GİRESUNLULAR ŞÜHEDANIN İZİNDE

GİRESUN SEHİTLERİ AFYON İSCEHİSAR'DA TÖRENLERLE ANILDI

GİRESUNLULAR ŞÜHEDANIN İZİNDE
Giresun
G.Tarihi: 11.09.2021 06:59
285 Okunma
0
GİRESUN SEHİTLERİ AFYON İSCEHİSAR'DA TÖRENLERLE ANILDI

Büyük Taarruz Zafer Haftası 99. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında Giresun'dan gönüllü olarak yola çıkan ve İscehisar ilçesine bağlı Doğanlar köyünde Yunan ordusuyla çarpışarak şehit olan 14 Giresunlu askerin kabrinin bulunduğu Giresunlular Şehitliği'nde, görkemli bir anma töreni düzenlendi.

Her yıl Afyon İscehisar ilçesinde düzenlenen Giresun Şehitliği anma törenleri bu yıl pandemi sebebi ile sosyal mesafeye uygun bir şekilde Türkiye'nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin katılımları ile gerçekleşti.
Oldukça duygusal anların yaşandığı İscehisar Giresun Şehitliği törenlerinde  Giresunlular bir kez daha  Şühedanın İzinde Afyon İscehisar'da buluşmanın gururunu yaşadılar. 
Türkiye'de kendi il sınırları dışında tek şehitliği bulunan Giresunlular Zafer ruhunu bir kez daha hissederek İstiklal savaşımızın kalbinin attığı Afyonkarahisar’ın kıraç bir tepesine ‘’GİRESUN’’ damgasını vurarak bir ebediyet kazandıran bu ‘’ŞEHİTLİK’’  gurur abidesi 28 Ağustos 1992 yılında açılışı yapılan ve o günden bugüne kadar coşku ve saygı ile  yapılan Şehitlik anma programları büyük ilgi görmektedir
Giresunlular Şehitliği'nde ki anma törenleri şehitler için okunan Kuranı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayarak protokol konuşmaları ile devam etti. 
MİLLİ MÜCADELENİN SEMBOLÜ
TRT spikeri Giresunlu hemşerimiz Feyza Çiğdem Tahmaz tarafından sunumu yapılan Milli Mücadelenin sembolü haline gelen Afyon İscehisar'daki anma törenlerinde açılış konuşmasında Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş günün önem ve anlamını ifade ederken;; İscehisar'da yatan 14 Giresunlu şehidimizi Milli Mücadelenin bir sembolü olarak gördüklerini ifade etti.
Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş: 99 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması için istiklal ve istikbal uğruna alınlarını hiç düşünmeden toprağa koyan 14 Giresunlu kahraman şehidi saygıyla , rahmetle andığını ifade ederek, 47. ve 42. Giresun Gönüllü Alaylarının Afyon cephesinde Milli Mücadelenin en kritik döneminde görev aldıklarının altını çizdi. Burada şehit düşen azizi şehitlere olan borcumuzun ise ancak bu vatan sathında yaşanan büyük varoluş mücadelesinin anlam ve önemin gelecek kuşaklara aktarmakla mümkün olacağını söyledi. 
HASAN TURAN;’’BİZİM ŞEHİTLERİMİZE MİNNET BORCUMUZ VAR’’
Giresun Şehitliğinde düzenlediği Şehitleri anma törenine konuşan Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, “Mektebinde şahadet olan bir milletin, kaderinde esaret yoktur. Afyon Giresun Şehitliğinde kimin emeği var diye sayarsak sayalım burada harcanan emeklerin hiçbirisi şehitlerimizin yaptığı fedakârlığı, onların şanını, ününü, namını ve yaptıkları fedakarlıklarının zerresi miktarında bir yer tutmaz. İnsan ölünce şehit olmaz. İnsan şehit olarak yaşar, ancak rabbim şehit ruhuyla yaşayanlara şehadeti nasip eder. Mektebinde şahadet olan bir milletin, kaderinde esaret yoktur. Rabbimize hamdolsun ki bizim milletimizin mektebinde şahadet vardır. Milletimizin tarihine, kültürüne, inancına ve şehitlerine bağlı olmasıdır. Bu sayede bu eserler buraya gelmiştir. Yıllardır buralara gelir gideriz. Allah bu şehitliğin banisi olan başta Ahmet Asal amcamız olmak üzere, çocuklarından ve bütün geçmişlerimizden razı olsun. İscehisar halkımızdan, Doğanlar köyümüzden ve bu şehitliğin etrafındaki sakinlerimizden Allah razı olsun. Onlar burada metfun bulunan kardeşlerini unutmadılar. Birbirlerine verdikleri sözleri yerine getirdiler. Başta gurbetteki Giresunlular olmak üzere Giresun’dan gelenleri, İscehisarlı, Doğanlar Köyü halkı ve Afyonkarahisarlı kardeşlerimiz en asil misafirleri bildiler. Bizim şehitlerimize minnet borcumuz var. Her yıl o yüzden Zafer haftasında gelip burada onları anmaya çalışıyoruz. Rabbim şefaatlerine bizleri nasip eylesin’’dedi
Protokol konuşmalarının ardından düzenlenen etkinliklerde Doğanlar Şehit İsa Doğan İlkokulu öğrencilerinin yapmış oldukları şiir dinletisi katılımcılardan büyük alkış alırken, anma törenlerine katılım sağlayan, katkı sunan kurum ve kuruluşlar ile çoğunluğu  Giresun medya  platformundan oluşan basın mensuplarına Giresun Federasyonu tarafından plaket sunumu yapıldı.
Afyon İscehisar Doğanlar Köyünde düzenlenen Giresun Şehitlilerini anma törenlerine, İstanbul Milletvekili Hasan Turan,  eski Tarım ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar,, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Abdullah Asal, Afyon Milletvekili İbrahim Yurdunuseven'in yanı sıra, vatandaşlar, STK başkanları ve üyeleri katıldılar.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfil bırakarak dua okudu. Protokol üyeleri son olarak Giresun Kültür Evi'ni ziyaret etti.
99 YIL ÖNCE MİLLİ MÜCADELE NELER YAŞANDI HATIRLAYALIM
Bugünlere gelmemize vesile olan İstiklal savaşının yaşandığı o topraklarda neler olmuş hep birlikte tekrar hatırlayalım
Bu “Şehitlik” ; tamamı bir vilayetin (Giresun) gönüllü kahramanlarından oluşarak, o ilin ismiyle anılan (47. Giresun Gönüllü Alayı Şehitliği) ve o ile 900 km. uzaklıktaki başka bir ilimizin sınırları içerisinde (Afyon) bulunan ve dünyada belkide bir başka benzeri olmayan bir “Şehitlik”tir.
Afyon Kocatepe-Dumlupınar arasında 26-30 Ağustos 1922 günlerinde düşman "Büyük Taarruz Harekâtı’’ ile büyük bir darbe yiyerek yurdumuzdan kovulmuştur.
işte istiklal savaşında Giresunlu gönüllü kahramanlar Afyon İsçehisar Doğancılar köyünde Dedesivri tepesinde sıra sıra tel örgülü, makinalı tüfek ve top yuvalarıyla pekiştirilmiş Yunan mevzilerine, büyük bir insan üstü güçle ve süngüsüz bir şekilde atılarak saldırıya geçmiş, makasla, dipçikle hatta elleriyle, bedenleriyle parçaladıkları tel örgüleri aşıp, mevzileri bir bir ele geçirerek Kurtuluş Savaşı destanını yazdırmıştır
26 Ağustos 1922'de, Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle başlayan Büyük Taarruz 47. Giresun Gönüllü Alayı'nın, İscehisar'ın Karaağaç ve Doğanlar köyü sınırları içerisindeki 'Kapaçkıran' ve 'Dedesivri'de mevzilenmiş düşmanla savaşmış, tepelerin yamaçlarına Yunanlılar tel örgülerle oldukca kuvvetli bir tahkimat yapmışlardı. 38 cesur Giresun uşağı, kendi imkanlarıyla temin ettikleri paslı makaslarla bu engeli keserek bir gecede geçmeye muvaffak olmuşlardı. Yunanlıların açmış oldukları ilk ateşle şehit olan 14 askerden o esnada arkadaşlarına su getirmek için Doğanlar köyüne inen Ahmet Halis, elindeki su bidonlarıyla geri döndüğünde 14 arkadaşının şehit edildiğini görür. Hemen aceleyle dualar ve gözyaşları arasında şehitler bulundukları yere gömülür. 36 saat süren taarruzdan sonra Giresun uşakları, düşmanı Dedesivri mevkisinden atmaya muvaffak olur. İstiklal Savaşı sona erdikten sonra Giresun Muharip Gaziler Derneği Üyesi Ahmet Halis Asal, hem savaştıkları alanları gezmek hem de arkadaşlarının mezarlarını ziyaret için 1964 yılında Doğanlar köyüne gelir. Arkadaşları için bir şehitlik yapmaya karar verir. 'Ben ölünce şehit arkadaşlarımın yanına defnedin. Beni şehit arkadaşlarımdan ayırmayın' diye vasiyet eden Ahmet Halis Asal, 1977 yılında öldüğünde, Giresun'dan alınarak arkadaşlarının yanına, şehitliğe 15'inci kişi olarak defnedilir."1967 yılında resmi makamlarca GİRESUN ŞEHİTLİĞİ olarak tescil edilen, daha sonraları değişik kurum ve kuruluşlarca çevre düzenlemesi yapılan şehitlik 2013 yılından itibaren ise Giresun Federasyonu öncülüğünde,  STK ‘lar ile birlikte Giresunlular ve vatandaşlar tarafından her yıl düzenli olarak ziyaret edilmektedir.
Ahmet Halis Asal'ın teşebbüsü ve Giresun Belediye emekli General Doktor Ali Rıza Erkan, Afyon Valisi Ahmet Balkan ile batı menzil komutanlığının yardımıyla 1967 yılında şehitlik inşaa edilmiştir.
Yıllar sonra bu şehitliğin yeniden düzenlenmesi fikri doğmuş ve “Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü”nün 14.11.1988 gün ve 321 sayılı karayla 1. grup koruması gerekli kültür varlığı olarak, tescil edilmiştir.

GİRESUN MEDYA PLATFORMU

Tüm Fotoğraflar için tıklayın:https://www.facebook.com/giresunlularcom
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2015

YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ PARTİSİNDEN VE TBMM GRUBU ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ

2012

BDP MİLLETVEKİLİ TUNCEL'E HAPİS CEZASI

1997

''BİZİMKİLER'' TELEVİZYON DİZİSİNİN ''HAKİM BEY''İ TİYATRO VE SİNEMA SANATÇISI ORHAN ÇAĞMAN 70 YAŞINDA ÖLDÜ

1993

SAZ SANATÇISI NİDA TÜFEKÇİ 64 YAŞINDA ÖLDÜ

1990

TÜRK OYUNCU VE SES SANATÇISI MİNE MUTLU BUGÜN ÖLDÜ

1976

BREZİLYALI FUTBOLCU RONALDO BUGÜN DOĞDU

1980

TÜRK ŞARKICI LEVENT DÖRTER BUGÜN DOĞDU

1972

MÜNİH OLİMPİYATLARI'NDA KANLI GÜN

1971

TÜRKİYE GÜZELİ FİLİZ VURAL AVRUPA GÜZELİ SEÇİLDİ

1962

KIBRIS'TA RAUF DENKTAŞ'A SUİKAST GİRİŞİMİNDE BULUNULDU

1956

EFES'TE DÜNYACA ÜNLÜ ARTEMİS HEYKELİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARILDI

1948

PAKİSTAN'IN KURUCUSU MUHAMMED ALİ CİNNAH ÖLDÜ

1942

UEFA YÖNETİM KURULU ESKİ 1. AS BAŞKANI ŞENEZ ERZİK BUGÜN DOĞDU

1937

NYON ANTLAŞMASI TBMM'DE KABUL EDİLDİ

1851

AMERİKAN GAZETESİ NEW YORK TİMES YAYIMLANMAYA BAŞLANDI

1739

OSMANLI DEVLETİ İLE AVUSTURYA ARŞİDÜKLÜĞÜ İLE BELGRAD ANTLAŞMASI'NI İMZALADI

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri