“Göç Politikasında İnsanlığa Örnek Bir Milletiz”

Göç İdaresi, Din Görevlileri ve Öğretmenlere Yönelik Uyum Çalıştayı Düzenledi

“Göç Politikasında İnsanlığa Örnek Bir Milletiz”
Trabzon
G.Tarihi: 12.11.2019 20:23
377 Okunma
0
Göç İdaresi, Din Görevlileri ve Öğretmenlere Yönelik Uyum Çalıştayı Düzenledi
11.11.2019
 
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği iş birliğinde düzenlenen ‘Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Yönelik Uyum Çalıştayı’, Vali İsmail Ustaoğlu’nun da katılımıyla Akçaabat ilçesindeki bir otelde gerçekleştirildi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı; Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı ile ilkini Trabzon’da gerçekleştirdiği Yerelde Kadın Buluşmaları Çalıştayı’nın ardından, bu kez de Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli ile Millî Eğitim Bakanlığı Personeline yönelik iki ayrı uyum çalıştayı daha düzenledi.

“Göç Politikasında İnsanlığa Örnek Bir Milletiz”

Çalıştay açılışında yaptığı konuşmada, coğrafyamızın yüzyıllardır göçe maruz kaldığını aktaran Vali Ustaoğlu, “Anadolu dediğimiz bu topraklar, şefkatini ve merhametini tüm insanlığa göstermiştir. Geriye dönüp baktığımızda Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan, güneyimizde Irak’tan ve son olarak da 2012 yılında Suriye’de yaşanan iç çatışmadan dolayı ülkemize göç eden milyonlarca insanı misafir etmiş bir milletiz. Geçmişten bugüne kadim bir millet olarak, tüm insanlığa örnek olacak şekilde birçok sınavı güzel şekilde vermiş bulunmaktayız.” dedi.

Sosyal uyum çalıştaylarının, İçişleri Bakanlığımız ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü uhdesinde, Birleşmiş Milletler ortaklığında, ilerleyen dönemde de Türkiye’nin pek çok yerinde düzenleneceğini aktaran Vali Ustaoğlu, “Sizler gerek din görevlileri olarak gerekse öğretmenler olarak, toplumun her kesimini kucaklamak zorundasınız. Görev yaptığınız mahallelerde, bölgelerde yaşayan insanları iyi tanıyarak, ülkemizde yaşanan göç sürecini iyi şekilde anlatmanız ve doğru bilgi akışı sağlamanız anlamlı olacaktır. Onun için diyoruz ki; sizlerin yapacağı özel çalışmalar son derece önemlidir.” diye konuştu.

İnancımızda, ensar ve muhacir kardeşliğinin önemli yere sahip olduğunu kaydeden Vali Ustaoğlu şöyle devam etti:

“Sevgili Peygamberimizin 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmesi bunun en önemli örneklerinden bir tanesidir. Son bir ay içinde ilimizde üç önemli çalıştay gerçekleştirdik. Bunlar şehrimiz adına önemli adımlardır. Özellikle İçişleri Bakanlığımız uhdesinde, ülkemizde yaratılmaya çalışılan farklı algıların önüne geçmek için de önemli çalışmalar yapmaktayız. Bilinmesini isterim ki; ülkemizde misafir ettiğimiz göçmelerimizin, vatanlarından koparak gelmeleri, kendileri açısından da zor bir süreçtir. Yüz yıllar önce Balkanlar’da da bizim soydaşlarımızın, bizim Müslüman kardeşlerimizin yaşadıklarını biliyoruz. Kadim tarihimizde ve geçmişimizde çok önemli yeri olan bu misafirperverlik kültürümüzü asla unutmamalıyız.”

Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok ise, kurumun faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunarak, çalışmalarında vatan sevgisinin esas alındığını söyledi.

“Yabancı Yerine, Misafir, Kardeş Tabirlerini Kullanıyoruz”

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün göç yönetimi konusunda büyük kapasite geliştirdiğini ve bu doğrultuda çalıştığını bildiren Dr. Ok, “Devletimizin yaptığı çalışmalardan gurur duyuyoruz. Hem diyanet hem milli eğitim bakanlığı personelinin konuşması gereken iki kelime var: İnsanlık ve vicdan. Vicdan yolculuğunu şerefle tamamlayanların ahirette ödüllendirileceğine inanıyoruz. Muhacirin yanında olalım. Kim ne derse desin. İnsanlığın ve vicdanın yanında yer alalım. En başından bu yana göç konusunda irade ortaya koyuyoruz ve ‘yabancı’ değil, misafir, kardeş tabirlerini kullanıyoruz. Bu ufkun, ensar ve muhacirlik konusunun arkasında ecdada uzanan kodlar var.” ifadelerini kullandı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Kadıoğlu da bir ay içerisinde Trabzon’da 4. çalıştayı gerçekleştirdiklerini belirterek, köklü medeniyet mirası olan ülkemizin çeşitli sebeplerden dolayı coğrafi hareketliliklere sahne olduğunu söyledi.

“Uyum; Karşılıklılık, Gönüllülük Ve Kurumlar Arası İşbirliğinden Geçiyor”

Devlet ve millet olarak, dünyaya örnek göç yönetimine sahip olduğumuzu anlatan Dr. Kadıoğlu, “Kurumumuz, 2011 yılından bu yana yoğun çalışma eksenine girdi. Uyum konusu yıllara yayılacak bir süreçtir. Bu doğrultuda, kamuoyuna bilgilendirme amaçlı çalıştaylar düzenlemekteyiz. Uyum; karşılıklılık, gönüllülük ve kurumlar arası işbirliğinden geçiyor. Devlet olarak, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak titiz şekilde, insan merkezli, vicdan ve merhamet eksenli çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaparken din görevlilerimiz önemli yer tutmaktadır. Sözleri dinlenen ve örnek alınan kişiler oldukları için desteklerini önemli buluyoruz.” şeklinde konuştu.

Dr. Kadıoğlu, çalıştaylarda dağıtacakları broşürlerde yer alan ‘doğru bilinen yanlışların’, kamuoyuna aktarılması noktasında katılımcılardan yardım beklediklerini sözlerine ekledi.

Çalıştay, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün farklı alanlardaki uzman personelinin katılımcıları bilgilendirmesiyle devam etti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

25 Şubat'ta Hürriyet gazetesinde yayımlanan "Karargah Rahatsız" başlıklı haberdeki karargahın "cunta yapılanması" olabileceği değerlendirilerek, şikayet üzerine soruşturma başlatıldı.

2017

Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi İlker Deniz Yücel, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı

2016

BM Güvenlik Konseyinin, Rusya ve ABD'nin girişimleri sonucu varılan, gece yarısından itibaren Suriye'de çatışmaların durmasını içeren kanun tasarısını oy birliğiyle kabul etmesinin ardından anlaşma saat 00.00'da yürürlüğe girdi

2016

Yaşamını İtalya'da sürdüren Türk yönetmen Ferzan Özpetek'in 2014'te çektiği "Kemerlerinizi Bağlayın (Allaciate le cinture)" filmi Moviemov Film Festivali’nde "En İyi Film" ödülü aldı

2013

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile emekli Tümgeneral Yücel Özsır tutuklandı.

2012

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çift kol ve çift bacak nakli yapılan, sol bacağı alınan Şevket Çavdar'ın, uzuvları idame ettirememesi nedeniyle iki kol ve sağ bacağı da alındı. Şevket Çavdar, yaşamını yitirdi

2011

Eski başbakanlardan, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti.

2010

Haldun Dormen'in Kürtçe sahnelediği ''Bir Kış Öyküsü'' müzikalinin prömiyeri Diyarbakır'da yapıldı.

2010

Şili de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.

2004

Filipinler'de bir feribotta patlama meydana geldi: 116 kişi öldü.

2002

Hindistan'ın Gucerat eyaletinde bir trene yapılan saldırı sonucu çoğunluğu Hindu hacılardan oluşan 58 kişi yaşamını yitirdi.

2001

Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'i istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağırdı

1999

Olusegun Obasanjo, Nijerya'nın seçimle işbaşına gelen ilk başkanı oldu.

1995

Mercedes kaçakçılığından hükümlüyken yeniden yargılanan milli futbolcu Tanju Çolak, ''suçuMercedes kaçakçılığından hükümlüyken yeniden yargılanan milli futbolcu Tanju Çolak, ''suçu ihbar ettiği'' gerekçesiyle mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

1995

Kuzey Irak'ın Zaho kentinde bir ticaret merkezinde bomba patladı; 76 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.

1988

Türkiye'de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesinde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra yaşamını kaybetti.

1976

Hayali mobilya ihracatı ve vergi iadesi yolsuzluğundan sanık Yahya Demirel için tutuklama kararı verildi.

1971

TRT bir açıklama yaparak parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.

1967

Dominika, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.

1964

Coca-Cola'nın dünyadaki bin 109. fabrikası İstanbul'da açıldı.

1963

Dominik Cumhuriyeti'nde ilk demokratik seçimler yapıldı: başkan Juan Bosch oldu. Rafael Trujillo'nun diktatörlüğü sona erdi.

1955

Türk boksör Garbis Zaharyan, Yunan rakibi Emanuel Zambidis'i sayıyla yendi.

1947

Türk karikatürünün ünlü ismi Cemal Nadir Güler 45 yaşında hayatını kaybetti.

1943

ABD'nin Montana eyaletinde bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.

1942

II. Dünya Savaşı: ABD'nin ilk uçak gemisi USS Langley Japon savaş uçakları tarafından batırıldı.

1937

Özel girişimce inşa edilen ilk Türk gemisi ''Belkıs'', Haliç'te denize indirildi.

1936

Ivan Pavlov, Rus fizyolog ve Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü sahibi vefat etti.

1933

Reichstag yangını yaşandı.

1921

Artvin'in Şavşat ilçesinin Gürcü işgalinden kurtuluşu

1918

Trabzon'un Çaykara ilçesinin Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluşu

1917

Rus Çarlığı çöktü.

1902

John Steinbeck, Amerikalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1968)

1900

İngiliz İşçi Partisi kuruldu.

1879

Yapay tatlandırıcı sakarin keşfedildi.

1863

Türkiye'de bilinen ilk resim sergisi, İstanbul Atmeydanı'nda (Hipodrom) açıldı. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek verdi

1844

Dominik Cumhuriyeti, Haiti'den bağımsızlığını kazandı.

1594

IV. Henry, Fransa kralı oldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri