Üst Manşetler Altı

GÖRELE'DE DİKMETAŞ KATLİAMI

GÖRELE'DE DİKMETAŞ KATLİAMI

Ermeniler 1915 yılında Görele,nin Sağlık,Maksutlu,Karadere köylerinde yaşayan gelecek yıllarda asker olma ihtimali yüksek olan 15 yaş ve üzerindeki gençleri yol yaptıracağız,sizi çok iyi besleyeceğiz ve sonunda para vereceğiz diyerek vede itiraz edenleri zorlayarak toplamışlar.Topladıkları bu gençleri İbrahim düzü denilen yerin doğu yamacına getirerek bir arada olmaları sağlanmış.

Burada yaklaşık 30 erkek toplanmıştır.Toplanan bu erkekler ne yapacaklarını merak ederken Ermeni ve Rus askerler bu kişilerin ellerini akadan bağlamaya başlarlar işte o an öldürüleceklerini anlayan bu gençlerden Tongu Mehmet medrese eğitimi aldığından durumu anlayarak öldürüleceklerini Kelime-i Şahadet getirmelerini söyler.

Rus ordusunda görev yapan kazak askerler bu gençlere eğer ataş emri verilirse havaya ateş edeceklerini ve karşılarına kim denk gelirse ölmüş gibi yapmalarını söyler.Bir tane gençin cebinede çakı koyar.

Biraz sonra söylenildiği gibi kurşuna dizilirler.Ermenilerin denk geldiği gençler şehit olur.Kazak askerlerin denk geldikleri ise ölü numarası yaparak yere yatarlar.Ermeni ve ruslar uzaklaşınca sağ kalanlar fısıldaşarak kimin sağ kaldıkları anlaşılır.Kendilerine verilen çakı ile iplerden kurtulup tepeden aşağı koşarak oradan uzaklaşırlar.Geride yaklaşık 20 kadar gençi şehit vermişlerdir.Kaçanlar yöreyi çok iyi bildiklerinden saklanırlar.

Bu durumun haberini alan köyün muhtarı olan Mustafa Kodalak ve kardeşi Karaman Halil Kodalak tüm ekipleri toplayarak olayın yaşandığı bölgeye giderek çatışmaya başlarlar.
Bu katliamda şehit olan gençler Tongu Mehmet(18 yaşında) Tongu Yusuf(15 yaşında) Ayız'ın Raşit,Meliklerin Mustafa,Kahveci Bilal,Kahveci Şaban,Çöpüğün Mustafa,Sayidin İbrahim,Mamuğun Yusuf gibi tespit edilen yaklaşık 20 kişidirler.

Bu katliamda kurtulanlar Toşa'nın Mehmet,Gülü'nün Ali,Tötük Ömer,Midik Mahmut,Kara Ali gibi o yörenin cocuklarıdır.
Şehitlerin üzeri bir müddet sonra topraklar ile örtülmüş etrafları taşlar ile çevrilip şehitlik korunmak istenmiştir.

Ruslar ve Ermeniler bölgeden gittinten sonra mezarlar kazınıp Ayazın Raşit ve Meliklerin Musatafa kıyafetlerinden tanınarak oradan alınıp aile mezarlığına defnedilmişler diğer şehitlerde alınacakken köyün en yaşlışı olan Tongu Elife Nine ''Bırakın Şehitler orada kalsın'' diyor.Bunun üzerine diğer şehitler yerinde bırakılıyor.

Bugün Giresun ili Görele ilçesi Maksutlu Köyü sınırları içinde İbrahim Düzü doğu yamaçlarında Dikmetaş mevkisinde bir şehitliğin olduğu bilinmekte ama ne yazıkki katiamın yaşandığı gün gibi bırakılmış olup Şehitliğe yakışır duruma getirilip korunma altına alınmamıştır.

Paylaşan : Murat Otlak Kodalak Maçka Gürgenağaç köyünden...

Bu bilginin kaynağı: Bünyamin Nami Tonka, "Giresun-Görele Maksutlu Dikmetaş Mevkinde Rus Ermeni Katliamı ve Şehitlerimiz", Trabzon ve Çevresi Uluslararası Tarih-Dil-Edebiyat Sempozyumu, I (Tarih), Trabzon 2002, s. 527-530.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

Suriye'de kimyasal silah saldırısı düzenlediği tespit edilen Esed rejimine yaptırım uygulanmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını Rusya ve Çin veto etti.

2016

Rusya ve Beşşar Esed rejimi güçleri, kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını ihlal etti. Hava saldırılarında 12 sivil hayatını kaybetti.

2016

Ankara'da düzenlenen Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Gizem Elmaağaçlı, Evrim Sağlam ve Nevin Akdağ'ın temsil ettiği Makaralı Yay Genç Kız Milli Takımı, altın madalyanın sahibi oldu.

2016

İstanbul'da düzenlenen 18. Balkan Karate Şampiyonası'nda Türkiye 5 altın, 4 gümüş ve 7 bronz olmak üzere toplam 16 madalya kazanarak ilk sırada yer aldı.

2015

Türk edebiyatının büyük ustası, gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli olan Yaşar Kemal, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 92 yaşında yaşamını yitirdi.

2013

Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, görevdeki son gününde Vatikan'da kardinallerle vedalaştı.

2012

Fransa Anayasa Konseyi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasanın iptali konusundaki itirazı kabul etti

2006

Avusturya'da yakalandıktan sonra Türkiye'ye iade edilen ''çıkar amaçlı suç örgütü elebaşı'' Alaattin Çakıcı, ''borsacı Adil Öngen'i öldürmeye azmettirmek'' suçundan 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

2005

Irak'ın Hilla kentinde patlayıcı yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 127 kişi yaşamını yitirdi.

2003

Ankara 1 Numaralı DGM, kapatılan DEP'in dört eski milletvekilinin yeniden yargılanma istemini kabul etti.

2001

Ulusal Bank'a el konuldu.

1997

MGK'nin 9 saat süren toplantısında ''28 Şubat Kararları'' alındı. Bu kararlar, irticayı Türkiye'nin önündeki en büyük tehlike olarak saptadı. MGK'da, Atatürk ilke ve inkılaplarının ödünsüz uygulanması kararı verildi.

1994

NATO, tarihinin ilk saldırısını Sırplara karşı gerçekleştirdi.

1991

17 Ocak'ta başlayan Irak'a yönelik ''Çöl Fırtınası'' harekatı, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmeyi kabul etmesinin ardından imzalanan ateşkes antlaşmasıyla son buldu

1990

1989'un kasım ayında silahlı saldırıda ağır yaralanan gazeteci Kamil Başaran öldü.

1986

İsveç Başbakanı Olof Palme, silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

1980

Yurt dışında çalışan vatandaşlara dövizle askerlik yapma imkanı tanıyan yasa TBMM'de kabul edildi.

1978

Orgeneral Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı oldu

1977

Malatya'da İnönü Üniversitesi ile iki yüksek okul hizmete açıldı.

1975

Londra'da metro kazası: 43 kişi öldü.

1972

ABD Başkanı Richard Nixon'ın Çin Halk Cumhuriyeti'ne düzenlediği resmî ziyaret sona erdi. Burada Mao Zedong'la da görüşen Nixon, Çin'i ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.

1958

İstiklâl Marşı'nın bestecisi Osman Zeki Üngör, bugün öldü.

1949

İstanbul Şehzadebaşı'nda Özel Gazetecilik Okulu açıldı.

1945

Türkiye, Birleşmiş Milletler Beyannamesi'ni imzaladı.

1942

İstanbul Vezneciler'deki Zeynep Hanım Konağı (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi binası) tamamen yandı

1940

Fordham ile Pittsburgh Üniversiteleri takımlarının Madison Square Garden'da yaptığı basketbol maçı, televizyondan yayımlanan ilk basketbol karşılaşması oldu.

1937

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuruldu.

1935

DuPont'ta çalışan Birleşik Amerikalı kimyacı Wallace Carothers, naylonu icat etti.

1933

Berlin'de büyük Reichstag yangını çıktı. Olayın ardından yayımlanan bir kararnameyle Naziler diktatörlüklerinin temellerini atmış oldu.

1925

Almanya'nın ilk cumhurbaşkanı Friedrich Ebert, bugün öldü.

1923

Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul Belediyesince ''fahri hemşehri'' ilan edildi.

1922

Mısır, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.

1921

TBMM'de ilk bütçe kabul edildi.

1918

Trabzon'un Of ilçesinden Rusya ve Ermenistan birliklerinin çekilişi

1898

Fenerbahçe'nin ve milli takımın efsane futbolcusu Zeki Rıza Sporel, bugün doğdu.

1870

Bulgar Eksarhhanesi, Osmanlı padişahı Abdülaziz'in fermanıyla kuruldu

1856

Islahat Fermanı ilan edildi.

1855

1855 Bursa Depremi meydana geldi.

1644

Abel Tasman ikinci pasifik seyahatine başladı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri