KIŞ TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI

KIŞ TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI

Haber Resim Üstü
KIŞ TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI
Giresun
G.Tarihi: 04.12.2018 20:13
202 Okunma
0
Haber Resim Altı
Kış mevsiminin başlaması nedeniyle, ilimiz genelinde alınacak tedbirlerle ilgili Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında bir toplantı yapıldı.
 


Valilik Toplantı Salonunda 28 Kasım Çarşamba günü saat 14:00’de yapılan toplantıya başkanlık eden Vali Sarıfakıoğulları, ilimizin kış mevsimine hazırlıklı olarak girmesi için her kurumun üzerine düşen görevi titizlikle yapmasını istedi.
 
Kış aylarında, kar yağışından dolayı ulaşım ve eğitimde yaşanabilecek olumsuzluklara değinen Vali Sarıfakıoğulları, bu aksaklıkların önüne geçmek için alınacak tedbirlerin, öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması ve eğitim hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için oldukça önemli olduğunu kaydetti.
 
Konuşmanın ardından kış mevsiminde günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek hava koşullarında, şehirlerarası, şehir içi ve köy yollarının trafiğe açık bulundurulması ve güvenli trafik akışının sağlanması için,  ilgili kurumların alacağı tedbir, görev ve sorumluluklar belirlenerek, kış mevsiminde oluşabilecek olumsuz hava şartlarında alınacak tedbirler görüşülerek karara bağlandı.
 
Alınan kararlar doğrultusunda; kış sebebi ile Karadeniz sahil yolunda seyrine izin verilmeyecek araçların bekletilebileceği yerler olarak, Bulancak tır parkı (Shell yanı), Giresun liman sahası, Görele Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği ve çevresi ile ilçe merkezlerinde 010–19/20 Karadeniz sahil yolu emniyet şeritlerinde araçlar bekletilecektir.
 
Emniyet ve Jandarma ilçe trafik görevlilerince Kaymakamlıklarla irtibat kurularak, yolda bekletilen ya da yolda mahsur kalmış vatandaşlar için kamu kurumlarının misafirhaneleri ile diğer konaklama yerlerinden faydalanılacak olup, böyle durumlarda terminallerden çıkış yapacak otobüslerin hareketlerine de izin verilmeyecektir.
 
Sahil yolu 010-19/20 Devlet Karayolu güzergâhında yoğun kar yağışı nedeniyle trafikte olumsuzluk yaşanabilecek muhtemel yerler ile gizli buzlanma oluşabilecek bölgeler; Pazarsuyu mevkii 010-19 Devlet Karayolu 6. Km., Burunucu mevkii Küçüklü kavşağı arası 010-19 Devlet Karayolu 16-17. Km., New Jasmin virajı 010-19 Devlet Karayolu 29. Km., Düzköy Yol Kenar Denetim İstasyon mevkii 010-19 Devlet Karayolu 45-47. Km., Yılgın mevkii 010-19 Devlet Karayolu 64-66. Km., Kuşçulu mevkii (Karaburun) 010-20 Devlet Karayolu 6-8. Km., Çavuşlu kavşağı Aralık köyü kavşağı arası 010-20 Devlet Karayolu 19-22. Km., Eynesil tünel çıkışı ile Trabzon il sınırı arası 010-20 Devlet Karayolu 28-30. Km., Dereli yolu ile viyadük, köprü ve tünel giriş çıkışlarında gizli buzlanma riski bulunduğundan bu noktalarda gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.
 
Hava şartlarına göre yolun karlı ve buzlu kesimlerinde bütün araçlara zincir taktırılarak zincirsiz araçların seyrine müsaade edilmeyerek, kış lastiği takma zorunluluğu olmayan araçların, yol durumuna göre zincir takmadan sürülmesine müsaade edilmeyecektir.
 
Yapılacak trafik kontrollerinde; araçların teknik yönden aksaklığının bulunup bulunmadığı, ışık donanımlarının faal olup olmadığı, özellikle zorunlu olan araçlarda kış lastiği kullanılıp kullanılmadığına dikkat edilerek, Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan araçların bu zorunluluğa uymadıklarının tespiti halinde 715 TL idari para cezası uygulanarak, Kış Lastiği İzin Belgesi düzenlenerek araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine izin verilecektir.
 
Okul servis araçları gibi özellikli taşıma araçları daha dikkatli kontrol edilerek, 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine uygunluğu yönünden denetlenecektir.
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, Kış Lastiklerine ilişkin genelgesi gereğince; Giresun şehir merkezi ile Piraziz, Bulancak, Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele ve Eynesil İlçe merkezlerinde 15 Aralık – 15 Mart tarihleri arasında,  Sahil Yolu (010 Devlet Karayolu) ile Yağlıdere, Dereli, Güce, Çanakçı, Doğankent, Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerinde 01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasında, Köylerden/Beldelerden İl/İlçe Merkezlerine veya İl/İlçe Merkezlerinden Köylere/Beldelere taşımalı eğitim yapan öğrenci servisler 01 Aralık - 01 Nisan arası kış lastiği kullanılması zorunludur.
 
Diyaliz, evde bakım hizmeti, doğum, cenaze vb. hizmetlerinin yürütülmesinde kar ve buzlanma nedeniyle yolların kapalı olması durumunda kurum ve şahıslardan talep olması halinde ilgili kurumlar tarafından gecikmeksizin yolların açılması sağlanacaktır.
 
Tüm kurumlar yolda mahsur kalan araç sürücülerine ve yolculara imkânlar dâhilinde her türlü insani yardımda bulunarak, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesislerden faydalandırılmalarını sağlayacaktır.
 
Özellikle şehirlerarası yolcu taşımada kullanılan taşıtlarda, standart dışı yakıt (10 numara yağ vb.) kullanımını önlemek amacıyla depolama, dolum ve satışlarının yapıldığı yerlere yönelik, ilgili birimlerle müşterek denetimler yapılarak, standart dışı yakıt satışı yapanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacaktır.
 
Giresun belediye Başkanlığı’nın sorumluluk alanında bulunan ana yollar ile kamu kurum ve kuruluşlarına giden yollar (hastane ve okullara bağlantıyı sağlayan yolların) yağış, sis ve buzlanma olaylarının yaşandığı günlerde yolun açık tutulması için gerekli araç, gereç ve malzeme stokları bulundurularak hazırlıklar yapılacak, tuzlama ve küreme işlemleri trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolu ulaşıma hazır hale getirilecek, taşıt ve yaya trafiğinin, yol ve kaldırım yüzeyinde oluşabilecek buzlanmadan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla, hedef cadde ve sokaklarda “Tuz Varili” uygulaması yapılarak, böylece kayma riskinin bulunduğu yerlere ilişkin, önceden tedbir alınacağı gibi, vatandaşın bu konuda sorumluluk alması da sağlanacaktır.
 
Karayolları 104. Şube Şenliği’nin yapım ve bakımından sorumlu bulunduğu Devlet Karayolu üzerinde karla mücadelede önem arz eden noktalardan başlayarak sisli, buzlu ve karlı havalarda yolun trafiğe kapanmaması için gerekli tedbirler alınacak. İlimizden geçen 010-19/20 Devlet Karayolu üzerinde yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle çekici, kamyon ve otobüs türü büyük araçlar ile diğer araçların kayarak yolu trafiğe kapatmaları durumunda yolu araç trafiğine açmak ve araçları yol dışı etmek amacıyla Karayolları iş makinelerinden faydalanılacaktır.
 
Giresun İl Özel İdaresi tarafından, belediye sorumluluk alanı dışında bulunan ana yollar ile köy yolları ve okullara bağlantıyı sağlayan yolların yağış, sis ve buzlanma olaylarının yaşandığı günlerde açık tutulması için gerekli tedbirler alınacak. 010-19/20 Devlet Karayolu (Sahil yolu) üzerinde özellikle Yılgın ve Karaburun mevkii ve diğer yerlerde yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle yolda kalan araçların yol dışı edilmesi amacıyla Giresun Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Görele Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinde bekletilecek olan (2) kurtarıcının temin edilerek belirtilen noktalarda bekletilmesi, yolda kalan araçlar gecikmeksizin yol dışı edilerek yolun trafiğe açılacaktır.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınladığı hava tahmin raporuna göre bölgemiz ve ilimizde etkili olacak hava durumu ile ilgili olarak Valilik Makamına ve ilgili kurum ve kuruluşlara mevsim süresince günlük ve haftalık olarak hava tahmin raporları bildirilecektir.
 
Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı tarafından, yük ve yolcu taşımacılığı yapılan araçların kışlık bakımlarının yaptırılması, kış lastiklerinin taktırılması sağlanarak, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması hususunda oda başkanlığına bağlı üyeler bilgilendirilecektir.
 
Giresun Kızılay Şube Başkanlığı tarafından, olumsuz kış şartları gereği ihtiyaç sahiplerine yönelik tedbirler ve yolda mahsur kalan vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçlarına yönelik gerekli tedbirler alınacaktır.
 
 
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2010

ABD, internet devi Google insan vücudunun tamamının haritasını çıkaran yeni bir ağ tarayıcısı geliştirdi. İsmini google body olarak belirledi.

2004

AB, Türkiye ile 3 Ekim 2005'te müzakerelere başlama kararı aldı.

1998

Safranbolu kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi'ne alındı.

1996

Sedat Bucak'ın otomobilinde bulunan silahların Emniyet Müdürlüğü'ne ait olduğu belirlendi.

1995

Ganalı Kofi Annan BM Genel Sekreteri oldu.

1991

Türkiye'de ilk futbol cinayeti GS-BJK maçı sonrası gerçekleşti.

1989

Amerikan animasyon televizyon durum komedisi Simpsonlar, yarım saatlik prime time şovu olarak FOX'ta yayınlanmaya başlandı.

1981

Türkiye'li model ve oyuncu Tolgahan Sayışman, bugün doğdu.

1980

Türkiye'nin Sidney Başkonsolosu Şarık Arıyak ve koruma polisi Enver Sever silahlı saldırı sonucu öldü. Saldırıyı Asala adlı Ermeni terör örgütü üstlendi.

1973

Amerikan psikiyatri derneği, homoseksüelliği akıl hastalıkları listesinden çıkardı.

1971

3. Haliç Köprüsü'nün temeli atıldı.

1969

ABD hava kuvvetleri, yaptıkları UFO araştırmaları sonucunda dünyadışı bir uzay gemisine ilişkin kanıta rastlamadıklarını açıkladı.

1934

Kasım 1934 tarihli Kanun'la Kemal öz adlı Cumhurbaşkanı'na verilen Atatürk soyadının veya bunun başına ve sonuna söz konarak yapılan adların hiçbir kimse tarafından öz ve soyadı olarak alınamayacağına dair Kanun, TBMM'de kabul edildi.

1926

Uşak Şeker Fabrikası açıldı.

1918

Fransız askerleri denizden Mersin'e çıkarma yapmaya başladı. Mersin, Tarsus, Adana, Ceyhan, Misis ve Toprakkale işgal edildi.

1908

II. Meşrutiyet'in ilanından sonraki seçilen yeni Osmanlı Meclis-i Mebusanı ilk toplantısını yaptı.

1908

İttihat ve Terakki Cemiyeti, II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İttihat ve Terakki Fırkası adını aldı.

1903

Wright Kardeşler benzin motorlu uçakları ile Kitty Hawk'ta (Kuzey Karolina) ilk uçuşu geçekleştirdi: uçuş mesafesi 37 m, uçuş süresi 12 saniye.

1790

Meksika'da Azteklere ait "Aztek takvimi" bulundu.

1777

Fransa, ABD'yi ilk tanıyan devlet oldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri