pirselimoğlu'nun "Ben O Değilim" filmi Uluslararası Rotterdam Film Festivali'nde izleyiciyle buluştu

2013

Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Savaş Akova, bugün vefat etti.

2012

Fransa Senatosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini kabul etti.

2008

Kostas Karamanlis, 49 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı oldu.

2007

Yapımına 16 yıl önce başlanan Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul'a gidiş yönü ulaşıma açıldı.

2005

Edebiyat tarihçisi, yazar Atilla Özkırımlı, 63 yaşında İstanbul'da vefat etti.

1995

Posta ile Yeni Şafak gazeteleri yayına başladı.

1990

Kızıl Ordu 41 yıl sonra Macaristan'dan ayrıldı.

1990

Parlamentodan Politika dergisi çıktı.

1989

Tacikistan'da deprem meydana geldi; 1000'in üstünde insan öldü.

1989

Ressam Salvador Dali, 84 yaşında İspanya'da öldü.

1978

Türkiye 1. Kömür Kongresi Zonguldak'ta yapıldı.

1974

İsrail askerleri Süveyş Kanalı'nın batısından çekilmeye başladı.

1973

Vietnam'da ateşkes ilan edildi. (Vietnam Savaşı)

1967

Naim Süleymanoğlu, Türk halterci, bugün doğdu.

1961

Dolandırıcılık olaylarıyla ünlenen Sülün Osman, Zeytinburnu'nda kumar oynarken yakalandı.

1957

TBMM, Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin kurulmasını kabul etti.

1941

I. Türk Karikatür Sergisi, İstanbul'da açıldı.

1925

Şili'de hükümet bir askeri darbeyle devrildi.

1922

İstanbul'da iki sokağa Piyer Loti ve Klodfarer adları verildi.

1913

Kamil Paşa Hükümeti, İttihat ve Terakki yanlılarınca devrildi, yerine Mahmut Şevket Paşa getirildi.

1896

Fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, adının verildiği cihazı icat etti.

1870

Montana'da Amerika Birleşik Devletleri ordusu, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 173 kızılderiliyi öldürdü.

1849

Elizabeth Blackwell, tıp diploması alan ilk kadın oldu.

1793

Rusya ve Prusya, Polonya'yı bölüştü.

1719

Roma İmparatorluğu bünyesinde Lihtenştayn Prensliği oluşturuldu.

1556

Tarihin en yüksek ölü sayısına sahip depremi, Çin'in Shaanxi eyaletinde meydana geldi: yaklaşık 830,000 kişi ölü.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri