"Göklerin Çağırdığı Zirve" Zigana

"Göklerin Çağırdığı Zirve" Zigana

"Göklerin Çağırdığı Zirve" Zigana
Karadeniz
G.Tarihi: 22.03.2019 11:08
501 Okunma
0


Bir yanıyla Gümüşhane’ye diğer yanıyla Trabzon’a seslenen Zigana, 40 bin metrekareye yayılan turizm alanında tarih ve tabiat güzelliklerini saklar. Ancak gezilerek anlaşılabilecek manastırlar, tabiat harikası göller, köyler, ormanlar, tertemiz dereler bu gizemli zirvenin içerisinde yer alır. Tabiatın tüm renkleri sevdasını kadim çağlardan bu yana Zigana’da anlatır. Yaz kışa, yeşil beyaza, beyaz maviye ve nihayet tabiat, kulaklara sevda sözlerini burada fısıldar.
 
800 yıllık yayla geleneğine sahip bu Zigana’da damak tadına hitap eden yüzlerce yemek çeşidi ve yöresel şenlikler ziyaretçileri beklemektedir. Bu anlamda zirveleri Gümüşhane sınırları içerisinde kalan Zigana, yörenin kültürel mirasını da üstlenmiştir.
 
Gümüşhane ve Trabzon illeri arasında uzanan Zigana’da hâkim renkler yazın yeşil, kışın beyazdır. Her iki mevsimde de geleneksel ve yöresel şenlikler yapılır. Şenliklere katılanlar bir yandan eğlenirken diğer yandan İran’dan Karadeniz’e uzanan tarihi İpek Yolu’nun mistik havasını teneffüs eder. Bu atmosferi dik yamaçlara yaslanmış şirin köyler tamamlar.
 
Zirveleri Gümüşhane sınırları içerisinde kalan Zigana Dağları, bir yandan Trabzon’a diğer yandan, Harşit Çayı’nın doğusundan denize ulaşır. Zigana’nın değişik yerlerinden doğan sular kuzeyde Değirmendere’yi, güneyde Harşit Çayı’nı beslemektedir. Bu dağ sırası, konuklarına öylesine enfes görüntüler sunar ki, tepelerine tırmananları, yaylalarında dolaşanları kendine bağlar.
 
Zigana Turizm Merkezi; Limni Gölü’ne 9 km., Kadırga Yaylası’na 16 km., Erikbeli Yaylası’na 20 km., Çakırgöle 49 km., Karaca Mağarası’na 30 km., Sümela Manastırı’na 38 km., Gümüşhane il merkezine 46 km., Trabzon il merkezine 54 km., Antik Santa Harabeleri’ne 63 km., Avrupa’nın en uzun köknar ağaçlarının bulunduğu doğa harikası Örümcek Ormanları’na ise 50 km., mesafededir.
 
Zigana’da en yüksek nokta, 3 bin 82 metre rakımlı Deveboynu tepesidir. Zigana’nın diğer yükseltisi ise 2 bin 800 metreyle Ziyaret Tepesi’dir. Bu iki tepenin arasında Taşköprü Yaylası’nda konaklanabilir. Burada dağların tüm güzelliklerine ulaşmak mümkündür. Yaylaya adını veren ve bir zamanlar üzerinden İpek Yolu kervanlarının geçtiği söylenen küçük taş köprü içinde bulunduğu atmosfere damgasını vuran diğer bir yapıdır Taşköprü, Deveboynu Tepesi’ne ve bu dağlardaki tek buzul göl olan Çakırgöl’e oldukça yakındır. Bununla birlikte
 
Yağmurdere, Şaphane, Kayabaşı gibi özgün mimari özelliklerini koruyan köylere ve Santa Harabeleri’ne kolayca ulaşılacak bir mesafededir. Maçka’da bulunan Sümela Manastırı zirveye 42 km. uzaklıktadır. Büyük bir incelikle, sanki görünmez bir el tarihi dokuyu tabiatın eşsiz güzellikleriyle birbirine bağlamaktadır.
 
Zirvenin güney yüzündeki ormanların içine gizlenmiş Limni Göl’ü ile tarihi İpek Yolu kenarında otantik yaşamını sürdüren köyler görülmeye değer yerler arasındadır. Zigana’nın kuzey yamaçlarından itibaren Hamsiköy’e kadar muhteşem çam ormanları yer almaktadır. 
 
Zigana sadece yaz günlerinin değil, adeta dört mevsimin zirvesidir. Kış günleri de bambaşka güzellikleriyle ziyaretçilerini ağırlar. Ulaşım için Turizm Merkezi ve kayak tesisleri Gümüşhane’ye 46 kilometre, Trabzon’a ise 54 kilometre uzaklıktadır. Zigana Dağı Kayak Merkezi’ndeki kayak alanları 1900-2500 metre uzunlukta olup, kış mevsiminde ortalama kar kalınlığı bir metreyi bulmaktadır. Aralık ayında başlayan kayak sezonu Nisan ayı sonuna kadar devam eder. Turizm Bakanlığı tarafından 1991 yılında turizm merkezi ilan edilen Zigana, aynı zamanda Doğu Karadeniz’in tek kayak merkezi olarak uzun yıllardır hizmet vermektedir.
kaynak gümüşhane valiliği
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2017

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Yemen'de savaş nedeniyle evlerini terk eden kişilerin sayısının 2 milyona yaklaştığını duyurdu.

2012

Numan Kurtulmuş'un genel başkanlığını yaptığı Halkın Sesi Partisi (HAS Parti), olağanüstü kongrede feshedildi.

2011

Türk basketbolcu, Taylan Taylancı bugün öldü.

2010

95 yıl aradan sonra ilk kez bir günlüğüne ibadete açılan Akdamar Kilisesi'nde ayin yapıldı.

2003

Türk öykücü ve romancı, Dursun Akçam bugün öldü.

2002

Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü. Saldırının ardından İsrail tankları yeniden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın Ramallah'taki karargahına girdi.

1987

10. Akdeniz Oyunlarında Serbest Güreş Milli Takımı, 6 altın, 1 gümüş madalya ile takım halinde şampiyon oldu.

1985

Meksika'nın başkenti Meksiko'da meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremde, 35 binden fazla kişi öldü.

1984

Türk oyuncu, Ali Ersan Duru bugün doğdu

1982

İsveç'te seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı; Olof Palme başbakan oldu.

1981

Yahya Demirel, Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

1978

Türk yazar ve araştırma görevlisi, Mehmet Perinçek bugün doğdu.

1975

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Türk ressam ve şairi bugün vefat etti

1955

Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron, askeri darbeyle devrildi ve Paraguay'a sürüldü.

1951

Kuzey Atlantik Paktı Konseyi (NATO), Türkiye ve Yunanistan'a NATO'ya katılma çağrısı yaptı.

1944

Finlandiya ile Sovyetler Birliği ateşkes imzaladı.

1941

II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetleri Kiev'i işgal etti.

1935

Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışması yasaklandı.

1933

Türk ses sanatçısı Behiye Aksoy, bugün doğdu

1921

TBMM, Mustafa Kemal Paşa'ya, Mareşal rütbesiyle Gazi unvanı verdi.

1893

Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866'da kadın hareketini başlatan Kate Sheppard idi.

1575

Padişah III. Murat'ın görevlendirdiği Müneccimbaşı Takiyüddin Efendi'nin öncülüğünde kurulan İstanbul Rasathanesi, açıldı. Rasathane, devrin Şeyhülislamı tarafından 1580'de yıktırıldı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri