DAVA 60 YIL SONRA SONUÇLANDI!

ARAZİ DAVASI 60 YIL SONRA SONUÇLANDI!

Haber Resim Üstü
DAVA 60 YIL SONRA SONUÇLANDI!
Tirebolu
G.Tarihi: 12.05.2018 22:25
1746 Okunma
0
Haber Resim Altı

ARAZİ DAVASI 60 YIL SONRA SONUÇLANDI!

Tirebolu’da “Kuşkaya Davası” olarak bilinen araziyle ilgili dava, tam 60 yıl sonra alınan gerekçeli kararla sona erdi ve 4 arazi sahibinin tapuları iptal edildi…
Tirebolu’da Demirci Mahallesi sınırları içinde bulunan ve “Kuşkaya Davası” olarak bilinen çok hisseli araziyle ilgili dava, 60 yıl sonunda 4 yer sahibinin tapularının iptal edilmesiyle sonuçlandı.
Yörede yaşayanlar tarafından “Kuşkaya Davası” olarak mahkemelere yansıtılan davanın ilki 1958 yılında açılmıştı. Demirci Mahallesinin 1954 yılında Avcılı Köyünden ayrılmasından sonra Tapu Kadastro ekiplerinin bölgede yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonucu 4 yer sahibinin tapuları iptal edilirken; olay 60 yıl sonra alınan gerekçeli kararla sonuca bağlandı. Yaşanan iptal olayından sonra 1958 yılında tapu davası açılırken; davanın incelemesi sürdüğü sırada 1960 yılında gerçekleşen darbe sonrası mahkemeye 1962 yılında devam edildi. 1971 yılına kadar süren dava, Türkiye’de bu yıllarda yaşanan ikinci darbe ile 1973 yılına uzadı. Daha sonra 1980 yılında yaşanan darbe ile davanın sonuçlanması biraz daha uzarken, dava 1982 yılında karara bağlandı, ancak davayı kaybettiklerini öğrenen davacılar Yargıtay’a itirazda bulundu.
1982 yılında yapılan bu itiraz ile karar 2010 yılında Yargıtay tarafından bozuldu. Önceleri 4 kişi ile başlayan dava 2010 yılına gelindiğinde tam 305 kişiyle devam etti. Hak sahipleri tarafından yeniden açılan dosya ile yapılan incelemeler sonucu 2016 yılında dava sonuçlanacağı sırada, bu kez 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Tam bir yılan hikayesine dönüşen davanın sonuçlanması, yine bir darbe girişimiyle sekteye uğrarken; dava nihayet geçtiğimiz günlerde sonuçlanarak, gerekçeli karar ile ilgili arazi hak sahiplerine verildi.
ARAZİYİ KULLANAN KURUMLARA DAVA AÇILACAK!
Geride kalan 60 yıllık süreçte davalık olan arazileri üzerinde taş ocağı işleten ve çöp döküm işi yapan kurumlara dava açmaya hazırlanan varisler adına bir açıklama yapan Hüseyin İlmek, bakın neler söyledi: “Biz, mahkemelik olan arazimize yaklaşamazken, birileri burayı çöp alanına çevirdi, birileri hafriyat alanı olarak gösterdi, hatta birileri de atış poligonu yaptı. Biz ve buradaki hak sahipleri 60 yıldır mağdur olduk. Artık daha fazla mağdur olmak istemiyoruz. Artık bu davanın sonuna geldik. Arazimizin yapısı bozulduğu için ilgili kurumlara dava açacağız.”
Kaynak:https://www.tireboluekspress.com/arazi-davasi-60-yil-sonra-sonuclandi/
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Haber Yorumlar Altı

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri