Vali, Tabiat Parklarında İncelemelerde Bulundu

Vali, Tabiat Parklarında İncelemelerde Bulundu

Haber Resim Üstü
Vali, Tabiat Parklarında İncelemelerde Bulundu
Giresun
G.Tarihi: 19.01.2018 11:09
1016 Okunma
0
Haber Resim Altı
 
Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, ilimizde tabiat turizminde öne çıkan alanları beraberindeki bir heyetle gezerek, 2018 yılında bu alanlarda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
AĞAÇBAŞI TABİAT PARKINDA İNCELEME
 
Vali Sarıfakıoğulları, ilk olarak Ağaçbaşı Tabiat Parkına giderek yetkililerden bilgi aldı. Yetkililer tarafından Vali Sarıfakıoğulları’na 893 hektar büyüklüğünde ve Giresun iline 38 km. Dereli ilçesine 30 km mesafede olan, orman ve yayla ekosistemleri özellikleri gösteren, Çaldağ ve Karagöl dağları manzarasına hakim, açıkhava rekreasyonel özelliklerinin tümüne sahip olan tabiat parkında 2017 yılında yapılan günübirlik alanlar, yayla şenlik alanı, kır lokantası, yollar ve 4 adet orman köşkü hakkında bilgi verilerek, 2018 yılında yapılacak ATV, bisiklet yolları ve aydınlatma alanı ve işletmecinin yapacağı orman köşkleri ve ilave günübirlik tesis alanları gösterildi. Ardından Kulakkaya Tur.A.Ş. tarafından işletilen Zifin Otel gezilerek, yeni dönem hazırlıkları incelendi.
 
KUZALAN TABİAT PARKINDA İNCELEME
 
Daha sonra Kuzalan Tabiat Parkına gidilerek burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Sarıfakıoğulları’na 5 bin 220 dekar büyüklüğünde Giresun-Şebinkarahisar-Sivas karayolu bitişiğinde, Giresun İline 45 km., Dereli İlçesine 13 km mesafede olan Tabiat Parkı’nın Alancık köyü, Kuzalan mahallesinde bulunduğu bilgisi aktarıldı.
 
Vali Sarıfakıoğulları’na Kuzalan Şelalesi ile ilgili verilen bilgide şelalenin; Taşpınar deresi üzerinde olup yaklaşık 20 m. den Aksu çayına aktığı, kış aylarında ve özellikle mayıs ayına kadar bol su akması ile eşsiz bir görüntü oluşturduğu, şelale, kaya, mağara, su ve orman ekosistem özellikleri ile kendi içinde biyoçeşitliliği barındırdığı belirtildi.
 
Kuzalan Tabiat Parkına 2017 yılında yapılan enerji tesisi ve aydınlatma çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Sarıfakıoğulları, 2018 yılında Mavi Göl bölgesine yapılacak tesisleri de yerinde incelendi.
 
Bölge hakkında verilen bilgiler şöyle; Taşpınar deresinin döküldüğü yerden yaklaşık 1000 m. mesafede halk arasında beyaz taş dedikleri traverten oluşumu vardır. Beyaz taşın olduğu bölgede çıkan kalkerli sular yaklaşık 800 m boyunca vadi oluşturmuş, vadi boyunca beyaz kalker aynı Pamukkale’deki gibi oluşumlar yapmıştır. Taşpınar deresi ve Harmanların deresiyle birleşen bu sular hat boyunca 5 adet Şelale, 1 adet de mağara bulunmaktadır. Bu mağaranın içerisinde sarkıt ve dikit oluşumları bulunmaktadır. Mağaranın kuzeyinde bulunan değirmenin olduğu alanda eşsiz görünümde bir şelale bulunmaktadır. Kalkerli Suların gözelerinin bulunduğu mevkide anıt ağaç özelliği gösteren Kayın, Göknar ve Ladin ağaçları bulunmaktadır.
                       
Kalkerli Suların gözelerine 100 m. mesafede, bir maden suyu bulunmaktadır. Bu maden suyu da traverten oluşturmuş, bu travertenler siyah görünümlü olup, traverten hattı diğer suyun traverten hattı ile 200 m. kuzeyde dere içinde birleşmektedir. Beyaz taşın suyunun aktığı vadide, gözelerin 100 m. aşağısında 3 adet kükürtlü su gözesi de bulunmaktadır. Beyaz taşın suyunun gözesinin doğusunda da benzer ayrı bir kalker hattı bulunmakta, bu hat da diğer traverten hattı ile birleşmektedir. Alanda ayrıca saf Şimşir Meşçereleri, 30 cm. çapında 10 m. boyunda yabani fındık ağaçları görülmektedir.
 
KOÇKAYASI TABİAT PARKINDA İNCELEME
 
Daha sonra Koçkayası Tabiat Parkına giden Vali Sarıfakıoğulları’na Koçkayası Tabiat Parkı ile ilgili yetkililer tarafından bilgi verildi.
 
Yetkililer tarafından verilen bilgide; Koşkayası Tabiat Parkı’nın 3 bin 500 dekar büyüklüğünde olduğu, Giresun Kümbet yaylasına 5 km. mesafede Koçkayası obası mevkiinde, Gök tepe’de bulunan obalara giden yolun kenarında ,Giresun İline 65 km., Dereli İlçesine 30 km mesafede olup, sahaya ulaşım 65 km asfalt yolla sağlandığı ifade edilirken, Koçkayası Tabiat Parkı’nın Dereli ilçesinin güneyinde, Kümbet yaylasının yakınında kaya, yayla, su ve orman ekosistem özellikleri ile kendi içinde biyoçeşitliliği barındırmakta olduğu bilgisi verildi.
 
Koçkayası Tabiat Parkında 2017 yılında yapılan küp taş kaplama yol düzenlemesi ve giriş takının olduğu bölümleri gezen Vali Sarıfakıoğulları, 2018 yılında yapılması düşünülen cam seyir terası alanında da incelemelerde bulundu.
 
Vali Sarıfakıoğulları’nın ziyaret ve incelemelerinde; İl Jandarma Alay Komutanı Jan.Kd.Alb. B.Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal, İl Özel İdare Genel Sekreter yardımcısı Barbaros Demirkaya, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Ertan Kuduban, Giresun Turizm Altyapı Birlik Müdürü Tamer Uzuner, tabiat parkı işletmecileri ve teknik personeller de hazır bulundu.
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri