Mal ve makam delisi olan kişi mutlaka azar

Yaratan’dan ötürü yaratılana sevgi ve merhamet, imanımızın alametidir. Bu yaratılan ister insan, ister hayvan, isterse bitki olsun fark etmez. Dinimiz İslam; yolda yaralanıp acı çeken bir kedi ve köpeği hastaneye yetiştirmek adına Cuma namazına yetişemeyip evinde namazını kılan mü’minin daha fazla sevap kazanacağını müjdelemektedir.

Oğlumuza kız, kızımıza damat adayı seçerken servetini, şöhretini değil önce yaratıcımız Allah’a ve sonra da tüm yaratılanlara sevgi, saygı ve merhametini araştırmalıyız. Sevgi, saygı ve merhamet ölçüsüyle kurulan yuvalarda boşanma depremi ve nesil erozyonu olmaz.

Beldemize, şehrimize ve ülkemize idareci seçerken ve atarken sevgi ve merhamet ölçüsüne daha da çok dikkat etmeliyiz.

İslami Devlet Başkanı Hz. Ömer’in (r.a) Vali tayin ettiği kişinin, merhametsizliğini görünce görevine derhal son verme olayından ders almalıyız. Kararnamesini yeni almış bu kişi, Hz.Ömer’i çocuklarla oynarken görünce şaşırarak; “bunlar sizin çocuğunuz mu?” diye sorar. “Hayır değil. Neden sordunuz?” diye cevap verince “Ey müminlerin emiri, benim dokuz evladım var. Hiçbirini sizin gibi sevmedim. Kucağıma dahi almadım. Onlarla oynamadım. Bunun için şaşırdım” deyince. Hz.Ömer, “Kendi ailesine ve çocuklarına merhamet etmeyen, halkımıza merhamet etmez. Senden yönetici olmaz. Seni görevden alıyorum” diyerek elindeki valilik kararnamesini alır ve yırtar. Tüm aile fertlerimiz, işçimiz, işverenimiz, memurlarımız ve yöneticilerimiz olarak bize örnek olacak bir hayat yaşamış bu asrı saadet yıldızlarının izinden gidenlerden olmalıyız.

Yazın şehrine gelip kışın uçamayan leylekleri tedavi etmek için hastane kuran bir merhamet medeniyetinin mirasçıları olduğumuzu asla unutmamalıyız. 

“Güler yüzle tatlı bir söz ve bağışlayıp iyi davranmak, başa kakılan bir yardım, iyilik ve hizmetlerden daha hayırlıdır (Bakara S.263)” ilahi mesajı hırçınlığımıza, vurdumduymazlığımıza ve vefasızlığımıza ilaç olmalıdır. Ve bu Ayet-i Kerime’yi levha yapıp makam odalarımıza asmalı ve her gün okumalıyız. Kapımıza gelen bir dilenciye bile hakaret ederek yardım yapmaktansa, güler yüzle iyi davranıp göndermenin daha hayırlı olduğunu haber veren bir dinin müntesipleriyiz. Hizmetleri başa kakarak, asık suratla ve gönüllerini yıkarak halklarına muamele eden zalim ve makam emanetine ihanet eden hainlerden olmamalıyız.

Hakk’ın rızasını kazanma adına halklara hizmet etmeğe devam etmeliyiz. Bunun içinde lider ve yönetici kadroları, merhamet, sevgi  ve sevap ölçülerine göre hareket edenlerden seçmeliyiz. 

Irak, Mısır, Libya ve Suriye’de olduğu gibi mal ve makamlarla sarhoşlaşmış ehliyetsiz ve şahsiyetsiz kişileri önemli görevlere getirmekle büyük bir zulüm ve haksızlığa sebep olacağımızı unutmamalıyız.

Bilhassa doğduğundan beri sevgi ve merhamet görmemiş, sağlam aile yuvasında yaşayamayan ve çocuk sevgisi tadamayanlara yetkili ve etkili makamlar vermemeliyiz. Çünkü sevgi ve merhamet ayarı bozuk olan kişiliksiz kişinin elindeki mal ve makam, delinin veya çocuğun elindeki silah gibidir. Hem kendini, hem neslini, hem de toplumu yok eder. 

 Eski hallerine bakıp, bugün tanımakta zorluk çektiğimiz makam ve mal sarhoşu olan kardeşlerimize makamları bırakacakları gün gelmeden merhamet ve pişmanlık dilemeliyiz.

Ve Yaratıcımız yaşatıcımız ve yöneticimiz Allah (c.c) hepimizi “..İnsan mal ve makamla kendini beğendiği zaman mutlaka azar.”(*) ayeti kerimesinin muhatabı olmaktan korusun.

(*) - (A’lak S.6)

Şevki YILMAZ

Kaynak:https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/sevki-yilmaz/mal-ve-makam-delisi-olan-kisi-mutlaka-azar-22600.html
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2017

Batı Afrika ülkesi Mali'de FETÖ ile iltisaklı tüm okullar, Mali Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan anlaşma çerçevesinde Türkiye Maarif Vakfına devredildi.

2016

Yemen'in Saada kentinde bir okula düzenlenen hava saldırısında yaşları 8 ila 15 arasında değişen 10 çocuk öldü, 28 çocuk yaralandı.

2016

Takipsizlikle sonuçlanan "17 Aralık soruşturması"nda usulsüzlük yapıldığı ve kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada,aralarında Fetullah Gülen ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 67 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

2015

ABD, 54 yıl sonra Küba'nın başkenti Havana'daki büyükelçiliğini resmen açarak bayrağını yeniden göndere çekti.

2005

121 kişinin bulunduğu, Boeing 737 tipi Kıbrıs Rum kesimi yolcu uçağı Atina yakınlarında, iki gün sonra da 152 yolcu taşıyan Kolombiya uçağı Venezuela'nın kuzeybatısında düştü. İki kazadan da kurtulan olmadı.

2006

Hizbullah-İsrail savaşı imzalanan ateşkesle sona erdi.

2005

SKY Türk televizyonu ana haber spikeri Mehmet Tacettinoğlu, Uşak'ın Pınarbaşı beldesi yakınlarındaki trafik kazasında öldü.

2001

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki "Erdemliler Hareketi", "AK Parti" adıyla siyaset sahnesine girdi.

1987

Türk oyuncu Sinem Kobal, bugün doğdu.

1974

ANKA Ajansı muhabiri gazeteci Adem Yavuz, Rumlar tarafından tutsak edildi ve gözleri bağlıyken ateş edilerek, yaralandı. Yavuz, 26 Ağustos'ta Adana Tıp Fakültesi hastanesinde öldü.

1974

Kıbrıs Sorunu üzerine, Türkiye, İngiltere ve Yunanistan arasında devam eden Cenevre görüşmeleri çıkmaza girince, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'ta ikinci bir askeri harekât başlattı. Aynı gün Türk birlikleri başkent Lefkoşa'ya girdi.

1956

Alman yazar Bertolt Brecht öldü.

1953

SSCB hidrojen bombası yaptığını ilan etti.

1947

İngiltere, Hindistan'a bağımsızlık verdi. Hindistan'daki Müslüman Birliği Lideri Muhammed Ali Cinnah ve Kongre Partisi Lideri Pandit Nehru'nun Hindistan'ın paylaşımına ilişkin İngiliz planını kabul etmesinin ardından ülke ikiye ayrıldı.

1945

II. Dünya Savaşı sonunda Japonya kayıtsız şartsız teslim oldu. İmparator Hirohito, ülkesinin teslim olduğunu açıkladı

1941

ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Atlantik Sözleşmesi'ni yayımladılar

1934

Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü (SEKA) kuruldu. Paşabahçe Cam Fabrikası'nın temeli atıldı.

1925

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk posta pulları tedavüle çıkarıldı.

1908

Türk Basın Birliği kuruldu

1908

İngiltere'nin Folkstone kentinde, dünyada ilk kez uluslararası güzellik yarışması düzenlendi.

1893

Dünyada ilk kez Fransa'da otomobillere plaka takıldı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri