BİTKİSEL GIDALAR ARAŞTIRMA MERKEZİ' AÇILDI

BAKAN PAKDEMİRLİ, BİTKİSEL GIDALAR ARAŞTIRMA MERKEZİ'NİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

BİTKİSEL GIDALAR ARAŞTIRMA MERKEZİ' AÇILDI
Türkiye
G.Tarihi: 14.10.2021 20:06
486 Okunma
0
BAKAN PAKDEMİRLİ, BİTKİSEL GIDALAR ARAŞTIRMA MERKEZİ'NİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi'nin, un, yem, makarna, bulgur, bisküvi, irmik, çeltik gibi ürün üreten 1737 fabrikaya ve 931 tohum firmasına hizmet vereceğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Pakdemirli, TAGEM bünyesindeki Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, tarımsal üretimde 2050'de iklim değişikliğinin etkisiyle verimde yüzde 10-25 düşüş beklendiğini ve yapılan araştırmaların, artan nüfusu doyurmak için gelecek 30 yılda bugünkünden yüzde 60 daha fazla gıdaya, bunu üretmek için de yüzde 15 daha fazla suya ihtiyaç duyulacağını gösterdiğini aktardı.

"ÜLKEMİZ, TARIMSAL HASILADA AVRUPA'DA LİDER"

Bu zor tabloda, ellerindeki en önemli silahın, Ar-Ge yapmak, inovasyon ve teknoloji geliştirmek olduğunun altını çizen Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Ancak bu şekilde, gıda güvenliğimizi garanti altına alır, geleceğe umutla bakar ve evlatlarımıza bu ülkeyi içimiz rahat bir şekilde teslim edebiliriz. Bugün Türkiye, bulunduğu coğrafyanın en büyük ve en güçlü tarımsal Ar-Ge altyapısına sahip ülkesi. Türkiye, ekilen tarım alanı bakımında dünyada 15'inci, mera dâhil toplam tarım alanın bakımından dünyada 31'inci sıradadır. Bu sıralamaya rağmen ülkemiz, tarımsal hasılada Avrupa'da lider, dünyanın ise ilk 10 büyük tarımsal ekonomisinden birisidir. Bu başarının sahibi Türk çiftçisidir, Türk çiftçisinin emeğidir."

Pakdemirli, bu anlamda Bakanlık olarak köklü ve yaygın tarımsal araştırma sistemiyle çiftçi ve üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, "Bakanlık olarak Ar-Ge çalışmalarımız için kendi Ar-Ge gelirlerimizle birlikte çeşitli kaynaklardan yıllık yaklaşık 1 milyar lira kaynak ayırıyoruz. Ülkemizde üretilen arpanın yüzde 85'i, makarnalık buğdayın yüzde 69'u ve ekmeklik buğdayın yüzde 60'ı TAGEM enstitülerimizde geliştirilmiştir. Sadece bu üç tür bitkiden dolayı ülke ekonomisine olan katkımız yıllık yaklaşık 23 milyar liradır. Ülkemizdeki tarımsal Know-How'ın, yani çözümlerin yüzde 70'i Bakanlığımız araştırma sistemine aittir." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, DÜNYA UN VE BULGUR İHRACATINDA BİRİNCİ"

Pakdemirli, Türkiye'nin, dünya un ve bulgur ihracatında birinci, makarna ihracatında ise ikinci sırada olduğuna dikkati çekerek, 2016-2020 ortalaması baz alındığında bu ticaretten ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 1 milyar dolar net dış ticaret geliri sağlandığını söyledi.

Türkiye'deki gıda işletmelerinin yüzde 56'sının unlu mamuller sektöründe faaliyet gösterdiğini vurgulayan Pakdemirli, şu bilgileri paylaştı:

"Bunların yaklaşık piyasa değeri 15 milyar dolara yaklaşmaktadır. Bitkisel Gıdalar Ar-Ge Merkezi sayesinde, dünyanın en büyük un ve makarna üreticisi ve ihracatçısı ülkesi pozisyonumuzu, daha kaliteli ve yeni ürünlerle güçlendireceğiz. Merkezimiz, ülkemizde faaliyet gösteren un, yem, makarna, bulgur, bisküvi, irmik, çeltik gibi ürünler üreten 1737 fabrikaya hizmet sunacak. Ayrıca kendi enstitülerimize ve 931 özel tohumculuk şirketine, bitki ıslah sürecinde yapacağı kalite analizleriyle katkı sağlayacak."

Merkezde, büyük bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan Türkiye florasından insanlara yeni gıdalar üretilmesi için de inovasyon çalışmaları yapılacağını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Bunların yanında baklagiller, yağlı tohumlar, tıbbi aromatik bitkiler gibi birçok bitkiyi kullanarak bitkisel protein eldesi, glütensiz ürünler, özel beslenme ürünleri ve zaman içinde fonksiyonel gıdalar ile tıbbi amaçlı gıdalar çalışılacak. Bu amaçla örneğin çölyak hastalarımıza ekmekler, bebeklerimize devam mamaları, yaşlılarımıza özel beslenme ürünleri üreteceğiz. Gelişmiş teknolojilerle donatılmış ve bugün sıfırdan yapılsa 100 milyon liranın üzerinde bir maliyetle kurulacak bu merkezde 85 araştırmacı çalışacak ve ülkemiz gıda sektörünün büyümesine ve gelişmesine önemli bir katkı sağlanacaktır."

Pakdemirli, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar sayesinde, tarım sektörünün son 12 çeyrektir kesintisiz büyüdüğünü ve tarımsal hasılanın 337 milyar liraya ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını hatırlattı.

Tarım ve gıda ürünlerindeki ihracatın geçen yılın üstüne çıkması temennisinde bulunan Pakdemirli, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 2021'in 7 aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 13,2 milyar dolar, dış ticaret fazlamız ise yüzde 76 artarak 3,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bizler de üreticilerimizi, yeni Ar-Ge çalışmaları, inovasyon ve teknolojilerle buluşturmaya, gıda güvenliğimizi garanti altına almak için dur-durak demeden çalışmaya devam edeceğiz."
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

BU HAFTA YORUMLANANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2019

ABD İRAN LİDERİ HAMANEY'İ YAPTIRIM LİSTESİNE ALDI

2018

CUMHURBAŞKANI VE 27. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ İÇİN TÜRKİYE SANDIK BAŞINA GİTTİ

2017

CIA'İN İŞKENCE YÖNTEMLERİNE 81 MİLYON DOLAR ÖDEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

2016

PAPA FRANCİSUS 1915 OLAYLARINA İLİŞKİN "SOYKIRIM" KELİMESİNİ KULLANDI

2016

ESKİ İZMİT BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI SEFA SİRMEN CEZAEVİNE GİRDİ

2016

BİRLEŞİK KRALLIK'TA REFERANDUM YAPILDI

2016

ABD'NİN VİRGİNİA EYALETİNDE MEYDANA GELEN SEL NEDENİYLE 26 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

2011

AMERİKALI AKTÖR PETER FALK VEFAT ETTİ

2008

TEKEL'İN SİGARA BÖLÜMÜ İMZALANAN ANLAŞMAYLA BRİTİSH AMERİCAN TOBACCO'YA DEVREDİLDİ

2017

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE GÜMRÜK KAPILARINDA OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

2007

İSTANBULDA'Kİ 81. GAZİ KUPASI KOŞUSU'NU "INSPECTOR" ADLI TAY JOKEYİ ÖMER KAYA İLE KAZANDI

2001

ÖZEL OLİMPİYATLAR AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI'NDA ZİHİNSEL ENGELLİLER MİLLİ TAKIMI ŞAMPİYON OLDU

2000

ESKİ DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI EMEKLİ ORAMİRAL GÜVEN ERKAYA VEFAT ETTİ

1992

TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI SENDİKALARI KONFEDARASYONU KURULDU

1989

TAKSİM MEYDANI'NDA "BULGARİSTAN'I TELİN MİLİNGİ" YAPILDI

1983

ABD UZAY MEKİĞİ CHALLENGER, UZAYDAKİ GÖREVİNİ TAMAMLAYARAK DÜNYAYA DÖNDÜ

1967

İSTANBUL'DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ABD'NİN 6.FİLOSU'NUN ZİYARETİNİ PROTESTO ETTİ

1961

ALMANYA'YA GİDECEK İLK İŞÇİ KALİFESİ YOLA ÇIKTI

1947

BASIN İLK KEZ "UÇAN DAİRE" TERİMİNİ KULLANMAYA BAŞLADI

1936

TÜRKİYE BASKETBOL MİLLİ TAKIMI İLK MAÇINI YUNANİSTAN'LA YAPTI VE GALİP GELDİ

1917

GENERAL FALKENHEİN KOMUTANLIĞINDA "YILDIRIM ORDULAR GRUBU" KURULMASI KARARLAŞTIRILDI

1910

JAPONYA KORE'Yİ İSTİLA ETTİ

1859

İSVİÇRELİ İŞ ADAMI HENRİ DUNANT ULUSLARARASI KIZILHAÇI KURMAYA KARAR VERDİ

1854

ÇARLIK RUSYASI ORDULARININ SAVAŞ MEYDANINI TERK EDEREK GERİ ÇEKİLMESİYLE SİLİSTRE ZAFERİ KAZANILDI

1645

OSMANLI ORDUSU GRİT ADASI'NA ÇIKTI

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri