Genç: Tünel Akvaryum Ortahisar ile özdeşleşecek!

Genç: Tünel Akvaryum Ortahisar ile özdeşleşecek!

Genç: Tünel Akvaryum Ortahisar ile özdeşleşecek!
Trabzon
G.Tarihi: 19.01.2020 11:07
743 Okunma
0
Genç: Tünel Akvaryum Ortahisar ile özdeşleşecek!

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Tünel Akvaryum'da incelemelerde bulundu.

"DENİZ CANLILARINI TANIMIYORUZ"

Deniz kenti Trabzon'da Akvaryum projesinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Başkan Genç, Tünel Akvaryum'un bu eksikliği gidereceğini belirterek,  "Dünyada ve Türkiye'de ilk defa yeraltında bir Tünel Akvaryum inşa ediliyor. Hem ülkemiz, hem de bölgemiz için bir ilki gerçekleştireceğiz.  Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında 16.5 metre genişliğinde ve 204 metre uzunluğunda bir tünel kazdık.  Bitirildiğinde tıpkı Sümela Manastırı'nın Trabzon için ifade ettiği anlam gibi, Tünel Akvaryum'da Ortahisar ile özdeşleşen bir proje olacak. Şehrimize gelen turistler ve ziyaretçiler için çok cazip bir projeyi hayata geçiriyoruz. Turizm çeşitliliği oluşturma ve alternatif turizm mekanlarını hayata geçirme açısından büyük bir önem arz ediyor. Diğer yandan da deniz kenti Trabzon'da bir akvaryum projesinin hayata geçirilmesinin de oldukça mühim bir konu olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar yapılmaması büyük bir eksiklikti. Biz şimdi bu eksikliği gideriyoruz. Vatandaşlarımız, Karadeniz'e özgü deniz canlılarının yanı sıra okyanuslarda  yaşayan deniz canlılarını da görme imkânı bulacak. Zira, hep "deniz kentiyiz" diyoruz ama birkaç balık türü dışında hiçbir deniz canlısını yeterince tanımıyoruz... Bu projeyle birlikte deniz canlılarıyla ilgili bir farkındalık da oluşturacağız." diye konuştu.

"KAPLAMA VE YALITIM BİR AYDA BİTECEK"

Üç etaptan oluşan projenin birinci etabı olan tünel açma işinin 2019 yılının ortalarında tamamlandığını kaydeden Başkan Genç, "Bilindiği üzere akvaryum projemizle ilgili tünel açma çalışmalarını 2019 yılının ortalarında tamamladık. Şu anda projemizde tünel yalıtımı ve kaplama betonu ile ilgili çalışmalarımıza başladık. Bu çalışma, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turan  ve Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun  katkılarıyla Mapa İnşaat tarafından yürütülüyor. İlgili firmayla yaptığımız protokol çerçevesinde bütün malzemelerin belediyemiz tarafından karşılanması kaydıyla bu faaliyet bedelsiz yapılıyor. Bu kapsamda Mapa İnşaat çalışmalara başlayarak kalıp kurma işlemini tamamladı ve yalıtım çalışmalarına geçti. Yalıtım ve izolasyon işlemi tamamlandıktan sonra kaplama betonuna başlayacak. Yaklaşık bir ay içinde bu çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz. Daha sonraki aşamalarda ise, ikinci ve üçüncü etap kapsamında akvaryum kısmının inşaatına başlayacağız ve teknik donanımları da tamamlayarak projemizi faaliyete geçireceğiz." şeklinde konuştu.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri