Vali, Tabiat Parklarında İncelemelerde Bulundu

Vali, Tabiat Parklarında İncelemelerde Bulundu

Haber Resim Üstü
Vali, Tabiat Parklarında İncelemelerde Bulundu
Giresun
G.Tarihi: 19.01.2018 11:09
1096 Okunma
0
Haber Resim Altı
 
Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, ilimizde tabiat turizminde öne çıkan alanları beraberindeki bir heyetle gezerek, 2018 yılında bu alanlarda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
AĞAÇBAŞI TABİAT PARKINDA İNCELEME
 
Vali Sarıfakıoğulları, ilk olarak Ağaçbaşı Tabiat Parkına giderek yetkililerden bilgi aldı. Yetkililer tarafından Vali Sarıfakıoğulları’na 893 hektar büyüklüğünde ve Giresun iline 38 km. Dereli ilçesine 30 km mesafede olan, orman ve yayla ekosistemleri özellikleri gösteren, Çaldağ ve Karagöl dağları manzarasına hakim, açıkhava rekreasyonel özelliklerinin tümüne sahip olan tabiat parkında 2017 yılında yapılan günübirlik alanlar, yayla şenlik alanı, kır lokantası, yollar ve 4 adet orman köşkü hakkında bilgi verilerek, 2018 yılında yapılacak ATV, bisiklet yolları ve aydınlatma alanı ve işletmecinin yapacağı orman köşkleri ve ilave günübirlik tesis alanları gösterildi. Ardından Kulakkaya Tur.A.Ş. tarafından işletilen Zifin Otel gezilerek, yeni dönem hazırlıkları incelendi.
 
KUZALAN TABİAT PARKINDA İNCELEME
 
Daha sonra Kuzalan Tabiat Parkına gidilerek burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Sarıfakıoğulları’na 5 bin 220 dekar büyüklüğünde Giresun-Şebinkarahisar-Sivas karayolu bitişiğinde, Giresun İline 45 km., Dereli İlçesine 13 km mesafede olan Tabiat Parkı’nın Alancık köyü, Kuzalan mahallesinde bulunduğu bilgisi aktarıldı.
 
Vali Sarıfakıoğulları’na Kuzalan Şelalesi ile ilgili verilen bilgide şelalenin; Taşpınar deresi üzerinde olup yaklaşık 20 m. den Aksu çayına aktığı, kış aylarında ve özellikle mayıs ayına kadar bol su akması ile eşsiz bir görüntü oluşturduğu, şelale, kaya, mağara, su ve orman ekosistem özellikleri ile kendi içinde biyoçeşitliliği barındırdığı belirtildi.
 
Kuzalan Tabiat Parkına 2017 yılında yapılan enerji tesisi ve aydınlatma çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Sarıfakıoğulları, 2018 yılında Mavi Göl bölgesine yapılacak tesisleri de yerinde incelendi.
 
Bölge hakkında verilen bilgiler şöyle; Taşpınar deresinin döküldüğü yerden yaklaşık 1000 m. mesafede halk arasında beyaz taş dedikleri traverten oluşumu vardır. Beyaz taşın olduğu bölgede çıkan kalkerli sular yaklaşık 800 m boyunca vadi oluşturmuş, vadi boyunca beyaz kalker aynı Pamukkale’deki gibi oluşumlar yapmıştır. Taşpınar deresi ve Harmanların deresiyle birleşen bu sular hat boyunca 5 adet Şelale, 1 adet de mağara bulunmaktadır. Bu mağaranın içerisinde sarkıt ve dikit oluşumları bulunmaktadır. Mağaranın kuzeyinde bulunan değirmenin olduğu alanda eşsiz görünümde bir şelale bulunmaktadır. Kalkerli Suların gözelerinin bulunduğu mevkide anıt ağaç özelliği gösteren Kayın, Göknar ve Ladin ağaçları bulunmaktadır.
                       
Kalkerli Suların gözelerine 100 m. mesafede, bir maden suyu bulunmaktadır. Bu maden suyu da traverten oluşturmuş, bu travertenler siyah görünümlü olup, traverten hattı diğer suyun traverten hattı ile 200 m. kuzeyde dere içinde birleşmektedir. Beyaz taşın suyunun aktığı vadide, gözelerin 100 m. aşağısında 3 adet kükürtlü su gözesi de bulunmaktadır. Beyaz taşın suyunun gözesinin doğusunda da benzer ayrı bir kalker hattı bulunmakta, bu hat da diğer traverten hattı ile birleşmektedir. Alanda ayrıca saf Şimşir Meşçereleri, 30 cm. çapında 10 m. boyunda yabani fındık ağaçları görülmektedir.
 
KOÇKAYASI TABİAT PARKINDA İNCELEME
 
Daha sonra Koçkayası Tabiat Parkına giden Vali Sarıfakıoğulları’na Koçkayası Tabiat Parkı ile ilgili yetkililer tarafından bilgi verildi.
 
Yetkililer tarafından verilen bilgide; Koşkayası Tabiat Parkı’nın 3 bin 500 dekar büyüklüğünde olduğu, Giresun Kümbet yaylasına 5 km. mesafede Koçkayası obası mevkiinde, Gök tepe’de bulunan obalara giden yolun kenarında ,Giresun İline 65 km., Dereli İlçesine 30 km mesafede olup, sahaya ulaşım 65 km asfalt yolla sağlandığı ifade edilirken, Koçkayası Tabiat Parkı’nın Dereli ilçesinin güneyinde, Kümbet yaylasının yakınında kaya, yayla, su ve orman ekosistem özellikleri ile kendi içinde biyoçeşitliliği barındırmakta olduğu bilgisi verildi.
 
Koçkayası Tabiat Parkında 2017 yılında yapılan küp taş kaplama yol düzenlemesi ve giriş takının olduğu bölümleri gezen Vali Sarıfakıoğulları, 2018 yılında yapılması düşünülen cam seyir terası alanında da incelemelerde bulundu.
 
Vali Sarıfakıoğulları’nın ziyaret ve incelemelerinde; İl Jandarma Alay Komutanı Jan.Kd.Alb. B.Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal, İl Özel İdare Genel Sekreter yardımcısı Barbaros Demirkaya, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Ertan Kuduban, Giresun Turizm Altyapı Birlik Müdürü Tamer Uzuner, tabiat parkı işletmecileri ve teknik personeller de hazır bulundu.
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2016

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda terör örgütü KCK'nın sözde Türkiye sorumlusu olduğu belirtilen Sara Aktaş tutuklandı.

2015

Burkina Faso'da İlerleme İçin Halk Hareketi Partisinden (MPP) Roch Marc Christian Kabore'nin resmen devlet başkanı seçildiği bildirildi.

2014

Pakistan'ın Peşaver kentinde Pakistan Talibanı mensupları bir okula baskın düzenleyerek 148 kişiyi katletti.

2013

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde görev uçuşu gerçekleştiren askeri helikopter, yüksek gerilim hattı tellerine takılarak düştü

2013

TR ve AB arasında "Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni" imzalandı.

2010

''Pembe Panter'' ve ''102'' gibi filmlere imza atan yönetmen Blake Edwards, 88 yaşında öldü

1998

IV. Ulusal Yayın Kongresi, Ankara'da çalışmalarına başladı.

1998

Amerika, Irak'a "Çöl Tilkisi" harekatını başlattı. Harekatın nedeninin Irak'ın Birleşmiş Milletler'in ülkede yaptığı kitle imha silahlarını kontrolünü engellemesi olduğu ileri sürüldü.

1996

Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı yeniden açıldı.

1990

Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi adlı tablosu rekor fiyatla satıldı: 1 milyar 750 milyon lira.

1969

İstanbul Boğaz Köprüsü, 303 milyar liraya ihale edildi.

1965

NASA Pioneer-6 sondasını Delta roketiyle uzaya gönderdi. Sonda ile en son temas 8 Aralık 2000 de oldu.

1959

Vatan gazetesi bir ay süreyle kapatıldı.

1956

Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Katipliği yapan, mizah yazarı, romancı, gazeteci Ercüment Ekrem Talu, 68 yaşında İstanbul'da öldü.

1949

Ahmet Sukarno Endonezya'nın ilk cumhurbaşkanı oldu.

1948

Kamboçya bağımsızlığını ilan etti.

1932

Samsun-Sivas demiryolu hattı işletmeye açıldı

1925

Milletler Cemiyeti Konseyi, ''Brüksel hattı''nı, Türk Irak sürekli sınırı olarak kabul etti. Bu karar uyarınca Musul, Irak'ta kaldı.

1920

Çin'in kuzeybatısındaki Ganzu eyaletinde 8,6 büyüklüğünde deprem: 200 bin kişi öldü.

1918

Giresun'da ''Işık'' adlı milli gazete çıkmaya başladı.

1902

Türkistan'da 6,4 şiddetinde deprem: yaklaşık 4.500 kişi yaşamını yitirdi.

1773

Boston Çay Partisi: Amerikan kolonistleri çay vergilerini protesto etmek için Boston limanındaki üç İngiliz gemisine girip 300 den fazla çay sandığını denize döktüler.

1770

Alman besteci Ludwig Von Beethoven doğdu

1724

Türkiye'de ilk kitap (Vankulu Lügati) basıldı.

1631

Vezüv yanardağı faaliyete geçti: yaklaşık 4.000 kişi öldü.

1474

Türk astronom ve matematikçi Ali Kuşçu, İstanbul'da öldü.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri