GİRESUN VALİSİ OTOBÜS KAZALARI İLE İLGİLİ..

GİRESUN VALİSİ OTOBÜS KAZALARI İLE İLGİLİ..

GİRESUN VALİSİ OTOBÜS KAZALARI İLE İLGİLİ..
Giresun
G.Tarihi: 07.03.2020 07:21
1707 Okunma
0
Giresun Valiliğinden yapılan açıklamada;

Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı

Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında,  21 Şubat Cuma günü saat 14.00’de Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, otobüs kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalar ele alındı.

İçişleri Bakanlığı’nın “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” kapsamında kaza nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi, bu kazalardan kaynaklı sosyo-ekonomik kayıpların yanı sıra bireyi, toplumsal hayatı ve kamu güvenliğini tehdit eden risklerin ortadan kaldırılması için otobüslerle yapılan şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak, Valiler ve Kaymakamların başkanlığında bir toplantı düzenlendi.

Giresun İl Merkezinde Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Belediye Başkanı Yardımcısı Osman Öden, İl Jandarma Komutanı J. Albay Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Çeltik, Giresun Otobüsçüler Derneği Başkanı Fuat Yurt ile Giresun otobüs terminalinde faaliyet gösteren yolcu otobüslerinin bağlı bulunduğu firma yetkilileri/sahipleri katıldı.

VALİ SARIFAKIOĞULLARI : “HEDEFİN OTOBÜS KAZALARININ MİNİMİZE EDİLEREK ORTADAN KALDIRILMASI OLDUĞUNU” İFADE ETTİ.

Şehiriçi ve şehirlerarası otobüs kazalarının önlenmesi amacıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Sarıfakıoğulları, trafikte otobüs şoförlerinin daha dikkatli olmasının ve kurallara riayet etmesinin kazaların azalması açısından son derece önemli olduğunu belirterek bu konuda hem alınan hem de alınacak olan tedbirlerin tekrar gözden geçirilip karara bağlanması noktasında bütün illerin talimatlandırıldığını, burada hedefin otobüs kazalarının minimize edilerek ortadan kaldırılması olduğunu ifade etti.

Yaşanabilecek otobüs kazalarında can ve mal kaybının daha fazla olabildiğini bu konuda firma yetkilileri ve sürücülerimizin daha duyarlı olmaları gerektiğini söyleyen Vali Sarıfakıoğulları; “Başta on numara yağ diye tabir edilen niteliği düşük olan yağların sebep olduğu kazalar olmak üzere belirsiz araç yangınlarına sebebiyet veren bir takım hususların önüne geçilmesi maksadıyla hem otobüslerden hem de akaryakıt satışı yapılan yerlerden numune almak suretiyle kontrollerimizi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.  Yolcu taşımacılığında emniyet kemeriyle ilgili de bir hassasiyet gelişmesini arzu ediyoruz. Bununla ilgili de İçişleri Bakanlığımızın organizasyonu ile kampanyalar yaptık. Yine ölümlü kazaların büyük bölümünün şehir içlerinde meydana gelmesi nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de yaya öncelikli trafik uygulamamızı hayata geçirdik. Buna ilişkin en üst düzeyde hassasiyet göstermeye çalışıyoruz. Ben bütün trafik kontrol ekiplerimize bu konuda talimatı verdim. Kurallara uymayan kim varsa, resmi kurum özel araç ayrımı yapmadan gerekli yasal işlemlerin yapılması talimatını verdim. Bu tür projelerden sonra şehir içlerindeki kaza oranları da dahi büyük bir düşüş yaşandı.  Atılan her adımın, fikir birliğine varılan her çalışmanın sonuçlarını biz pozitif olarak görüyoruz. Bu konuda hepinizden en üst düzeyde hassasiyet bekliyoruz. Bir fikir birliği oluşturup, alınan önlemlerin ve yapılan çalışmaların bütün kamuoyuyla paylaşarak, bu kazaların hiç olmaması için bütün gayretimizi gösterecek, en azından minimum düzeye çekilmesi noktasında hep beraber gayret içinde çalışmalarımıza devam edeceğiz Bu vesileyle gayretli ve özverili çalışmalarından dolayı emeği geçen arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum” dedi

Vali Sarıfakıoğulları’nın konuşmasından sonra toplantının gündemini oluşturan; Yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler, kış şartlarına uygun lastik kullanılması, şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve bu yönde araç içinde gerekli uyarıların/kontrollerin yinelenmesi, sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimine ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması, firmalarca sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi/gözlenmesi, trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadan yapılması, terminallerde ve güzergah üzerinde araçların takograf, ışık, far vb. teknik donanım/ekipmanlarının denetlenmesi, belirlenen alanlar dışında yolcu bindirme/indirmenin yapılmaması, otobüs yangınlarının nedenleri ve alınabilecek önleyici tedbirlere dikkat edilmesi maddeler üzerinde görüşmeler yapılarak kazaların nerede, nasıl ve ne şekilde meydana geldiğine yönelik istatistiki bilgiler sunum halinde verildi.

Toplantıda; oda temsilcileri ile otobüs firma temsilcilerinin çözüme yönelik görüş, öneri ve talepleri de alınarak bir rapor haline getirildi.   
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2018

BAŞKAN ERDOĞAN YENİ DÖNEMİN BAŞLAMASININ ARDINDAN İLK RESMİ ZİYARETİNİ AZERBAYCAN'A YAPTI

2017

TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE İBRAHİM EREN ATANDI

2017

YURT DIŞINDAKİ İLK TÜRK TİCARET MERKEZİ AÇILDI

2016

ATATÜRK HAVALİMANI SALDIRISINDA 7 KİŞİ TUTUKLANDI

2016

ÇİN'DE ETKİLİ OLAN NEPARTAK TROPİKAL FIRTINASI NEDENİYLE 83 KİŞİ ÖLDÜ

2012

BAŞKAN ERDOĞAN HAS PARTİ GENEL BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ'U KABUL ETTİ

2011

TELEKULAK SKANDALIYLA SARSILAN İNGİLTERE'NİN EN YÜKSEK TİRAJLI PAZAR GAZATESİ NEWS OF THE WORLD SON KEZ YAYIMLANDI

2011

ŞİKE SORUŞTURMASINDA FENERBAHÇE KULÜBÜ BAŞKANI AZİZ YILDIRIM TUTUKLANDI

2007

ASTRONOMLAR IŞIĞI DÜNYA'YA 13,5 MİLYAR YILDA ULAŞAN EN UZAK GÖK ADALARI SAPTADI

1996

HAMİYET YÜCESES VEFAT ETTİ

1996

TÜRKSAT UYDUSU FRANSIZ GUYASI'NDAN UZAYA FIRLATILARAK GEÇİCİ YÖRÜNGESİNE YERLEŞTİ

1992

YAZAR EDEBİYAT TARİHÇİSİ CEVDET KUDRET ÖLDÜ

1991

BORİS YELTSİN RUSYA DEVLET BAŞKANI OLARAK SEÇİLDİ

1985

GREENPEACE'İN "RAİNBOW WARRİOR" ADLI GEMİSİNDE İKİ PATLAMA OLDU

1962

TELSTAR UYDUSU UZAYA GÖNDERİLDİ

1961

GALATASARAYLI MİLLİ FUTBOLCU METİN OKTAY İTALYA'NIN PALERMO TAKIMINA TRANSFER OLDU

1952

TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI KURULDU

1947

PAKİSTAN'DA GENEL VALİLİĞE MUHAMMED ALİ CİNNAH GETİRİLDİ

1933

SÜMERBANK RESMEN FAALİYETE GEÇTİ

1923

İSTANBUL'DA HARP AKADEMİSİ KURULDU

1921

KÜTAHYA-ESKİŞEHİR MUHAREBELERİ BAŞLADI

1900

PARİS METROSU AÇILDI

1894

1894 BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ

1856

SIRP ASILLI FİZİKÇİ NİKOLA TESLA BUGÜN DOĞDU

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri