Eğitimde Başarı ve Kaliteyi Artırma Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Vali Yavuz, Eğitimde Başarı ve Kaliteyi Artırma Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Eğitimde Başarı ve Kaliteyi Artırma Çalışmalarını Yerinde İnceledi
Karadeniz
G.Tarihi: 21.03.2019 06:41
516 Okunma
0
Vali Seddar Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Hizmet Binasında, eğitimde başarı ve kaliteyi artırmak amacıyla oluşturulan ve Valiliğimizce finanse edilen "E-Sınav Merkezi", "Ölçme Değerlendirme Merkezi" ve "Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi"nin açılışını gerçekleştirdi.

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesinde hizmet veren "E-Sınav Merkezi", "Ölçme Değerlendirme Merkezi" ve "Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi"nin açılışına Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu ve milli eğitim personeli de katıldı.

Vali Seddar Yavuz, açılışı gerçekleştirilen merkezin önemine dikkat çekerek, öğrencilerin hangi alanda yetersiz ise, o alanın doldurulmasına yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi.

"E-Sınav Merkezi", "Ölçme Değerlendirme Merkezi" ve "Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi"nde yapılan sınav sonrası, analiz yapılması ve bu analize göre hem öğrencinin, hem de velinin doğru yönlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Seddar Yavuz, “Öğrencilerimizin hangi alanda eksikleri var? Bu eksikleri nasıl telafi edebiliriz? Bunların tespit edilmesi gerekiyor. Aslında ölçme değerlendirmenin en önemli kısmı budur. Yoksa sadece sınav yapalım demek yeterli olmaz. Sınavı yaptık, analizi nasıl yapacağız? Çocuklarımız hangi alanda yetersiz? Mesela matematik dersinde ne kadar başarılıyız? Türkçe dersinde ne kadar başarı elde ettik? Bunları bilmemiz gerekir. Dolayısıyla bu analizler, öğretmenlerimizin yönlendirilmesi, velilerin yönlendirilmesi anlamında önemli bu husus. Yoksa sadece makineleri koyarsın, bunları yaparsın bir anlamı yok. Önemli olan bilgiyi analiz edebilmek ve bu istatistikten de bir sonuç çıkarmak. Biz, bu merkezin temeldeki işlevini böyle görüyoruz” diye konuştu.

Merkezi sınavlara hazırlık için Mart, Nisan ve Haziran aylarında yapılacak olan sınavlar sonrası, değerlendirme yapılarak, analiz sonuçlarının öğrenci, veli ve okul ile paylaşılarak, öğrencinin eksikliklerinin belirleneceğine vurgu yapan Vali Seddar Yavuz, soruların merkezde görevli öğretmenler tarafından hazırlanacağını söyledi.

Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş ise, Vali Seddar Yavuz’a katkılarından dolayı teşekkür ederek, merkezin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Baş, “Buradaki amacımız da şu; Biz ölçtükten sonra değerlendirme yaparak öğrencimize, velisine, öğretmenine ve okula hatta ilçeye analiz raporları göndererek, gerçek sınavda bu çocuğumuzun eksikleri şunlardır diyeceğiz. Eksiği olan öğrencilerimizi destekleme, yetiştirme kurslarında ya da diğer derslerde telafi ederek, bu açığı kapatmalarını istiyoruz. Gerçek sınava girdiğinde çocuğumuz benzer ya da farklı bir soruyla karşılaştığında, aynı çalışmayı yapmak için biz destek vereceğiz. Sorularımız piyasa da, değil hepsi bizim kendi öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan sorular. Sorularda bakanlığımızın 2023 vizyonundaki mantığa uygun, %40'ı bilgi ölçmek, %40'ı beceri ölçmek ve % 20'de akıl yürütme ve analitik düşünme üzerine kurgulanmış sorularımız olacak. Ve bu sorularla beraber biz çocuklarımızın gerçek sınava hazır durumunu görmek istiyoruz. Diğer bir hususta mevcut 8. sınıftaki öğrencilerimizin fen liselerine gitme konusundaki istek ve durumlarını da görmek istiyoruz. Çünkü sadece % 10'u biz alacağız. Sınavla öğrenci okullarımızın oranı % 10. Diğerlerine de Anadolu lisesi, mahalli yerleştirme ya da meslek lisesi konusunda da daha sağlıklı donelerle veri vermiş olacağız. Belki de 8. sınıfta sınava girme oranımızı biraz daha düşürmüş olacağız çünkü buna ihtiyaç kalmayacak. Veli kendi çocuğunun net durumunu görerek aslında çocuğumun akademik anlamda durumu budur. O zaman hayata hazırlayayım diye daha güzel tedbirler almış olacak” diye konuştu. 

Baş, Öğrencilerin gelişimlerini izlemek ve geri dönüt vermek suretiyle gelişimlerine katkı sağlamak maksadıyla OBA-Gİ (Ordu Başarıyı Arttırma - Gelişim İzleme) projesi sayesinde, çocukların nasıl destekleneceğini belirleneceğini ifade ederek, aynı zamanda Valilik ve Kaymakamlıkta yapılacak olan sınavlar ile ilgili de destek verilebileceğinin altını çizdi.

Vali Seddar Yavuz, açılışın ardından "E-Sınav Merkezi", "Ölçme Değerlendirme Merkezi" ve "Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi"nde incelemelerde bulunarak, görev yapan personellere, öğrencilerin başarısı için verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri