Karadeniz Kültür Envanteri Projesi Tanıtım Toplantısı

Karadeniz Kültür Envanteri Projesi Tanıtım Toplantısı

Karadeniz Kültür Envanteri Projesi Tanıtım Toplantısı
Karadeniz
G.Tarihi: 07.03.2019 11:30
569 Okunma
0
Karadeniz’in eşsiz doğası ve kültürü Karadeniz Kültür Envanteri ile yeniden hayat bulduğu “Karadeniz’de Zamanın İzleri- Karadeniz Kültür Envanteri Projesi” lansmanı Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın katılımıyla yapıldı.
 
Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi(DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından bölgenin bilinen kültür, doğa ve halk kültürü varlıklarının yanı sıra, çok sayıda kültür ve doğal varlığı “Karadeniz’de Zamanın İzleri- Karadeniz Kültür Envanteri Projesi”yle ilk kez belgelendirildi.
 
Yaklaşık iki yıl süren sayfa sayfa literatür taraması yapılarak, her konunun uzmanlarının adım adım keşfiyle Doğu Karadeniz’in 8 şehrinin kültür envanteri çıkarıldı. Tescilli bazı varlıkların güncellenmediği için kaybolmuş, tescilli varlıkların %70 fazlasının da tescilsiz olduğunu belgeleyen envanter çalışmasıyla, Doğu Karadeniz'in doğa ve kültür varlıkları tümüyle kayıt altına alındı.
 
Türkiye’de ilk kez bu kadar geniş ölçekli bir çerçevede hazırlanan Karadeniz Kültür Envanteri, binlerce varlığın sınıflandırıldığı devasa bir veri tabanı olarak kültürel varlıkların takibi, turizmin gelişmesi ve çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkıda bulması bekleniyor.
 
Lansmanda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, envanter çalışmaları bizlere yeni ufuklar ve hedefler belirleyeceğini söyledi.Vali Sarıfakıoğulları “Kültür varlıkları ecdadımızın bizlere bıraktığı, bizlerin de gelecek nesillere bırakacağı izler taşımaktadır. Karadeniz Bölgesi altyapısı ilk çağlara kadar inen bir çok mitolojik hikayelere ev sahipliği yapan bir bölgemizdir. Bölgemiz çeşitli kavimlere ev sahipliği yapmıştır. Bölgemiz tarihe tanıklığın en büyük özelliklerini taşımaktadır. Giresun’da ilk tescile başlayan 1976 tarihinden bugüne 726 adet kültür varlığı tescil altına alınmıştır. Bölgemiz kültürel varlıkların yanı sıra doğal güzellikleriyle de ilgi odağı olmaktadır. Bugün Kültür Varlıkları çalışması bize yeni ufuklar ve hedefler sunacaktır. Korumak ve gelecek nesillere aktırmak hepimize düşen bir sorumluluktur” diye konuştu.
 
Karadeniz Kültür Envanteri çalışmasının sadece bir araştırma, veri toplama çabasından ibaret olmadığının altını çizen Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Başkanı Yusuf Mengi, “Amacımız toplanacak bilimsel verilerden yola çıkarak, 21. yüzyıl başında Karadeniz’in bir kültür ve doğal bölge olarak ilerlemesi için gereken adımlara ve politikalara ilişkin önerilerde bulunmaktır.”dedi.
 
“Karadeniz’i doğru tanıyarak, gelecek nesillere anlatmalıyız” diyen DOKAP Başkanı Mengi, Karadeniz’de Zamanın İzleri - Karadeniz Kültür Envanteri Projesi’nin bölge için önemine dikkat çekerek, “Karadeniz Kültür Envanteri Projesi, Doğu Karadeniz Coğrafyasının sahip olduğu tüm değerlerin belirlenmesini, bu değerlerin önce korunup sonra da tek tek ekonomiye kazandırılarak bölge insanının ekonomik ve sosyal yönden eşik atlamasını sağlayacak doğru projeksiyonlara imkân verecektir. Bu sebeple Karadeniz’de Zamanın İzleri Projesi öncelikle ‘Karadeniz Ürünü’nün geliştirilmesi ve esnek alt başlıklar halinde çeşitlendirilmesi gibi konuları dikkate alan bir yaklaşımla hazırlandı” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından lansman Banu Yüm Moderatörlüğünde Arkeolog Pınar Ersemiz, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesinden Dr. Ercan Oktan ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz’in katılımıyla gerçekleştirilen  “Karadeniz’de Kültürel Miras” konulu panelle sona erdi.
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2017

Singapur'un ilk kadın Cumhurbaşkanı Halime Yakub, aynı zamanda dünyada da ilk başörtülü cumhurbaşkanı oldu.

2015

MHP Ankara Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, parti ve TBMM Grubu üyeliğinden istifasına ilişkin yazıyı MHP Genel Başkanlığına, TBMM Başkanlığına ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

2012

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ''terör örgütü üyesi olma'' suçundan hakkında açılan davada 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

2005

Afganistan'da 1969'dan bu yana ilk parlamento seçimleri yapıldı.

1997

''Bizimkiler'' televizyon dizisinin ''Hakim Bey''i, tiyatro ve sinema sanatçısı Orhan Çağman 70 yaşında öldü.

1997

89 ülke kara mayınlarının yasaklanması antlaşmasını onayladı. Amerika Birleşik Devletleri metne imza atmayı reddetti.

1993

Saz sanatçısı Nida Tüfekçi 64 yaşında öldü.

1990

Türk oyuncu ve ses sanatçısı, Mine Mutlu bugün öldü.

1981

Fransa'da idam cezası kaldırıldı.

1976

Brezilyalı futbolcu, Ronaldo bugün doğdu.

1980

Türk şarkıcı, Levent Dörter bugün doğdu.

1974

Türkiye'de CHP-MSP koalisyonu bozuldu. Bülent Ecevit, başbakanlıktan istifa etti.

1972

Münih Olimpiyatları'nda kanlı gün

1971

Türkiye Güzeli Filiz Vural, Avrupa Güzeli seçildi.

1970

Türkiye'de 8 aydır tutuklu öğrenci liderleri Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tahliye edildiler.

1962

Kıbrıs'ta Rauf Denktaş'a suikast girişiminde bulunuldu.

1956

Efes'te 1926'dan beri sürdürülen arkeolojik kazılarda, Prytaneion adı verilen bölümde,Efes Artemis'i olarak bilinen, dünyaca ünlü Artemis heykeli gün ışığına çıkarıldı.

1948

Pakistan'ın Kurucusu Muhammed Ali Cinnah öldü.

1942

UEFA Yönetim Kurulu eski 1. As Başkanı Şenez Erzik, bugün doğdu.

1937

Nyon Antlaşması, TBMM'de kabul edildi.

1934

Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti'ne girdi.

1932

Türkçe Ezan: Ezan Türkçe okundu.

1851

Amerikan gazetesi New York Times yayımlanmaya başlandı.

1739

Osmanlı Devleti ile Avusturya Arşidüklüğü ile Belgrad Antlaşması'nı imzaladı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri