​VALİ ÜNLÜ'DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Vali Enver Ünlü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

​VALİ ÜNLÜ'DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Karadeniz
G.Tarihi: 16.01.2022 20:03
299 Okunma
0
VALİ ÜNLÜ'DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Vali Enver Ünlü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.


Vali Ünlü, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edilen, 212 sayılı Kanun’un 1’inci maddesinde ‘Bu Kanunun şümulüne giren fikir ve sanat işlerinde ücret karşılığı çalışanlara gazeteci denir’ tanımlaması yer almaktadır. Basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan söz konusu kanunu Resmî Gazete ’de yayınlandığı 10 Ocak 1961 tarihi ise her yıl aynı gün ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaya başlanmıştır. Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye’ye özgü bir gündür.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü; Toplumsal sorumluluk anlayışı içerisinde, kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek için mesai mefhumu gözetmeksizin gece gündüz haber peşinde koşan, her türlü şartlar altında mesleğini icra etmeye çalışan gazetecileri onurlandırmak için 61 yıldır kutlanmaktadır.

Toplumu bilgilendirmek ve gereksinim duyduğu konularda aydınlatmak üzere şahit olduğu olayları; ilkeli yayıncılık anlayışı ile doğru, tarafsız ve kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle, dürüst, etik ilkelere uygun ve objektif bir şekilde araştıran, belgeleyen, derleyen, yazan ve kamuoyuna aktaran, 'çalışan' gazetecilerimizdir.

Çalışan gazetecilerimiz de bu görevlerini; Yazılı, görsel ve işitsel medya üzerinden yerine getirmektedirler.

Medyanın toplum üzerindeki etkileri dikkate alındığında; Herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan, kamuoyunu doğru, tarafsız ve etik ilkelere uygun olarak bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, çağdaş, demokratik ve şeffaf toplumların olmazsa olmazlarındandır.

Medya ve basın mensupları, kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgilendirmesi için habere ulaşmada, bilgi ve belgeye erişimde doğrudan haber kaynağı ile veya ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri ile irtibata geçmekteydiler. Ancak, günümüzde dijital habercilikte yaşanan hızlı gelişim ve dönüşümle beraber, başta internet ve sosyal medya olmak üzere bilgi, belge ve habere erişim de hem hızlanmış hem de kolaylaşmıştır.

Bu gelişmeler, habere erişim kolaylığı sağladığı gibi toplumda bilgi kirliliğine ve algı amaçlı yanlış yönlendirmelere yol açabilecek olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir.

İşte bu noktada; Gazetecilerimiz, ajanslarımız ve yerel medyamızın, Ülkemizin geçtiği süreçleri, pandemi ve afetler nedeniyle yaşadığı sıkıntıları da göz ardı etmeden, sağlıklı değerlendirilmeler yaparak, sorumlu habercilik anlayışı içerisinde, toplumsal hassasiyetleri de dikkate alarak, kamuoyunu doğru ve tarafsız bilgilendirme görevini layıkıyla yerine getireceğine inanıyorum.

Son yıllarda dünya genelini etkisi altına alan pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılar da dikkate alındığında, sorumlu ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışan gazetecilerimizin yaptıkları görevin önemi bir kez daha anlaşılmıştır.

Salgınla mücadele sürecinde, alınan tedbirlere uyulması ve halkımıza duyurulması noktasında mücadelemize katkı sağlayan ve bizlere destek veren medyamıza ve gazetecilerimize de bilhassa teşekkür ediyorum.

Giresun’da göreve başladığım günden itibaren gerek Covid-19 salgınıyla mücadele, gerekse ilimizin tarihinde yaşadığı en büyük sel afeti nedeniyle, gece gündüz demeden hummalı bir çalışma temposu içerisinde, salgının ve afetin olumsuzluklarını gidermek için harcadığımız yoğun mesaimizden dolayı değerli medya mensuplarımızla ve çalışan gazetecilerimizle, çalışma alanlarımız dışında arzuladığımız şekilde bir araya gelemedik. Bu konuda göstermiş oldukları anlayıştan dolayı da basın mensubu arkadaşlarımıza ve medya kuruluşlarımıza teşekkür ederim. İnşallah önümüzdeki günlerde, bu zor süreçte her zaman yanımızda olduklarını hissettiğimiz yerel medya mensuplarımızla daha sık bir araya gelme gayreti içerisinde olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, vazifelerini etik ve ahlak kuralları çerçevesinde icra eden tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor; sağlık, sıhhat ve esenlikler diliyorum”
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

BU HAFTA YORUMLANANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2018

Özel bir koleksiyonda olduğu tespit edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı envanterine kayıtlı 524 yıllık el yazması Kur'an-ı Kerim, 54 yıl sonra Topkapı Sarayı Müzesine iade edildi

2018

Uluslararası Suçları Araştırma Ekibi, 2014'te Ukrayna'da düşürülen Malezya Havayolları MH17'nin, Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etti. Rusya Savunma Bakanlığı, soruşturma grubunun açıklamasını yalanladı.

2017

ABD Başkanı Trump'ın seçilmeden önce "Cehennem çukuru" olarak nitelendirdiği Belçika'nın başkenti Brüksel'e gelmesi binlerce kişi tarafından protesto edildi

2017

Brezilya'nın kuzeydoğusundaki bir madende, 1,3 metre uzunluğunda 272 kilogram ağırlığında zümrüt bulundu

2017

Libya açıklarında 500 göçmeni taşıyan teknenin alabora olması nedeniyle 34 kişi hayatını kaybetti

2016

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki 9 bin sığınmacının yaşadığı İdomeni sığınmacı kampı boşaltıldı

2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığında kurulan 65'inci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni onayladı

2003

Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nı Türkiye adına yarışan Sertab Erener kazandı.

2000

İsrail, Güney Lübnan'da 22 yıldır sürdürdüğü işgale son verdi

1993

Bingöl-Elazığ karayolunda pusu kuran PKK militanları 33 silahsız askeri kurşuna dizdi.

1989

Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göç başladı

1979

Yüzde 85'i yerli malzeme ile üretilen ilk Türk uçağı "Mavi Işık 79-XA", Kayseri İkmal Merkezi'nde başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirdi

1967

Türk oyuncu Tamer Karadağlı, bugün doğdu.

1966

Fransız ünlü eski futbolcu Eric Cantona, bugün doğdu.

1964

Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.

1963

Afrika Birliği Teşkilatı kuruldu.

1956

İlk Eurovision Şarkı Yarışması, İsviçre'nin Lugano kentinde düzenlendi. 7 ülkenin katıldığı yarışmayı ev sahibi İsviçre'nin şarkısı kazandı.

1946

Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanı Tansu Çiller, bugün doğdu.

1945

Krasnodar Kray'da Karadeniz kıyısındaki Şapsığ Ulusal Rayonu lağvedildi.

1943

Polonya'daki Auschwitz toplama kampında tutuklular üzerinde yaptığı korkunç deneylerle tanınan ölüm meleği lakaplı doktor Josef Mengele göreve başladı.

1941

Danimarka Kanalı Savaşı'nda, İngiliz zırhlısı Hood, Bismark tarafından batırıldı.

1940

Igor Sikorsky ilk başarılı tek rotorlu helikopter uçuşunu gerçekleştirdi.

1924

Yabancı şirketlerce işletilen Anadolu Demiryolları Şirketi'nin millileştirilmesi için Anadolu-Bağdat Demiryolları Müdiriye-i Umumiyesi kuruldu.

1921

Mustafa Kemal Paşa'ya suikast için Ankara'ya geldiği kanıtlanan İngiliz casusu Mustafa Sagir idam edildi

1921

ABD'de Sacco ve Vanzetti'nin yargılanmalarına başlandı.

1844

Amerikalı mucit Samuel F.B. Morse, ABD Senatosu üyelerinin hazır bulunduğu bir deneyle ABD Kongre binasından Baltimore'da bir tren istasyonuna icadı olan Mors alfabesiyle ilk mesajı gönderdi

1883

Yapımı 14 yıl süren New York City'deki Brooklyn Köprüsü trafiğe açıldı.

1543

Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğünü ispatlayan bilim adamı Kopernik öldü

1218

Beşinci Haçlı seferi'nde Haçlılar Akka şehrini Eyyubiler'e bıraktılar.

1040

Selçuklu Devleti'nin kuruluşu bugündür.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri