USTALIK BELGESİ ALACAKLARA MÜJDE!

USTALIK BELGESİ ALACAKLARA MÜJDE!

Haber Resim Üstü
USTALIK BELGESİ ALACAKLARA MÜJDE!
Tirebolu
G.Tarihi: 04.08.2018 08:50
1459 Okunma
0
Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıtlarını yaptıran öğrenciler, sözleşme tarihinden itibaren sigoralı olacak ve her türlü devlet desteğinden de yararlanacaklar…
Kalfalık Belgesi almış, ancak Ustalık Belgesi için doğrudan sınava girme şartlarını taşımayanlara müjde niteliğinde bir duyurumuz var.
Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Arslan, mesleklerinde Ustalık Belgesi almak isteyenlerle ilgili yaptığı açıklamada; “Milli Eğitim Bakanlığı Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri İle İlgili Usul ve Esaslara İlişkin Yönergenin,7’nci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarında; Ustalık sınavı başvurusu için ilgili meslek dalında, kalfalık belge tarihinden önce veya sonra en az 5 yıl sigortalı veya Bağ-Kur’lu çalışmış olması gerektiği belirtilmektedir.
Kalfalık belgesi almış, ancak; ustalık belgesi için doğrudan sınava girme şartlarını taşımayanlar; yani en az 5 yıl sigortası veya Bağ-Kur’u olmayanlar, en az ilköğretim okulu veya Ortaokul/İmam-Hatip Ortaokulu’nu bitirmiş olmak şartı ile yaş haddi aranmaksızın; 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren kurumumuz 12’nci sınıfa kayıt yaptırarak, mesleki eğitimlerine devam edebilirler ve 8 ay sonra Ustalık Sınavına girmeyi hak ederek Ustalık Belgesi alabilirler.
Bu öğrencilerin kayıtları bir işletme ile sözleşme imzalamaları şartıyla 01 Temmuz – 31 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. Bu öğrenciler de, 3308 sayılı Kanun ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine tabi olup, sözleşme tarihten itibaren sigorta girişleri yapılacak ve devlet desteğinden yararlanacaklardır.
Çırak öğrenci kayıtları ile şartlarını taşıyanlar için Kalfalık ve Ustalık sınavları başvuruları da devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak, Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün Web (http://tirebolumesem.meb.k12.tr) sayfasından veya bizzat kuruma gelerek daha fazla bilgi alınabilir” dedi.Mahmut BORA - TİREBOLU
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri