KAÇAK YAYLA EVLERİNİN YIKIMINA YENİDEN BAŞLANIYOR

KAÇAK YAYLA EVLERİNİN YIKIMINA YENİDEN BAŞLANIYOR

Haber Resim Üstü
KAÇAK YAYLA EVLERİNİN YIKIMINA YENİDEN BAŞLANIYOR
Karadeniz
G.Tarihi: 20.09.2018 21:50
3304 Okunma
2


Yayla Evlerinin Yıkımı İçin Düğmeye Basıldı 

Trabzon’da yayla ve mera alanlarında vatandaşlar tarafından kaçak olarak yapılan inşaatların yıkımına yeniden başlanılıyor.
Trabzon’da yayla ve mera alanlarında vatandaşlar tarafından kaçak olarak yapılan inşaatların yıkımına yeniden başlanılıyor.   İlk olarak Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaylalarında başlayan kaçak yayla evlerini yıkımın ardından yıkımlar Çaykara,Maçka, Dernekpazarı ve Köprübaşı’nda devam etmişti.Trabzon Valiliği koordinesinde yapılan yıkımlara Trabzon Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Ekipleri ile güvenlik güçleri katılmıştı.   Yıkımlardan önce Yaylalardaki hazine arazisi ile Kaçak kıyı çizgisini ihlal ederek tamamlanmış ve yapımı devam eden konutları incelemek için Gıda ve hayvancılık müdürlüğü, Belediye, Kadastro Müdürlüğü, Maliye, yazı işleri personeli ve jandarmadan oluşturulan tespit komisyonu Çaykara´nın tüm yaylalarındaki ilk çalışmayı tamamladı.  Yapılan ilk çalışma sonucu Çaykara´ya bağlı yaylalarda şimdilik yapımı tamamlanan 573 konut ile inşaatı devam eden 203 kaçak yapı olmak üzere toplam 776 betonarme bina önümüzdeki günlerde yıkılacak.
17 EYLÜL 2018 PAZARTESİ GÜNÜ YIKIM BAŞLIYOR 
İlçe sınırları içinde bulunan tüm mera, yaylak ve kışlaklardaki kaçak inşaatların önüne geçmek için başlatılan çalışmaların sona  gelindi.Doğal güzellikleriyle tarihi kültürümüz içinde yer alan yaylaların önüne gelen çayır, mera ve yayla alanlarını çevirerek üzerinde beton evler yaparak arazileri talan edilmişti. Talan edilen Bu alanların korunarak turizme kazandırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için doğanın korunması lazım. Devlet yetkilileri Hazine arazisi olan yayla, mera ve otlaklara yapılan talana asla müsaade etmeyecceklerini her konuşmalarında ifade etmişlerdi. Yaylalarda tamamlanmış ve yapılmaya devam eden konutların tespiti için kurulan komisyon Hayvancılık amacı ile değil, tamamen yazlık kullanımlık olarak ölçüsüz şeklinde yapılan beton binaların tespitini yaptı. Yıkım esnasında geçmişte yaylacılık konusunda kurallar içinde küçük bir ev ve hayvanlar için bir ahır yapanları ayrı tutulacak. Yaylalarda beton ve kaçak yapılaşmalar için Gıda ve hayvancılık müdürlüğü, Belediye, Kadastro Müdürlüğü, Maliye, yazı işleri personeli ve jandarmadan oluşan komisyon Tüm İlçe yaylalarını gezerek yapımı tamamlanmış sadece Çaykara'da 573 tane iskân halindeki evlerle, yapımı devam eden inşaat halinde 203 kaçak inşaatı tespit ettiler. Bu tespitlerden sonra Trabzon Valiliği 17-09-2017 Tarihinde Sürmene,Köprübaşı Çaykara,Maçka,Dernekpazarı,Düzköy ilçelerinde eş zamanlı yıkım için düğmeye bastı. 
Haber: Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com 

 
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Dağlar Berlin'de 12 ay önce
hasan milleti korkutup durma. .kırk senedir siste izinsiz yapılan evler mahkemede. ..ne oldu. ..ya hepsi ..ya hiç. ..!
Haydar12 ay önce @Dağlar Berlin'de
dünyada böyle bir tağma yok. hepsinin yıklıması gerekir, yaylalar babanızın malımı

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri