ÇAĞIRGAN BABA KÜLTÜRÜ GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

ÇAĞIRGAN BABA KÜLTÜRÜ GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Haber Resim Üstü
ÇAĞIRGAN BABA KÜLTÜRÜ GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR
Karadeniz
G.Tarihi: 06.08.2018 06:04
1129 Okunma
0
ALUCRA FEVZİ ÇAKMAK KÖYÜNDE 2. ÇAĞIRGAN BABA ANMA ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ÇAĞIRGAN BABA KÜLTÜRÜ GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR
Anadolu’nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasında önemli rol oynayan Horasan alimlerinden Çağırgan Baba anma ve anlama etkinliği Alucra Fevzi Çakmak köyünde gerçekleştirildi
Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin anma komitesi Başkanı Eğitim Uzmanı Arif Dede tarafından sunulan programın açılış konuşması Em. Kurmay Albay Adem Darama, Kur'an okunması Hafız Mustafa Solak, Dua yapılması Kurra Hafız Israfil Kıracı, Türbe Ziyareti ve Duası Alucra Müftüsü Muhammet Salman tarafından yapıldı
Çağırgan Baba, Anadolu’nun Moğol zulmü altında ezildiği bir dönemin sonuna doğru Alucra’ya gelip yerleşmiştir. Onun vera sahibi üstün ahlaklı kişiliği ve çalışmalarının takdir görmesi neticesi Fevzi Çakmak (Zıhar) köyü ve çevresi hizmetlerinin devamı için adına vakfedilmiştir.
Çağırgan Baba, buralarda İslam’ın yeşermesi için çaba sarf etmiş ne gerekiyorsa o fedakârlıkta bulunmuştur. İslam’ın yeşermesini sağlarken de doğru İslam’ın bilinmesi için çaba göstermiştir.
22 Temmuz 2018 Pazar günü saat:11.30'da Fevzi Çakmak Köyünde 2. yapılan Çağırgan Babayı anma ve anlama programı Alucra Kaymakam Vekili ve Çamoluk Kaymakamı sayın Mustafa Demir, Alucra Belediye Başkan Vekili Sadık Dolu, Alucra Müftüsü Muhammet Salman, Şiran ilçe Millî Eğitim Müdürü Bayram Kundak,Ataşehir Giresunlular dernek başkanı Fatih Yelekoğlu, yazar Recep Akın, Muhtarlar, Dernek Başkanları, il içinden ve il dışından çok sayıda konukların yoğun katılımı ile gerçekleşti.
Saygı Duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile başlayan programımız, Kur'an-i Kerim Okunması ve dua yapılması, Açılış Konuşması, Protokol konuşmaları, Çağırgan Baba'yı tanıtım sunumu, Tasavvuf Musikisi, Türbe Ziyareti ve Duası, Protokole ve katılımcılara Günün anısına hediye takdimi ve yemek ikramı ile tamamlandı.
Araştırmacı Yazar Murat Dursun Tosun tarafından Çağırgan Baba'yı tanıtım Sunumu yapıldı
Araştırmacı Yazar Murat Dursun Tosun ;“Asırlar öncesinden başlayarak Zıhar (Fevzi Çakmak) köyünden bir kandil misali bölgemizi aydınlatmış olan mana âleminin önderi ve temsilcisi Çağırgan Baba Horasan medreselerinde zahiri ve bâtınî ilimleri birlikte okumuş; fıkıh, kelam, kıraat, sebebi nüzul, hadis, Astronomi, dinler tarihi, hukuk ve tıp konularında bilgi sahibi olarak Anadolu’ya gelmiştir.
Bir İslam müderrisi olarak aynı zamanda askeri özeliklere de sahip olarak Anadolu’nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkı sağlamıştır.
“KutadKubilig”de belirtilen toplumsal mutluluğun yollarını Zıhar’da açarak bölge insanını eğitmiş, ahlak ve adalet olmada İslam’ın hakkıyla yaşanamayacağını öğretmiştir. Yaşamı boyunca bir tebliğci, çağıran olarak Hz. Mevlana misali insanları İslam’a çağırmış
davet etmiştir. Bu nedenle de mahlası “Çağırgan” olmuştur.
Kerbela zulmünün karanlığından Zeynel Abidin (r.a) ile nur tekrar doğmuş, güneş ve ay misali Musa Kazım (r.a) ve nesebinin ışığı ile Orta Asya steplerinden Anadolu’ya ve Balkanlara yönelmiştir.
“Hacı Bektaş-ı Veli”, “Geyikli Baba”, “Barak Gazi”, “Somuncu Baba”, “Taptuk Emre”, “Mevlana”, “Yunus Emre”, “Çağırgan Baba”, “Sarı Saltuk”, “Gül Baba”, “Abdal Musa”, “Emir Sultan” ve “Şeyh Edebali” gibi nice alperenler ile Anadolu’ya ve Balkanlara
“Türk-İslam Medeniyeti”nin tohumları atılarak yeşertilmesi sağlanmıştır. Yukarıdaki Allah dostu alperenler “Pir-i Sultan Ahmet Yesevi”nin dergâhında yetişerek bu coğrafyayı Türkleştirip İslamlaştırmışlardır.
Çağırgan Baba Hz. Peygamberin torunu olarak İslam’ın bayraktarlığını yapmış, ondan sonra gelen nesli de aynı görevi icra etmek üzere etrafa dağılarak adlarına tesis edilen zaviye vakıflarında hizmeti devam ettirmişlerdir. Bu anlamda “Zıhar (Fevzi Çakmak) Köyü” seçilmiş, şanslı bir köydür. Bizlere düşen görev de bu bilinçle köyümüzde yaşamış “Ehl-i Beyt”e gereken ihtimamı göstermek Çağırgan Baba kültürünün ve tarihsel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır'',dedi.
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri