Giresun'da Dev Su Projesi İçin İlk Adım Atıldı

Dev Su Projesi İçin İlk Adım Atıldı Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Dereli, Duroğlu, Keşap, Giresun Merkez ve Bulancak’ın 100 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak İkisu projesinin “Arıtma tesisi” yapılacak bölge için acil kamulaştırma ka

Giresun'da Dev Su Projesi İçin İlk Adım Atıldı
Giresun
G.Tarihi: 08.11.2022 22:17
764 Okunma
0
Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun ısrarla takipçisi olduğu, Giresun Merkez iki ilçe ve bir beldenin (köyler dahil) önümüzdeki 100 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan ‘Giresun İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde önemli bir aşama geride bırakılıyor.

Bu kapsamda, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen projenin uygulanacağı taşınmazlar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayınlanan acele kamulaştırma kararı çıktı.

Kararla ilgili Cumhurbaşkanının imzasıyla resmi gazetede yayınlanan metinde: “Giresun içme suyu projesinin yapımı amacıyla ekli harita ve listede sınırları ve bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı kamulaştırma kanununun 27. Maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi.

Giresun Merkeze 70 kilometre uzaklıkta bulunan İkisu bölgesinden başlayan ve Giresun Merkez, Dereli, Duroğlu ve Keşap’ı mücavir alanlarını kapsayan projenin hizmete girmesiyle birlikte belediyenin elektrik pompaları devreden çıkarak terfi işlemine gerek kalmayacak. Giresun Belediyesi’nin vatandaşa suyu ulaştırmada karşısına çıkan yüksek elektrik maliyetini en az seviyeye düşürecek bu proje ile elektrik kesintisilerine bağlı ortaya çıkan su kesintileri de tarih olacak. 7 gün 24 saat içme suyu kalitesi kontrol edilecek ve halkımıza Avrupa Birliği normlarında içme suyu verilecek.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu yaptığı açıklamada: “İkisu bölgesinden Giresun Merkez, iki ilçe ve bir beldeyi kapsayan içme suyu projesi istediğimiz şekilde ilerliyor. Projelendirmede önemli bir ilerlemeyi kat ettik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile arıtma tesinin yeri için acele kamulaştırma kararı çıktı. Cumhurbaşkanımıza tüm Giresunlu hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu kamulaştırma ile 50.616 metrekarelik bir alan proje için belirlendi. Bu proje, şehrimizin önümüzdeki 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olması açısından oldukça önemli. İkisu’dan suyu getirip arıtma tesisi kurarak kaliteli içme suyunu vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bu proje ile belediyemizi 1 Milyon TL’lik elektrik masrafından da tasarruf ettirmiş olacağız.” dedi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

BU HAFTA YORUMLANANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri