1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası

Haber Resim Üstü
1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası
Türkiye
G.Tarihi: 04.04.2019 19:48
311 Okunma
0
1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası
Kanser hücrenin olağandışı bölünüp çoğalması sonucu oluşur. Kanserli hastalarda hücre, canlının zararına çoğalmaktadır. Organların fonksiyonlarını yapmalarını önler. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradadır. Dünyada ve Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerdir. Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde; kimyasal kirlilik, tütün ve obezite ile mücadele programı kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde bir kısmı mobil olmak üzere Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur.

1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu'nun önerisi ile Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Haftası olarak kabul edilmiştir. Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla oluşturulmuştur. Bu haftada kanser konusunda sık sık uluslararası konferanslar, seminerler düzenlenir. Bu toplantılarda kanserin nedenleri, kanserden korunma yöntemleri, hastalığın erken tanımı ve iyileştirme yolları tartışılır.

Toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği üç kanser türünde tarama yapılmaktadır.

Taraması yapılan kanserler:

Kadınlarda meme kanseri tarama programı kapsamında;
• Ayda bir kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapması için danışmanlığın verilmesi
• Yılda bir klinik meme muayenesi
• 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mammografi çekimi,
Kadınlarda serviks kanseri tarama programı kapsamında;
• 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi yapılması
Kolorektal kanser taramaları;
• 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda bir gaitada gizli kan testi yapılması,
• 50-70 yaş arasında 10 yılda bir Kolonoskopi yapılmaktadır.

Erken teşhis kadar multidisipliner değerlendirmeler sonucunda hastaya ve hastalığa özgü doğru bir tedavi planı oluşturmak da çok önemlidir. İyi bir hasta- hekim ilişkisinin tedaviye uyumu arttırdığı göz önünde bulundurulursa kanser tedavisinin her aşamasında hastaların yaşam kalitesindeki bozulmayı azaltmak ve olumlu sonuçlar alabilmek için, hastaların bilgi ve destek ihtiyaçlarının da karşılanması gerekmektedir. Erken tanı ve iyi bir tedavi ile bugün tüm kanserlerin yüzde 60-70’ini tedavi edebiliyoruz. Radyoterapi, kemoterapi, cerrahi ve yeni gelişen immünoterapi yöntemleri birlikte kullanıldığında artık başarı şansı çok daha artmaktadır. Hastalarımız mücadeleye inanmalı; ‘Ben bir kanser hastasıyım ve hastalığımı yeneceğim’ demelidir.
Bu sebeplerle diyoruz ki ‘Kanser sana gelmeden, sen kanseri yakala’ ve ‘Kararlıyım ve Yapacağım’

Uzm. Dr. Özlem AYNACI
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı
04.04.2019
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Haber Yorumlar Altı

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri