​Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi

​Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi

Haber Resim Üstü
​Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi
Trabzon
G.Tarihi: 13.06.2019 12:46
320 Okunma
0
Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi
Obezite, vücutta meydana gelen aşırı yağ birikimi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasının sebebi alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Bir başka deyişle hareketsiz yaşam, az fiziksel aktivite, yüksek enerjiye sahip gıdaların tüketilmesi hastalığın kökenini oluşturur.
Obezite dünyada da ülkemizde de önemli bir sorundur. DSÖ 2016 yılında, Türkiye’de 16.092.644 obez birey bulunduğunu ve %29,5 prevalans ile Türkiye’nin, Avrupa’da obezitenin en sık görüldüğü ülke olduğunu bildirmektedir. 
Obezite, İnsülin direnci, Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, kolesterol yüksekliği, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri (safra kesesi, bağırsak kanseri, kadınlarda rahim , yumurtalık , meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri… gibi ), eklem kireçlenmesi, felç , uyku apnesi, karaciğer yağlanması, astım, solunum zorluğu, gebelik komplikasyonları, adet düzensizliği, ruhsal sorunlar gibi bir çok hastalığa yol açabilmektedir. Ayrıca ülkemiz obezitenin ülkemize yıllık maliyeti 20 milyar Tl olup, maliyet sebepleri arasında fazla tüketim, iş ve çalışma engeli, hastalıklar ve sağlık mali yükleri bulunmaktadır.
Obezite merkezimiz Kasım 2018 de açılmış olup modül dediğimiz sistemle ilerlemektedir. Hastaya öncelikle halka ilişkiler görevlimiz tarafından sistem anlatılmakta ve sözleşme imzalanmaktadır. İlk modülde hasta psikolog , diyetisyen ve hemşiremiz ile görüşmekte ve ikinci modülde beş doktor muayenesinden geçmektedir. Hastanın grup toplantılarına uyumu olacağı ve düzenli programa katılabileceği kanaat getirilirse ve doktor muayenelerinde bir sıkıntı olmazsa hasta modül 3’e geçer. Modül 3 de 10 günlük bir eğitime tabi tutulur. Psikolog, diyetisyen, hemşire ve doktor tarafından verilen eğitimlerden sonra modül 4’e geçilir. Modül 4 haftalık grup toplantıları şeklinde 16 hafta, modül 5 de 2 haftalık takiplerle 5 ay boyunca, modül 6 da ayda bir 4 ay boyunca sürer ve toplam 1 yıl boyunca bir hasta obezite merkezinin takibinde kalır. 
Obezite merkezimize toplamda 225 hasta başvurmuş olup, aktif modüllerde 143 hastamız vardır ve 656 kg totalde hasta zayıflatılmıştır.

Uzm. Dr. Dila METE PEKER

İç Hastalıkları
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2016

Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına devredildi. GATA'nın ismi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi

2016

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), OHAL kapsamında yayımlanan KHK ile kapatıldı.

2015

CAS, Uluslararası Atletizm Federasyonunun (IAAF), 2012 Londra Olimpiyatları şampiyonu Aslı Çakır Alptekin ile ilgili başvurusunu haklı bularak, doping yaptığı gerekçesiyle milli atleti, 8 yıl müsabakalardan men etti

2011

TÜBİTAK UZAY tarafından, Türkiye'de tasarlanarak üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, Rusya Federasyonu'nun Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan Yasny fırlatma üssünden uzaya gönderildi.

2011

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 helikopterinin 1. prototipinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirildi.

2004

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğine Büyükelçi Yiğit Alpogan atandı. Alpogan, MGK'nin ilk sivil genel sekreteri oldu.

2000-

Sinema ve tiyatro sanatçısı Selim Naşit Özcan öldü.

2000

Picasso'nun, The Portre Of Young Women isimli kayıp tablosu Şanlıurfa'da ele geçirildi. Daha önce de Picasso'ya ait La fermiere tablosu İzmir'de ve Dora Maar tablosu da Selçuk'ta ele geçirilmişti.

1999

Büyük Marmara Depremi, 7.5 büyüklüğünde merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan depremde 18.373 kişi hayatını kaybetmiş, 48.901 kişi yaralanmıştır.

1996

Rusya ile Çeçenistan arasında resmi olarak ateşkes antlaşması imzalandı.

1990

İncirlik Hava Üssü'nün kapıları ilk kez basına açıldı.

1989

Türk oyuncu Farah Zeynep Abdullah, bugün doğdu.

1988

Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, bindiği uçağın havada infilak etmesi sonucu öldü.

1978

Türk rap sanatçısı Sagopa Kajmer, bugün doğdu.

1978

İran'da Şah rejimine karşı iç savaş başlatıldı.

1975

Bir Filistin Kurtuluş Örgütü heyeti, destek sağlamak ve büro açmak için Ankara'ya geldi.

1974

Türk birlikleri Karpaz Yarımadası’nı gerilla saldırıları düzenleyen Rum askerlerinden arındırdı. Son olarak, ateşkes ihlallerini gerekçe göstererek Yeşilırmak bölgesinde mahsur kalan Türkleri kurtardı.

1969

ABD'deki Camille tayfununda 248 kişi öldü.

1967

İzmir Aliağa Rafinerisi'nin temeli Başbakan Süleyman Demirel tarafından atıldı.

1952

Türkiye ve Yunanistan, Ege Denizi'nde ortak tatbikata başladı

1949

Erzurum, Bingöl ve ilçesi Karlıova'da meydana gelen 6.7 şiddetindeki depremde 450 kişi öldü, 1.500'ü aşkın ev yıkıldı.

1945

Endonezya, Hollanda’dan bağımsızlığını ilan etti.

1915

Çanakkale'de Kireçtepe muharebesi kazanıldı.

1915

Anafartalar Savaşı

1907

II. Abdülhamid, motosiklet ve otomobil gibi sıvı yakıtlı çağdaş taşıtların ithaline izin verdi.

1864

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar doğdu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri