"Göklerin Çağırdığı Zirve" Zigana

"Göklerin Çağırdığı Zirve" Zigana

"Göklerin Çağırdığı Zirve" Zigana
Karadeniz
G.Tarihi: 22.03.2019 11:08
403 Okunma
0


Bir yanıyla Gümüşhane’ye diğer yanıyla Trabzon’a seslenen Zigana, 40 bin metrekareye yayılan turizm alanında tarih ve tabiat güzelliklerini saklar. Ancak gezilerek anlaşılabilecek manastırlar, tabiat harikası göller, köyler, ormanlar, tertemiz dereler bu gizemli zirvenin içerisinde yer alır. Tabiatın tüm renkleri sevdasını kadim çağlardan bu yana Zigana’da anlatır. Yaz kışa, yeşil beyaza, beyaz maviye ve nihayet tabiat, kulaklara sevda sözlerini burada fısıldar.
 
800 yıllık yayla geleneğine sahip bu Zigana’da damak tadına hitap eden yüzlerce yemek çeşidi ve yöresel şenlikler ziyaretçileri beklemektedir. Bu anlamda zirveleri Gümüşhane sınırları içerisinde kalan Zigana, yörenin kültürel mirasını da üstlenmiştir.
 
Gümüşhane ve Trabzon illeri arasında uzanan Zigana’da hâkim renkler yazın yeşil, kışın beyazdır. Her iki mevsimde de geleneksel ve yöresel şenlikler yapılır. Şenliklere katılanlar bir yandan eğlenirken diğer yandan İran’dan Karadeniz’e uzanan tarihi İpek Yolu’nun mistik havasını teneffüs eder. Bu atmosferi dik yamaçlara yaslanmış şirin köyler tamamlar.
 
Zirveleri Gümüşhane sınırları içerisinde kalan Zigana Dağları, bir yandan Trabzon’a diğer yandan, Harşit Çayı’nın doğusundan denize ulaşır. Zigana’nın değişik yerlerinden doğan sular kuzeyde Değirmendere’yi, güneyde Harşit Çayı’nı beslemektedir. Bu dağ sırası, konuklarına öylesine enfes görüntüler sunar ki, tepelerine tırmananları, yaylalarında dolaşanları kendine bağlar.
 
Zigana Turizm Merkezi; Limni Gölü’ne 9 km., Kadırga Yaylası’na 16 km., Erikbeli Yaylası’na 20 km., Çakırgöle 49 km., Karaca Mağarası’na 30 km., Sümela Manastırı’na 38 km., Gümüşhane il merkezine 46 km., Trabzon il merkezine 54 km., Antik Santa Harabeleri’ne 63 km., Avrupa’nın en uzun köknar ağaçlarının bulunduğu doğa harikası Örümcek Ormanları’na ise 50 km., mesafededir.
 
Zigana’da en yüksek nokta, 3 bin 82 metre rakımlı Deveboynu tepesidir. Zigana’nın diğer yükseltisi ise 2 bin 800 metreyle Ziyaret Tepesi’dir. Bu iki tepenin arasında Taşköprü Yaylası’nda konaklanabilir. Burada dağların tüm güzelliklerine ulaşmak mümkündür. Yaylaya adını veren ve bir zamanlar üzerinden İpek Yolu kervanlarının geçtiği söylenen küçük taş köprü içinde bulunduğu atmosfere damgasını vuran diğer bir yapıdır Taşköprü, Deveboynu Tepesi’ne ve bu dağlardaki tek buzul göl olan Çakırgöl’e oldukça yakındır. Bununla birlikte
 
Yağmurdere, Şaphane, Kayabaşı gibi özgün mimari özelliklerini koruyan köylere ve Santa Harabeleri’ne kolayca ulaşılacak bir mesafededir. Maçka’da bulunan Sümela Manastırı zirveye 42 km. uzaklıktadır. Büyük bir incelikle, sanki görünmez bir el tarihi dokuyu tabiatın eşsiz güzellikleriyle birbirine bağlamaktadır.
 
Zirvenin güney yüzündeki ormanların içine gizlenmiş Limni Göl’ü ile tarihi İpek Yolu kenarında otantik yaşamını sürdüren köyler görülmeye değer yerler arasındadır. Zigana’nın kuzey yamaçlarından itibaren Hamsiköy’e kadar muhteşem çam ormanları yer almaktadır. 
 
Zigana sadece yaz günlerinin değil, adeta dört mevsimin zirvesidir. Kış günleri de bambaşka güzellikleriyle ziyaretçilerini ağırlar. Ulaşım için Turizm Merkezi ve kayak tesisleri Gümüşhane’ye 46 kilometre, Trabzon’a ise 54 kilometre uzaklıktadır. Zigana Dağı Kayak Merkezi’ndeki kayak alanları 1900-2500 metre uzunlukta olup, kış mevsiminde ortalama kar kalınlığı bir metreyi bulmaktadır. Aralık ayında başlayan kayak sezonu Nisan ayı sonuna kadar devam eder. Turizm Bakanlığı tarafından 1991 yılında turizm merkezi ilan edilen Zigana, aynı zamanda Doğu Karadeniz’in tek kayak merkezi olarak uzun yıllardır hizmet vermektedir.
kaynak gümüşhane valiliği
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2018

Çinli bilim adamları dünyada ilk defa bir maymunu klonladı.

2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nın altıncı gününde Hatay'daki Harekat Merkezi'ni ziyaret etti. Erdoğan burada, 2.Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve diğer askeri yetkililerden harekat hakkında bilgi aldı.

2018

Türkiye'nin terörle mücadelesine destek için aralarında yazar, akademisyen, bürokrat, gazeteci ve sendikacıların bulunduğu 126 kişinin öncülüğünde yayınlanan bildiri, internet üzerinden imzaya açıldı.

2017

Türkiye'nin ilk şehir hastanesi Yozgat'ta açıldı.

2016

Portekiz'de oyların yaklaşık yüzde 52'sini alan bağımsız aday Marcelo Rebelo de Sousa ilk turda Portekiz Cumhurbaşkanı seçildi

2015

Yunanistan'da erken genel seçimler yapıldı, Seçimin galibi, Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon İttifak (Syriza) oldu. Syriza, oyların yüzde 36,34'ünü aldı

2013

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş ve yönetim kurulu,Avrupa 23 Yaş Altı Şampiyonası'nda 5 Türk sporcunun dopingli çıkması üzerine istifa etti

2010

Nedim Doğan, Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu vefat etti.

2006

İlk kez seçimlere katılan Hamas, Filistin'de düzenlenen genel seçimlerin galibi oldu ve 10 yıllık El Fetih hakimiyetine son verdi.

2003

Eski Devlet Bakanı Aysel Baykal, 64 yaşında vefat etti.

1997

Yaşar Kemal Uluslararası Nonino Ödülü'nü İtalya'da düzenlenen bir törenle aldı.

1990

ABD'li aktris Ava Gardner, 67 yaşında öldü.

1988

Türkiye, Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Sözleşmesi'ni imzaladı.

1987

30 milyon dolara sigortalanan ''Muhteşem Süleyman Sergisi'', ABD'nin başkenti Washington'da Ulusal Sanat Müzesi'nde açıldı.

1981

Mao'nun dul eşi Jiang Qing ölüm cezasına çarptırıldı.

1974

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Milli Selamet Partisi (MSP) hükümet ortaklığı protokolü imzaladı.

1970

Necmettin Erbakan, 17 arkadaşıyla Milli Nizam Partisini kurduğunu açıkladı

1968

Türk Ordu Futbol Takımı dünya şampiyonu oldu.

1952

Liseler 4 yıla çıkarıldı.

1949

İsrail'de ilk seçimler yapıldı. David Ben-Gurion başbakan oldu.

1948

Kurtuluş Savaşı komutanlarından Orgeneral Kazım Karabekir öldü

1939

Celâl Bayar hükümeti istifa etti. Yeni hükümet Refik Saydam başkanlığında kuruldu.

1938

İzmir Telefon İşletmesinin hükümetçe satın alınmasına dair sözleşme, Ankara'da imzalandı.

1937

Cincinnati'de seller petrol rezervlerinin patlamasına yol açtı,şehir alevler içinde kaldı.

1936

İstanbul'da vapurculuk şirketi ile bütün kabotajın Denizyolları İdaresine geçmesini sağlayan sözleşme imzalandı

1931

Mahatma Gandi İngilizler'ce serbest bırakıldı.

1926

Şeker, petrol ve benzin inhisarı (tekeli) hakkında kanunlar kabul edildi

1924

İlk Kış Olimpiyat Oyunları Chamonix'de başladı.

1919

Milletler Cemiyeti kuruldu.

1918

Rusya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) oluşunu ilan etti.

1881

Thomas Edison ve Alexander Graham Bell Oryantal Telefon Şirketi'ni kurdular. İlk kıtalar arası telefon irtibatı sağlandı.

1755

Moskova Üniversitesi kuruldu.

1554

São Paulo (Brezilya) şehrinin kuruluşu.

1363

Sırpsındığı Zaferi kazanıldı.

1348

Venedik’te yüzlerce kişinin ölümüne neden olan bir deprem meydana geldi.

1327

III. Edward İngiltere kralı oldu.

1072

Divan-ı Lügat-it Türk, Türk kültürünün Türkçe dilinde yazılan ilk sözlük eseri, Kaşgârlı Mahmut tarafından yazılmaya başlandı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri