Suda Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler

Yaz mevsimi ve deniz sezonunun içerisinde bulunduğumuz bu günlerde, İlimizde vatandaşlarımızın serinlemek için girdikleri başta deniz alanları olmak üzere göl, gölet nehir ve su birikintileri gibi yerlerde meydana gelebilecek muhtemel boğulma olayları ve

Suda Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler
Karadeniz
G.Tarihi: 24.07.2020 03:11
7673 Okunma
0
Suda Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler

Yaz mevsimi ve deniz sezonunun içerisinde bulunduğumuz bu günlerde, İlimizde vatandaşlarımızın serinlemek için girdikleri başta deniz alanları olmak üzere göl, gölet nehir ve su birikintileri gibi yerlerde meydana gelebilecek muhtemel boğulma olayları ve can kayıplarının önlenebilmesi için, İlimiz Suda Boğulma Olayları Önleme Komisyonu’nun 23.06.2017 tarihinde yapmış olduğu toplantı neticesinde alınan kararlar kapsamında aşağıda belirtilen tedbirlerin alınması uygun görülmüştür.
1. Vatandaşlarımızın yoğun olarak denize girdiği sahillerde, yüzme alanı olarak belirlenmiş olan cankurtaran hizmeti verilen alanlar ile özel işletmelere ait olup emniyet şamandıraları ile çevrilmiş alanlara  başta sürat motorları, jet skiler ve deniz bisikleti olmak üzere her türlü deniz aracının girmesine izin verilmeyecek, özellikle hafta sonu ve bayram tatillerinde yüzme alanlarında/plajlarda kolluk kuvvetlerince denetimler arttırılacaktır.
2. Sinop Valiliği Suda Boğulma Olaylarını Önleme Komisyonu tarafından belirlenen yüzme alanlarındaki can kurtaran hizmetleri Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
3. Yoğun olarak denize girilen sahillerde plaja hakim noktalarda işlevsel can kurtaran istasyonları tesis edilecektir. Tesislerin konumuna ve risk durumuna göre; gerek görülmesi halinde, cankurtaran istasyonlarının mesafeleri ile bu istasyonlarda görevlendirilecek cankurtaran sayıları Suda Boğulma Olaylarını Önleme Komisyonu tarafından tekrar değerlendirilecek ve eksik hususların giderilmesi ile ilgili gerekli tedbirler alınacaktır.
4. Cankurtaran istasyonlarında, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Cankurtarma Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak gerekli eğitimleri almış yeterli sayıda cankurtaran görevli istihdam edilecektir.
5. Cankurtaran görevli personelin temini amacıyla gerekirse İl Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ile işbirliğine gidilerek cankurtaran kurslarının açılması sağlanacaktır.
6. Ruhsatlı plaj işleten ve müşterilerine denize girme hizmeti sunan tüm işletmelerde Gümüş Bröveli cankurtaran görevlendirilecek ve söz konusu personelde dürbün, düdük, megafon, bot, jet ski, atv, sürat teknesi vb. diğer malzemeler bulundurulacaktır.
7. Cankurtaran istasyonlarında ve halkın görebileceği yerlerde cankurtaran brövesinin bir örneği ile çalışma saatleri ve flamaların anlamları yazılacaktır. 
8. Yapılacak denetimlerde; Cankurtaranlar tarafından,  kullanılan ilk yardım malzemelerinin ve TSSF Cankurtarma Yönetmeliği hükümleri gereği bulundurulması zorunlu ekipmanların fatura/sertifikalarının ibraz etmeleri  zorunlu tutulacaktır.
9. Deniz şartlarının yüzmeye uygun olmadığı zamanlarda cankurtaran istasyonlarına kırmızı flama çekilerek, denize girmenin yasak ve tehlikeli olduğu anons sisteminden sahilde bulunanlara duyurulacaktır. 
10. Suda Boğulma Olayları Komisyonunca tespit edilen Akliman bölgesinde İl Sağlık Müdürlüğünce 24.06.2017 – 15.09.2017 tarihleri ve 10:00 – 18:00 saatleri arasında bir  ambulans  ve sağlık ekibi olası anlık müdahalelerine karşı hazır bulundurulacaktır.
11. Yüzme alanı olarak belirlenmeyen deniz alanlarına sorumlu idarelerce (İlçe Kaymakamlıkları, Belediye Başkanlıkları ve Özel İdareler) “ burada cankurtaran hizmeti verilmediğinden yüzmek tehlikelidir ” ibareli ifadelerinin yer aldığı uyarıcı levhaların konulması sağlanacaktır.
Ayrıca, denize girmenin tehlikeli olduğu değerlendirilen bölgelere, çeken akıntı (rip akıntısı) uyarı tabelaları konulacak, yüzme alanı olarak belirlenmeyen deniz alanlarında denize girilmesi yasaklanarak tüm uyarılara rağmen denize girme yasağına uymayanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanununu kapsamında idari yaptırım cezası uygulanacaktır.
12. Suda Boğulmaları Önleme Komisyonu ekiplerince yapılacak denetimler esnasında otel, motel, pansiyon vb. işletmelere, Sinop ilinde denize girilebilir alanları, cankurtaran hizmeti verilen alanları ve rip akıntısı olan bölgeleri gösterir el broşürlerinin bırakılarak, ilgili işletmeler tarafından Sinop ‘a gelen konuklara verilmesi sağlanacaktır.
13. İlimize gelen yolcu ve turistlerin bilgilendirilmesi amacıyla; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce,  ilimizde faaliyette bulunan otobüs ve tur firmalarına rip akıntısı olan bölgeler ile denize girilebilir ve cankurtaran hizmeti verilen bölgeleri gösterir CD’ler verilerek yolculuk esnasında görsel olarak izletilmesi sağlanacaktır.
14. Yüzme alanlarından faydalanan vatandaşların can emniyetleri açısından, bu alanlarda su altı tüfeği ve zıpkın gibi aletlerle hobi amaçlı ve geçiş amaçlı da olsa hareket halinde bulunulması, giriş – çıkış yapılması  yasaklanacaktır.
15. Turizm amaçlı su altı ve su üstü sportif faaliyette bulunmak isteyen acente ve işletmelerin Valilikten yeterlilik belgesi almalarının zorunlu olduğu, uymayanların faaliyetlerine izin verilmeyeceği ve Kabahatler Kanunu hükümleri gereğince idari yaptırım uygulanacağı ilgililere duyurulacaktır.
16. Emniyet, Jandarma ve Belediye Başkanlıklarınca yürütülen devriye hizmetlerinde görevlendirilen araçlarda imkan dahilinde 50 m. uzunluğunda ipli can simidi bulundurulması sağlanacaktır.
17. Yüzme alanları, hijyen açısından sürekli ve düzenli bir şekilde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince  denetlenecektir.
18. Deniz alanları dışındaki göl, nehir, gölet, su birikintileri gibi yerlerde, yukarıda belirtilen hususlar gözönüne alınarak ilgili idarelerce (İlçe Kaymakamlıkları, Belediyeler, İl Özel İdaresi, Muhtarlıklar) gerekli tedbirler alınacaktır.
19. İlimiz genelinde deniz yüzme alanlarında meydana gelebilecek boğulma olayları ve can güvenliği açısından tehlike arz edecek durumlarda 158 – 0 368 260 33 99 nolu telefonlardan Sahil Güvenlik 72. Bot Komutanlığı ile temasa geçilebilecektir
20. İlçelerde benzer tedbirler İlçe Kaymakamlıklarınca alınarak denetime tabi tutulacak ve yapılacak çalışmalara ait raporlar düzenli olarak Valiliğimize intikal ettirilecektir.
Bilgilerinizi, belirtilen hususlarda gereğinin hassasiyetle ifasını önemle rica ederim.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2017

Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında PKK ile sağlanan sıcak temas sırasında şehit olan Eren Bülbül (16) ailesi, yakınları, vatandaşlar ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı

2016

Adana'da, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, firari sanıklar Fethullah Gülen ile Ömer Ekinci, Kemal Elibal ve Cemal Soncu'nun mal varlıklarına el konulmasına karar verildi

2015

Çin'in kuzeyindeki Tiencin kentindeki liman bölgesinde bulunan bir lojistik firmasının deposunda meydana gelen patlamada 164 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 700 kişi yaralandı. Patlamada 9 kişi kayboldu.

2014

Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba, bugün vefat etti.

2008

Terör örgütü DHKP/C'nin elebaşı Dursun Karataş'ın avukatı Taylan Tanay, müvekkilinin 11 Ağustos'ta Hollanda'da öldüğünü açıkladı.

2004

2004 Yaz Olimpiyatları, Atina'da başladı.

2000

Tiyatro ve sinema sanatçısı Güzin Özipek hayatını kaybetti.

2000

Rus Kursk denizaltısı, Barents Denizi'nde 112 mürettebatıyla battı.

1999

Şair Can Yücel, İzmir'de yaşama veda etti.

1998

Devlet İstatistik Enstitüsü, 30 Kasım 1997'de yapılan genel nüfus sayımının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye'nin nüfusu: 62.870.030

1997

South Park yayına başladı.

1987

ABD başkanı Ronald Reagan, İran-Kontra Skandalı'ndaki sorumluluğunu kabul etti.

1976

Türk oyuncu Özge Özberk, bugün doğdu.

1966

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Mao Kültür Devrimini ilan etti.

1964

''007 James Bond''un yaratıcısı, yazar Lan Fleming öldü.

1961

Doğu Almanya yönetimi, batıya kaçışları önlemek için Berlin sınırını dikenli tellerle kapattı. 20 Ağustos'ta bu tellerin yerine, daha sonra Utanç Duvarı denilecek beton duvar örülmeye başlandı.

1960

İlk Amerikan haberleşme uydusu ''Echo One'', Cap Canaveral'dan fırlatıldı.

1960

Orta Afrika Cumhuriyeti, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.

1955

Çağdaş Alman edebiyatının önde gelen isimlerinden yazar Thomas Mann öldü.

1954

Pakistan milli marşı, Pakistan radyosundan ilk kez yayımlandı.

1953

Sovyetler Birliği ilk hidrojen bombasını gizlice denedi.

2000

Tiyatro ve sinema sanatçısı Güzin Özipek hayatını kaybetti

1940

II. Dünya Savaşı: Alman savaş uçakları (Luftwaffe) İngiliz havaalanlarını ve radar üslerini bombalamaya başladı.

1930

Eski başbakanlardan Paris Büyükelçisi Ali Fethi (Okyar) Bey, ''Serbest Cumhuriyet Fırkası''nı kurdu.

1926

Küba devriminin lideri Fidel Castro, bugün doğdu.

1923

Mustafa Kemal, yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı seçildi.

1922

Büyük Taarruz öncesinde, Fevzi Paşa ve karargahı, gizlice cepheye gitti. 14 Ağustos'ta birliklerin güneye ve cepheye doğru kaydırılmasına sessizce başlandı.

1918

BMW (Bayerische Motoren Werke AG) motor fabrikası Almanya'da kuruldu.

1913

Harry Brearley, paslanmaz çeliği icat etti.

1910

İstanbul Moda'da ilk tenis kortu açıldı.

1908

Ford marka ilk otomobil üretildi.

1905

Norveç'te düzenlenen referandumda, İsveç'ten ayrılma kararı çıktı.

1877

Thomas Alva Edison, ''Edisonphon'' adını verdiği ilkel gramofonu geliştirdi.

1851

İlk düz dikiş makinesini 1850'de Boston'da imal eden Isaac Singer, buluşunun patentini aldı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri