KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZ'İNDE FINDIK HASADI

KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZ'İNDE FINDIK HASADI

Haber Resim Üstü
KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZ'İNDE FINDIK HASADI
Karadeniz
G.Tarihi: 04.09.2019 16:55
746 Okunma
0


KAHRAMANMARAŞ’IN KARADENİZİ KALEKAYA MAHALLESİNDE FINDIK HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ

Düzenlenen hasat gününe Kahramanmaraş Milletvekili İmran KILIÇ ve çok sayıda davetli katıldı.

Eğitim programı ile başlayan hasat şenliğinde Giresun Fındık Araştırma Enstitü Müdürlüğünden gelen teknik elemanlar tarafından üreticilere fındık yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verilmesinin ardından törene geçildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Kalekaya  mahallesi Muhtar Teyfik Avcı: il tarım ve orman müdürümüzle çalışma yaparak, kahramanmaraş'ın karadeniz'i kalekaya fındığını tanıtmak için fındık hasat şenliği organize ettik emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.

Giresun Fındık Araştırma Enstitü Müdürü Aysun AKAR ' buraya gelirken kafamızda soru işaretleri vardı Kahramanmaraş Karadeniz'e göre iklimi daha farklıdır kuraktır nasıl burada fındık olur gibi soru işaretlerimiz vardı. Fakat kalekaya bölgesinin fındık yetiştiriciliğine uygun olduğunu gördük' dedi.

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa BOZKURT: Dünyada % 70 ini üreten ülkemiz fındık da birinci fındıkta söz sahibiyiz. Ülkemizde fındığın 33 ilimizde yetiştirildiğini belirten bozkurt bunlardan 13 tanesi söz sahibi bunun yanında Kahramanmaraş'ımızın değişik yerlerinde kayısı var, kiraz var, pamuğumuz var bunun yanında yıllardan beri dikimi Yapılıp bizim hesaplarımıza göre yüz yıllık mazisi olan kalekaya mahallemizde fındık üretimi yapılıyor. Kalekaya mahallemiz ve komşu dört mahallemizde 1000 da alanda 200 üretecimizle fındık üretimi yapıldığını belirten bozkurt programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Orman Bölge Müdürü Alpaslan ALTINDAŞ Kalekaya Mahallesi sınırları içerisinde bizim gelir getirici tür olarak adlandırdığımız orman köylümüze dağıttığımız gelir getirici tür ağaçlandırmasını köy içerisinde yapabileceğimize karar verdiklerini belirtti.

Kahramanmaraş Milletvekili İmran KILIÇ: Konuşmasına Kahramanmaraş Dört Bölge Beş iklim diye başlayan Kılıç, Akdeniz ağırlıklı doğu Anadolu güneydoğu iç Anadolu andırın bulunduğumuz bölge Göksu'nun güney ve doğu kesimi işte buralarda tipik bir karadeniz akilimi olduğunu belirten kılıç: konu uzmanlarımız tarafından hazırlanan projelere destekleyeceklerini belirtti.

Bir Ürün Bin Umut

Şehir merkezine 65 km mesafede bulunan Kalekaya Mahallemiz doğal güzellikleri tahrip edilmeden korunabilmiş ender bölgelerimizdendir. Gerek ab-ı hayat gibi şırıl şırıl akan kaynak suları gerek yaban hayatı, flora ve faunası çok güçlüdür. Dört bir tarafı sarp dağlarla çevrili doğal korunaklı bir havza şeklindedir. Fındık, küçükbaş hayvancılık ana geçim kaynaklarını oluşturmakla birlikte yeni yeni ceviz yetiştiriciliğine de bir yöneliş vardır.

Üretim, şehir atıkları ve kimyasal kirlilikten uzak ari bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Burayı Maraş'ın Karadeniz'i diye anıyoruz. Buranın ürün deseni Karadeniz'le örtüştüğü kadar topoğrafyası da benzemektedir. Dik yamaçlara kurulu olan yerleşim alanında çocuklar top koşturacak düz bir alan bulmakta zorlanırlar. Arazi şartları tarla ziraatını kısıtlamaktadır. Florada meşenin bol olması küçükbaş yetiştiriciliğini teşvik etmektedir.

Tarım arazilerinin yok denecek kadar az, olanlarında marjinal alanlardan oluşması bölge insanının geçim sıkıntısını dayanılmaz boyuta taşımıştır. Kırsal fakirliğin yoğun olduğu bu bölge dışarıya çok fazla göç vermiştir. Bunun yanında ata-dede yurdunu terk istemeyen yüzlerce yılın yaşanmışlıkları ile dopdolu, her bir köşesinde ayrı anıları bulunan bir avuç insandan bir kısmı 60 yıl önce iaşelerini temin etmek için Karadeniz'e fındık toplama işçiliğine giderler.

Oradaki arazi şartlarının ve bitki dokusunun köylerine benzerlik gösterdiğini görünce oradan fındık fidanı getirip dikmeye başlarlar. Yapılan bu ilk çalışmalar olumlu sonuçlanınca ticari bahçeler peyderpey oluşmaya başlar. Zaman içerisinde fındık bölgenin en önemli ürün deseni haline gelir. Bölgede fındık üretiminin yaygınlaşması ile birlikte atıl durumdaki aile iş gücünün aktif hale gelmesi ile doğrudan veya dolaylı istihdama katkı sağlanmıştır.

Her hasat dönemi; umutların ve hayallerin yeşerdiği zaman dilimleridir.  Genç kızlar çeyiz düzmek, köyün gençleri evlenerek yuva kurmak için beklerler bu dönemi. Sosyoekonomik açıdan insanların üreterek bir şeylere sahip olabilme beklentisi küçümsenemeyecek kadar kutsal bir değerdir.

Köyde yaşam standardını yükseltebileceğine inanan gençlerin taleplerini karşılayacak şekilde marjinal alanların hiçbir metrekaresi boş kalmadan fındık, ceviz ve kivi bahçeleriyle bezenmesi adına verilecek maddi ve manevi destekler köyde aile birliğinin sağlanması adına güçlü bir motivasyon oluşturacaktır.

Havza da üretim alanlarının genişlemesiyle birlikte hastalık ve zararlılar daha çok görülmeye başlandı. İşte tam bu noktada İl Müdürlüğümüzün devreye girmesiyle verim ve kalite kaybına neden olan etmenlerle etkili mücadele yapılması kapsamında bahçelerde uygulamalı eğitim yapıp ayrıca girdi temini sağlayarak gerekli mücadelenin gerçekleşmesi sağlanmıştır. Havzadaki üreticiler yapılan çalışmalar neticesinde memnuniyetini ifade etme amacıyla bir etkinlik düzenleme talebinde bulundular. Bugün hepimizin Kalekaya Mahallesine toplanmasına vesile olan "Fındık Hasat Şenliği" düzenlenmesi ortaya çıkmıştır. Üretimi gerçekleştiren tüm çiftçilerimizin

emeklerine, üreticinin sesini duyurma talebine rehberlik yapan Kalekaya Mahalle muhtarına ve ekibine ve programa katılarak destek veren siz kıymetli katılımcılara teşekkür ederiz.

Kaynak:kahramanmaraş tarım il müdürlüğü 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde çift haneli büyüme oranını yakalayarak, AB, G20 ve OECD ülkelerine fark attı.

2017

Sanal para birimi Bitcoin'in değeri 19 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı.

2016

Mısır'ın başkenti Kahire'de Kıptilere ait katedral yakınlarındaki patlamada 25 kişi öldü, 49 kişi yaralandı.

2015

Avrupa Birliği (AB), aday ülkelerde reformların ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi için 1 milyar avroluk paketi kabul etti.

2012

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, ülkesinin BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsünü kazanmasının ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi.

2010

Anayasa değişikliği kapsamında HSYK'yı yeniden yapılandıran tasarı yasalaştı.

2009

Demokratik Toplum Partisi, Anayasa mahkemesi kararıyla kapatıldı.

2007

Vakko'nun kurucusu iş adamı Vitali Hakko, 94 yaşında İstanbul'da vefat etti.

2004

İstanbul Modern Sanat Müzesi açıldı.

2001

Çin Halk Cumhuriyeti, Dünya Ticaret Örgütü'ne katıldı.

1999

Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sona erdi. Sonuç belgesinde Türkiye'nin "adaylığı kesinleşti."

1997

Susurluk olayı nedeniyle DYP milletvekilleri Mehmet Ağar ve Sedat Bucak'ın dokunulmazlıkları kaldırıldı.

1994

Birinci Çeçen-Rus Savaşı: Rusya Federasyonu, tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan eden Çeçenistan’a girdi.

1991

Avrupa Birliği ülkeleri, 1999’un para birliği için son tarih olacağını açıkladı.

1987

Sinema ve tiyatro sanatçısı Adile Naşit, 57 yaşında öldü.

1987

Necatigil Şiir Ödülü Ahmet Oktay'a verildi. Şair ödülü, “Yol Üstünde Semender” adlı yapıtıyla aldı.

1976

İstanbul'da Bebek Maksim Gazinosu yandı.

1976

Ankara Üniversitesi süresiz kapatıldı.

1975

Türkçü-Turancı görüşleriyle tanınan tarihçi, yazar, şair, Türkolog Nihal Atsız, bugün hayatını kaybetti.

1970

Oyuncu Erkan Petekkaya, bugün doğdu.

1962

Türkiye'de Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği kuruldu.

1953

Türk gazeteci Sedat Simavi, bugün hayatını kaybetti.

1949

Birleşmiş Milletler, Filistinli mültecilerin kendi topraklarına dönme hakkını kabul etti.

1946

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) kuruldu.

1942

Çorum'da 5,9 büyüklüğündeki depremde 25 kişi öldü, 589 ev yıkıldı.

1941

Adolf Hitler ve Benito Mussolini’nin açıklamasıyla Almanya ve İtalya, Amerika Birleşik Devletleri'ne savaş ilan etti.

1938

Sivas-Erzincan demiryolu açıldı.

1930

Bank of the United States, ekonomik kriz nedeniyle kapılarını kapattı.

1901

İlk masa tenisi turnuvası İngiltere'de düzenlendi.

1843

Verem ve kolera hastalıklarını keşfeden Alman doktor Robert Koch doğdu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri