KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZ'İNDE FINDIK HASADI

KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZ'İNDE FINDIK HASADI

KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZ'İNDE FINDIK HASADI
Karadeniz
G.Tarihi: 04.09.2019 16:55
801 Okunma
0


KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZİ KALEKAYA MAHALLESİNDE FINDIK HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ

Düzenlenen hasat gününe Kahramanmaraş Milletvekili İmran KILIÇ ve çok sayıda davetli katıldı.

Eğitim programı ile başlayan hasat şenliğinde Giresun Fındık Araştırma Enstitü Müdürlüğünden gelen teknik elemanlar tarafından üreticilere fındık yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verilmesinin ardından törene geçildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Kalekaya  mahallesi Muhtar Teyfik Avcı: il tarım ve orman müdürümüzle çalışma yaparak, kahramanmaraş'ın karadeniz'i kalekaya fındığını tanıtmak için fındık hasat şenliği organize ettik emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.

Giresun Fındık Araştırma Enstitü Müdürü Aysun AKAR ' buraya gelirken kafamızda soru işaretleri vardı Kahramanmaraş Karadeniz'e göre iklimi daha farklıdır kuraktır nasıl burada fındık olur gibi soru işaretlerimiz vardı. Fakat kalekaya bölgesinin fındık yetiştiriciliğine uygun olduğunu gördük' dedi.

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa BOZKURT: Dünyada % 70 ini üreten ülkemiz fındık da birinci fındıkta söz sahibiyiz. Ülkemizde fındığın 33 ilimizde yetiştirildiğini belirten bozkurt bunlardan 13 tanesi söz sahibi bunun yanında Kahramanmaraş'ımızın değişik yerlerinde kayısı var, kiraz var, pamuğumuz var bunun yanında yıllardan beri dikimi Yapılıp bizim hesaplarımıza göre yüz yıllık mazisi olan kalekaya mahallemizde fındık üretimi yapılıyor. Kalekaya mahallemiz ve komşu dört mahallemizde 1000 da alanda 200 üretecimizle fındık üretimi yapıldığını belirten bozkurt programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Orman Bölge Müdürü Alpaslan ALTINDAŞ Kalekaya Mahallesi sınırları içerisinde bizim gelir getirici tür olarak adlandırdığımız orman köylümüze dağıttığımız gelir getirici tür ağaçlandırmasını köy içerisinde yapabileceğimize karar verdiklerini belirtti.

Kahramanmaraş Milletvekili İmran KILIÇ: Konuşmasına Kahramanmaraş Dört Bölge Beş iklim diye başlayan Kılıç, Akdeniz ağırlıklı doğu Anadolu güneydoğu iç Anadolu andırın bulunduğumuz bölge Göksu'nun güney ve doğu kesimi işte buralarda tipik bir karadeniz akilimi olduğunu belirten kılıç: konu uzmanlarımız tarafından hazırlanan projelere destekleyeceklerini belirtti.

Bir Ürün Bin Umut

Şehir merkezine 65 km mesafede bulunan Kalekaya Mahallemiz doğal güzellikleri tahrip edilmeden korunabilmiş ender bölgelerimizdendir. Gerek ab-ı hayat gibi şırıl şırıl akan kaynak suları gerek yaban hayatı, flora ve faunası çok güçlüdür. Dört bir tarafı sarp dağlarla çevrili doğal korunaklı bir havza şeklindedir. Fındık, küçükbaş hayvancılık ana geçim kaynaklarını oluşturmakla birlikte yeni yeni ceviz yetiştiriciliğine de bir yöneliş vardır.

Üretim, şehir atıkları ve kimyasal kirlilikten uzak ari bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Burayı Maraş'ın Karadeniz'i diye anıyoruz. Buranın ürün deseni Karadeniz'le örtüştüğü kadar topoğrafyası da benzemektedir. Dik yamaçlara kurulu olan yerleşim alanında çocuklar top koşturacak düz bir alan bulmakta zorlanırlar. Arazi şartları tarla ziraatını kısıtlamaktadır. Florada meşenin bol olması küçükbaş yetiştiriciliğini teşvik etmektedir.

Tarım arazilerinin yok denecek kadar az, olanlarında marjinal alanlardan oluşması bölge insanının geçim sıkıntısını dayanılmaz boyuta taşımıştır. Kırsal fakirliğin yoğun olduğu bu bölge dışarıya çok fazla göç vermiştir. Bunun yanında ata-dede yurdunu terk istemeyen yüzlerce yılın yaşanmışlıkları ile dopdolu, her bir köşesinde ayrı anıları bulunan bir avuç insandan bir kısmı 60 yıl önce iaşelerini temin etmek için Karadeniz'e fındık toplama işçiliğine giderler.

Oradaki arazi şartlarının ve bitki dokusunun köylerine benzerlik gösterdiğini görünce oradan fındık fidanı getirip dikmeye başlarlar. Yapılan bu ilk çalışmalar olumlu sonuçlanınca ticari bahçeler peyderpey oluşmaya başlar. Zaman içerisinde fındık bölgenin en önemli ürün deseni haline gelir. Bölgede fındık üretiminin yaygınlaşması ile birlikte atıl durumdaki aile iş gücünün aktif hale gelmesi ile doğrudan veya dolaylı istihdama katkı sağlanmıştır.

Her hasat dönemi; umutların ve hayallerin yeşerdiği zaman dilimleridir.  Genç kızlar çeyiz düzmek, köyün gençleri evlenerek yuva kurmak için beklerler bu dönemi. Sosyoekonomik açıdan insanların üreterek bir şeylere sahip olabilme beklentisi küçümsenemeyecek kadar kutsal bir değerdir.

Köyde yaşam standardını yükseltebileceğine inanan gençlerin taleplerini karşılayacak şekilde marjinal alanların hiçbir metrekaresi boş kalmadan fındık, ceviz ve kivi bahçeleriyle bezenmesi adına verilecek maddi ve manevi destekler köyde aile birliğinin sağlanması adına güçlü bir motivasyon oluşturacaktır.

Havza da üretim alanlarının genişlemesiyle birlikte hastalık ve zararlılar daha çok görülmeye başlandı. İşte tam bu noktada İl Müdürlüğümüzün devreye girmesiyle verim ve kalite kaybına neden olan etmenlerle etkili mücadele yapılması kapsamında bahçelerde uygulamalı eğitim yapıp ayrıca girdi temini sağlayarak gerekli mücadelenin gerçekleşmesi sağlanmıştır. Havzadaki üreticiler yapılan çalışmalar neticesinde memnuniyetini ifade etme amacıyla bir etkinlik düzenleme talebinde bulundular. Bugün hepimizin Kalekaya Mahallesine toplanmasına vesile olan "Fındık Hasat Şenliği" düzenlenmesi ortaya çıkmıştır. Üretimi gerçekleştiren tüm çiftçilerimizin

emeklerine, üreticinin sesini duyurma talebine rehberlik yapan Kalekaya Mahalle muhtarına ve ekibine ve programa katılarak destek veren siz kıymetli katılımcılara teşekkür ederiz.

Kaynak:kahramanmaraş tarım il müdürlüğü 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin iadesine ilişkin hazırladığı ikinci iade dosyasını Yunanistan'a gönderen Adalet Bakanlığınca, 8 darbecinin kırmızı bültenle aranması için de İnterpol'e yazı gönderildi

2017

ABD Başkanı Trump, "mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren" ve "terörle ilintili olduğu düşünülen" ülkelerden gelenlerin 30 gün ABD'ye kabul edilmeyeceği başkanlık kararnamesi imzaladı

2016

En büyük güneş sistemi keşfedildi. Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup bilim adamının yürüttüğü araştırmada, "2MASS J2126-8140" isimli gaz gezegeninin sahip olduğu güneş sistemindeki yıldıza 1 trilyon kilometre uzakta olduğu görüldü

2015

İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme yaptıkları" iddia edilen emniyet mensuplarına yönelik operasyon başlatıldı, 17 şüpheli gözaltına alındı

2014

Google ile Samsung, 10 yıl geçerli olacak uluslararası patent lisans anlaşması imzaladı

2013

Brezilya'nın Santa Maria kentindeki bir gece kulübünde çıkan yangında 245 yaşamını yitirdi, 120 kişi yaralandı

2010

Apple'ın patronu Steve Jobs, aylardır beklenen taşınabilir bilgisayar ve akıllı telefon arası çok fonksiyonlu tablet bilgisayarı iPad'i tanıttı.

2006

Endonezya'nın doğusunda 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

2000

Kamuoyunda, ''İkinci Manisa'' davası olarak bilinen 10'u tutuklu 14 sanığın yargılandığı ve Yargıtay tarafından 2 kez usulden bozulan davada, sanıklar, 2 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

1996

Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarına Yunan ve Türk gazetecilerin ayrı ayrı bayrak dikmeleri Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim yarattı.

1995

Çocuk Hakları Sözleşmesi Türkiye tarafından çekince koyularak kabul edildi.

1983

Dünyanın en uzun (53,9 km) denizaltı tüneli açıldı. Tünel Japonya'nın Honshu ve Hokkaido adalarını birbirine bağlıyor.

1980

Beyoğlu'ndaki tarihi Markiz Pastanesi kapandı. Markiz, 23 Aralık 2003'te yeniden açıldı.

1973

Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam, ateşkes anlaşması imzaladı.

1973

Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile yardımcısı Bahadır Demir, bir Ermeni teröristin saldırısında öldü

1967

Apollo 1 uzay aracı yandı, astronotlar Grissom, White ve Chaffee öldü

1954

Köy Enstitüleri kapatıldı.

1948

İlk teyp satışa çıktı.

1947

Öğretim kurumları dışında din eğitimine izin verildi.

1945

Sovyetler Birliği'nin Kızıl Ordu birlikleri, Polonya'da Almanya'nın kurduğu Auschwitz-Birkenau kampını ele geçirdi.

1940

Milli Koruma Kanunu Resmi Gazete'de yayınlandı.

1937

Cenevre'de Milletler Cemiyeti toplantısında Hatay'ın bağımsızlığı kabul edildi.

1934

İpek Film Stüdyosu senaryo yarışması açtı.

1931

Gazanfer Özcan, Tiyatro ve sinema sanatçısı bugün doğdu.

1926

John Logie Baird ilk televizyon yayınını gerçekleştirdi.

1924

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu ve siyasetçi Rauf Denktaş, bugün doğdu.

1918

ABD'li romancı Edgar Rice Burroghs'un yarattığı ''Tarzan''ı konu alan ilk film, ''Tarzan of the Apes (Gorillerin Tarzanı)" adıyla ABD'de gösterime girdi. Aktör Elmo Lincoln, beyaz perdenin ilk ''Tarzan''ı oldu

1915

Amerika Birleşik Devletleri deniz kuvvetleri Haiti'yi işgal etti.

1901

Alman Çeşmesi açıldı.

1880

Thomas Edison elektrik ampulünün patentini aldı.

1785

Georgia Üniversitesi (Amerika Birleşik Devletleri) kuruldu.

1756

Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart, bugün doğdu.

1695

II. Ahmet'in ölümüyle II. Mustafa Osmanlı padişahı oldu.

1635

Türk şair Nef'i, bugün vefat etti.

1299

Osmanlı Devleti kuruldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri