11.Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı Yapldı

11.Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı Yapldı

Haber Resim Üstü
11.Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı Yapldı
Karadeniz
G.Tarihi: 05.04.2018 18:42
298 Okunma
0
Haber Resim Altı


On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın ev sahipliğinde, TR81 (Bartın, Zonguldak, Karabük), TR82 (Sinop, Kastamonu, Çankırı), TR83 (Samsun, Çorum, Amasya, Tokat) ve TR90 (Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin) bölgelerinden oluşan toplam on altı ilin valileri, rektörleri, belediye başkanları ile ticaret, sanayi, ziraat ve esnaf sanatkâr odası başkanlarının katılımıyla,  4 Nisan Çarşamba günü saat 09.30’da Samsun Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.
 
VALİ KAYMAK : “ON BİRİNCİ KALKINMA PLANI 2019-2023 YILLARINI KAPSAYACAK”
 
Toplantıya ev sahipliği yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, yaptığı açılış konuşmasında, 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan On Birinci Kalkınma planı hazırlıklarının devam ettiğini belirterek, plan hazırlıkları kapsamında yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların katılımıyla Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde de olduğu üzere 81 ilde çalıştaylar düzenlendiğini ve bu toplantılara yaklaşık 12 bin kişinin katılımı sağlanarak plan çalışmalarına girdi sağlayacak önemli bilgilerin elde edildiğini söyledi.
 
Kaymak “Bugün burada Karadeniz Bölgesi’nin 16 ilinden gelen kurum ve kuruluşların üst düzey temsilcileri olarak kalkınma planına en verimli girdileri sağlayacağımızı ümit ediyorum" diyerek “Valiliklerimiz, belediyelerimiz, üniversitelerimiz, ticaret ve sanayi odalarımız ve kalkınma ajansımız arasında birer protokol imzalanmış olup, üniversite rektörlüklerimiz tarafından görevlendirilen akademik personel raportörlüğünde, sektörlerin ilgili kurumlarından ve tüm paydaşlarından da destek alınarak hazırlanmaktadır. On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare toplantısına etkinliğine ev sahipliği yapmaktan, Sayın Bakanımızı ve siz değerli misafirlerimizi şehrimizde ağırlamaktan dolayı memnuniyetimi ifade ediyorum. Organizasyonun faydalı sonuçlara ve hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
 
BAKAN ELVAN : “TÜRKİYE’NİN KALKINMA SÜRECİNİN TETİKLEYİCİSİ OLAN YATIRIMIN TEMELİNİ ATTIK.”
 
Toplantıda bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin yatırımlarla güçlendirilmeye çalışıldığını ifade ederek “Yapılan yatırımların yanı sıra aynı zamanda terör örgütleriyle de mücadele edilmektedir. Dün Türkiye için çok önemli yatırımın temelini attık ki, bana göre, Türkiye’nin kalkınma sürecinin tetikleyicisi olan yatırımın temelini attık. Türkiye’nin en büyük yatırımı, tam 20 milyar dolarlık. Türkiye’yi özellikle nükleer alanda söz sahibi yapacak, bu teknolojiye sahip olmasını sağlayacak olan, çok önemsediğimiz ve çok önemli bir yatırım. Nükleer teknoloji, hemen hemen her alanda kullanılan ve ileri teknoloji alanında ihtiyaç duyulan önemli sektörlerimizden bir tanesi. Bu açıdan biz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in beraber temelini attığı bu yatırımı ülke olarak çok önemsiyoruz ve Türkiye’nin kalkınma sürecini tetikleyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
 
BAKAN ELVAN : “EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE KONUMUNA GELDİK”
 
Türkiye’de, 2017 yılında yüzde 7.4’lük büyüme performansı gösterildiğini kaydeden Bakan Elvan, “Bu çok önemli ve ciddi başarıdır. 2016 yılı sonlarında ve 2017 yılı başlarında uluslararası organizasyonlar, yerli-yabancı basın mensupları ve yazarlar, özellikle yurt dışından Türkiye’nin ekonomik açıdan çöküşe doğru gittiğini ifade eden yazılar yazıyorlardı. Türkiye’nin yüzde 2 civarında büyüyebileceğini, daha faza büyüyemeyeceğini söyleyen kesimler vardı, ama Türkiye olarak biz 2017 yılında G-20 ülkeleri arasında birinci sırada yer alarak, en hızlı büyüyen ülke konumuna geldik. Bu büyümenin kompozisyonuna baktığımızda tarımda, sanayide ve hizmetler sektöründe büyüme görüyoruz. Net ihracatımızın büyümeye pozitif katkı sağladığını görüyoruz” diyerek, yatırımların büyümeye önemli katkı sağladığını söyledi.
 
BAKAN ELVAN : “ARALIK SONU İTİBARIYLA 1 MİLYON 635 BİN KİŞİLİK İLAVE İSTİHDAM SAĞLADIK”
 
Bakan Elvan, Türkiye'nin sağlıklı büyüdüğüne dikkat çekerek “Türkiye’nin 2017 yılında sağlıklı büyümediğini hatta hormonlu büyüdüğünü ifade edenlere en büyük cevap, Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın ve sağlamış olduğu yatırımların büyümeye katkısıdır. Diğer taraftan yine 2017 yılımız ihracat performansı açısından önemli yıl oldu. İhracatımızı 157 milyar doların üzerine çıkardık. 2018 yılında ihracattaki güçlü performansımız devam etti ve 2018 yılının ilk çeyreğinde ihracatımızda yüzde 9’luk artışla 160.4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştık. Mali disiplini asla elden bırakmadık. Mali disiplin konusunda asla taviz vermedik ki, bu konuda da çok değişik ifadeler kullanan kesimleri zaman zaman görüyoruz. Bütçe açığımızın milli gelire oranı orta vadeli programımızda 2017 yılı için yüzde 2’ydi. Biz yüzde 1.5’luk performans gerçekleştirdik. Yani beklenenden 0,5 puan daha düşük bütçe açığını 2017 yılında gerçekleştirdik. İstihdamda ise Aralık sonu itibarıyla 1 milyon 635 bin kişilik ilave istihdam sağladığımızı görüyoruz. Genç ve dinamik nüfusumuz var. İşsizlik oranımız halen 2 basamaklı ama düşme eğilimine girmiş durumda. Fakat istihdam oluşturma alanında Türkiye dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.
 
BAKAN ELVAN : “İSTİKRARDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”
 
İçeride ve dışarıda Türkiye'nin önemli mücadele verdiğini belirten Elvan, “Bir taraftan terörle mücadele edeceksiniz, öbür taraftan yedi düvele karşı mücadele edeceksiniz, ama diğer taraftan da ekonomide dünyanın en hızı büyüyen ülkeleri arasında yer alacaksınız. Bu kolay bir iş değil ama biz bunu başardık. Evet, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı, dik duruşu ve bu konuda oluşturmuş olduğu güçlü siyasi istikrar ülkemizin önünü daha da açmıştır. Bundan sonraki süreçte de açacaktır. İçte ve dışta çok ciddi bir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleyi milletimiz için, yarınlarımız için veriyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz için veriyoruz. Ekonomide, diplomaside, askeriyede de emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Şer odaklarına, ülke düşmanlarına ve her türlü mesnetsiz iddialarla bizlere karşı taarruza geçenlere en iyi cevabı her alanda veriyoruz. Bundan sonraki süreçte de vermeye devam edeceğiz. Türkiye için karamsar tablo çizenlerin beklentilerini boşa çıkarak, ekonomik ve toplumsal istikrardan hiçbir şekilde taviz vermedik ve bundan sonraki süreçte de vermeyeceğiz. Güçlü siyasi iradesi, dinamik özel sektörü ve çalışkan milletiyle Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir engel yoktur, diye düşünüyoruz” dedi.
 
BAKAN ELVAN : “81 İLDE YAKLAŞIK 250 TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”
 
Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, 11. Kalkınma Planı'nın bitirileceğini belirterek, “On Birinci Kalkınma Planımıza çok büyük önem veriyoruz. İlk kez kalkınma planı hazırlarken, özel ihtisas komisyonları dışında 81 ilde çalışmalar yaptık. 'Burada yerelin düşüncesi nedir? İllerimizin öncelikleri nedir? İllerimiz Türkiye'ye nasıl bakıyorlar? Türkiye'ye yönelik öncelikleri nedir? Gençlerimizin öncelikleri nedir? Kadınlarımızın öncelikleri nedir?' Bunları il il toplantı yaparak, tespit etmeye çalıştık. 81 ilde yaklaşık 250 toplantı gerçekleştirildi” diyerek konuşmasını tamamladı.
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

685 sayılı KHK ile "Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu" kuruldu

2017

Astana görüşmeleri

2015

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, Riyad'da tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında vefat etti.

2014

Tayfun Pirselimoğlu'nun "Ben O Değilim" filmi Uluslararası Rotterdam Film Festivali'nde izleyiciyle buluştu

2013

Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Savaş Akova, bugün vefat etti.

2012

Fransa Senatosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini kabul etti.

2008

Kostas Karamanlis, 49 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı oldu.

2007

Yapımına 16 yıl önce başlanan Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul'a gidiş yönü ulaşıma açıldı.

2005

Edebiyat tarihçisi, yazar Atilla Özkırımlı, 63 yaşında İstanbul'da vefat etti.

1995

Posta ile Yeni Şafak gazeteleri yayına başladı.

1990

Kızıl Ordu 41 yıl sonra Macaristan'dan ayrıldı.

1990

Parlamentodan Politika dergisi çıktı.

1989

Tacikistan'da deprem meydana geldi; 1000'in üstünde insan öldü.

1989

Ressam Salvador Dali, 84 yaşında İspanya'da öldü.

1978

Türkiye 1. Kömür Kongresi Zonguldak'ta yapıldı.

1974

İsrail askerleri Süveyş Kanalı'nın batısından çekilmeye başladı.

1973

Vietnam'da ateşkes ilan edildi. (Vietnam Savaşı)

1967

Naim Süleymanoğlu, Türk halterci, bugün doğdu.

1961

Dolandırıcılık olaylarıyla ünlenen Sülün Osman, Zeytinburnu'nda kumar oynarken yakalandı.

1957

TBMM, Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin kurulmasını kabul etti.

1941

I. Türk Karikatür Sergisi, İstanbul'da açıldı.

1925

Şili'de hükümet bir askeri darbeyle devrildi.

1922

İstanbul'da iki sokağa Piyer Loti ve Klodfarer adları verildi.

1913

Kamil Paşa Hükümeti, İttihat ve Terakki yanlılarınca devrildi, yerine Mahmut Şevket Paşa getirildi.

1896

Fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, adının verildiği cihazı icat etti.

1870

Montana'da Amerika Birleşik Devletleri ordusu, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 173 kızılderiliyi öldürdü.

1849

Elizabeth Blackwell, tıp diploması alan ilk kadın oldu.

1793

Rusya ve Prusya, Polonya'yı bölüştü.

1719

Roma İmparatorluğu bünyesinde Lihtenştayn Prensliği oluşturuldu.

1556

Tarihin en yüksek ölü sayısına sahip depremi, Çin'in Shaanxi eyaletinde meydana geldi: yaklaşık 830,000 kişi ölü.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri