Obezite (Bariatrik) Cerrahi Ameliyatlarıı Yapılmaya Başlandı

Obezite (Bariatrik) Cerrahi Ameliyatlarıı Yapılmaya Başlandı

Haber Resim Üstü
Obezite (Bariatrik) Cerrahi Ameliyatlarıı Yapılmaya Başlandı
Trabzon
G.Tarihi: 21.03.2019 06:59
303 Okunma
0


Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde obezite cerrahisi uygulanıyor


SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İsmet HAN tarafından Obezite (Bariatrik)Cerrahi Ameliyatlarını gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Obezite Cerrahisi nedir?
Obez hastaların kilo vererek sağlıklı yaşabilmeleri için sindirim sistemine cerrahi müdahalede bulunulmasına “Obezite Cerrahisi” ya da “Bariatrik Cerrahi” denilmektedir.
Gıda alımlarının ve/veya besin emilimlerinin azaltılması amacıyla yapılan mide küçültme ve bağırsak kısaltma ameliyatları Obezite ve diyabet cerrahisine yönelik gerçekleştirilen operasyonlardır.
Bu ameliyatlar seçilmiş hastalara uygulanabilmektedir. Ameliyatların başarılı olabilmesi için operasyon öncesinde detaylı inceleme yapmak gerekmektedir. Hastalarımızın Obezite şikayeti ile başvurusu sonrası kapsamlı bir tanı süreci başlatılır. Uygun bulunması halinde gerekli cerrahi girişim planlanır.
Ülkemizde sayısı hızla artan ve gitgide gelişen Obezite Cerrahisinin bu konuda yeterli eğitimi olan cerrahlar tarafından, gerekli donanıma sahip hastanelerde yapılması hem ameliyata bağlı komplikasyonların önlenmesinde, hem de hasta kayıplarının azalmasında önemli bir etkendir.
Bu Ameliyatlar Hangi Hasta Tiplerine Uygulanabilir?
Obezite ve diyabet tedavisine yönelik olarak gerçekleştirilen bu cerrahi müdahaleler, 18 yaş ve 60 yaş arasındaki hastalara uygulanmaktadır. Ameliyat öncesinde gastroenterolojik cerrahi, endokrinoloji, psikiyatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, anestezi ve reanimasyon uzmanları ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından detaylı inceleme yapılmaktadır. Vücut Kitle İndeksi (VKI) 40 kg/m2 üzeri olması veya 35-40 kg/m2olan hastalara metabolik hastalıkların eşlik etmesi başlıca ameliyat kriterleridir. 18 yaşın altına uygulanmayan bu ameliyatlar, 60 yaş üzerindeki hastalarda kişinin fizik durumuna göre yapılabilmektedir.
Mide Küçültme Ameliyatı Öncesinde Nasıl Bir Yol İzleniyor?
Mide küçültme gibi Obezite tedavisinde uygulanan ameliyatlar mutlaka hastanın kişisel özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılmalıdır. Hastaya öncelikli olarak ameliyattan sonraki karşılaşacağı durumlar ve izlemesi gereken yaşam tarzı hakkında bilgi verilir. Hasta tüm yönleriyle incelenerek ameliyatlardan ne kadar fayda göreceği belirlendikten sonra operasyon gerçekleştirilmektedir. 
Ne Kadar Sürede Sonuç Alınmaktadır?
Mide küçültme operasyonları sonrasında uygun diyete uyulmasıyla ilk 6 ayda, fazla kiloların yüzde ellisi kaybedilmektedir. İkinci 6 ay içinde de yüzde elli olmak üzere bir yılda fazla kilonun %75’i verilmektedir. Hastanın, ideal kiloya bir buçuk yıl sonra ulaşması öngörülmektedir. Bu noktada önemli olan hastanın verilen tüm diyetlere ve korunma programlarına tam anlamıyla uymasıdır. Özellikle ameliyat olduktan sonra ilk 6 ay çok önemlidir.
Op.Dr.İsmet HAN, tüm dünya ve Türkiye genelinde yapılmakta olan Obezite Cerrahi Ameliyatlarının Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de yapılabildiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı; Obezite cerrahisi uygun hastalarda yaşam tarzı ve diyet alışkanlıklarının düzenlenmesi ile oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri