Mus'ab Bin Umeyr kimdir?

Mus'ab Bin Umeyr kimdir? İslamın ilk öğretmeni Mus'ab Bin Umeyr'in Şehid edilmesi..​
İslam dünyasının meşhur sahabelerinden biri olan Musab bin Umeyr, ‘ilk öğretmen’ adıyla tanınan ve Medine’de İslam’ın yayılmasında önemli role sahip şahsiyetlerden biridir.
Musab bin Umeyr kimdir? Hangi kabileye mensuptur ve ona ithaf edilen sözler nelerdir? 
Mus'ab Bin Umeyr Kimdir? Kısaca Mus'ab Bin Umeyr'in Hayatı Ve Sözleri
Kabe’nin sancaktarlık görevini (sidane/hicabe) alan Abduddaroğullarına mensup olan Mus’ab bin Umeyr, zengin bir ailenin çocuğuydu. Mekke’de yaşayan ve lüks içerisinde yaşayan bu sahabe, İslam’ın en tanınmış simalarından biridir.

Mus'Ab Bin Umeyr Kimdir?

Abdüddaroğullarında yetişen ve yakışıklığı ile meşhur olan Musab bin Umeyr, şık giyinimi ve sürdüğü kokularla meşhur birisiydi. Mekke ahalisi onu güzel kokusuyla tanırdı. Peygamberimiz aleyhisselam’ın azadlı kölesi Zeyd ona İslam’ı tebliğ etti. O da bu tebliği kabul etti ve Müslüman oldu.

İlk zamanlar annesi tepki gösterdi ve onu evden kovdu. Güzel kokulu ve şık giyinimli Musab artık fakir birisiydi. İşkence ve tehditlerden yılmadı. Kararlılığını gösterdi. Güzel üslubu ve yakışıklılığı nedeniyle Medine’ye ‘ilk öğretmen’ sıfatı ile görevlendirildi. Rasulullah sallalahu aleyhi vesselem İslam dinini anlatmak üzere Musab bin Umeyr’i Medine’ye gönderdi.

Kısa sürede İslam Medine’de yayılmaya ve kabul görmeye başladı. Mekkeli müşrikler Hz. Muhammed aleyhisselam’a hayatı zindan etmişti ve ona hareket alanı bırakmamıştı. Müslümanlar da tehdit ve işkenceler altında yaşamak zorunda kalıyordu. Medine’de Evs ve Hazreç kabilelerinin Müslümanlığı kabul etmesiyle birlikte Mekkeli Müslümanlar Medine’ye hicret etti.

Kısaca Mus'Ab Bin Umeyr'in Hayatı ve Sözleri

Tarih kitaplarında Musab bin Ümeyr’in en meşhur sözü Bedir Savaş’nda esir düşen kardeşi hakkındadır. Bu söz kardeşlikle ilgili ilmihallerde ve tefsirlerde örnek teşkil etti. Ebu Aziz Musab’ın Müşrik kardeşlerinden biriydi ve Bedir’de Müslümanlara karşı savaşmıştı. Ebu Aziz esir düştü ve Musab ile karşılaştı. ‘seninle kardeş değil miyiz?’ dedi. Musab bin Umeyr ‘şu elini bağlayan kişi benim kardeşimdir.’ dedi ve elini bağlayan Müslümana ‘ Azizin elini sıkı bağla annesi zengindir’ dedi.

Bedir savaşı sonrasında cereyan eden Uhud Savaşı Musab Bin Umeyr’in son savaşı oldu. Bu savaşta sancağı taşıyan sahabeydi ve önce kolları kesildi sonra şehid edildi. Rasulullah aleyhisselam şehidler arasında gezerken Musab’ı gördü ve ağladı. Zira Mekke’nin en zengin ve en yakışıklı genci için bir kefen bulunamadı. Ayakları otlarla üst kısmı ise bir parça bezle örtüldü ve bu şekilde gömüldü. İlk öğretmen Musab bin Umeyr, ahireti dünya hayatına tercih eden örnek sahabelerden biridir.

Hz Peygamberimiz Muhammed Mustafa sav Efendimiz'e Salatu selam olsun..
O'nu yalnız bırakmayan  Malların'dan
Çoluk , çocuk larından Vaz geçip Bütün gaye Ve Amaçları ALLAH'cc ve Resulü İçin  Canlarından Vazgeçen,,,, Şanlı Ashabına Ve Ehli-beyt'ine selâm olsun.
Onların Nurlu yolundan giden sadatı kiram'a selâm olsun...
Onları Sevenlerine Selam olsun...!
AMiN Amin Amin.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2018

Kimlik ve sürücü belgesi sorgulamalarının daha hızlı yapılması amacıyla üretilen barkod ve karekod okuyucu sistem ilk kez kullanıldı

2017

Paris'in Champs Elysees Caddesi'nde Türkiye'nin Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin önünde düzenlenen saldırıda bir polis hayatını kaybetti. Terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırının faili, olay sırasında öldürüldü

2017

MİT'e ait tırları Hatay'da durdurarak arama yapmak isteyen, itiraz eden MİT görevlilerini tehdit ettiği iddiasıyla gözaltına alınan ve meslekten ihraç edilen eski Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı Yaşar Kavalcıoğlu Ankara'da tutuklandı

2016

Müzisyen, besteci ve aranjör Attila Özdemiroğlu, İstanbul'da akciğer kanserine bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybetti

2015

"Paralel yapı"ya yönelik operasyonunda gözaltına alınan, aralarında Mahir Çakallı ile Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 17 şüphelinin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin görevini yapmasını kısmen engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklanmasına karar verildi

2013

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın, 89 yaşında İstanbul'da vefat etti

2012

Mısır'ın başkenti Kahire'de yüz binlerce kişi Tahrir meydanında, ordunun yönetimi sivillere devretmesi için gösteri düzenledi

2011

Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin davada tutuklu yargılanırken tahliye edilen, 13 yıl boyunca firarda olan ve bu sebeple dosyası ayrılan Bülent Düvenci'yi ''müebbet hapis cezasına'' çarptırıldı

2010

Şili Katolik Kilisesi, tacizde bulunmakla suçlanan papazların kurbanlarından özür diledi

2008

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski milli güreşçi Gazanfer Bilge 85 yaşında vefat etti

2006

Han Myeong-sook, Güney Kore'nin ilk kadın başbakanı olarak göreve başladı.

1999

Columbine Lisesi katliamı gerçekleşti. Lisenin Eric Harris ve Dylan Klebold isimli öğrencileri 13 kişiyi öldürdü, 24 kişiyi yaraladı ve sonra da intihar ettiler.

1998

Air France şirketine ait Boeing 727-200 tipi bir yolcu uçağı Bogota'dan (Kolombiya) kalktıktan sonra Cerro El Cable dağlarına çarparak düştü: 53 kişi öldü.

1990

Ressam Şefik Bursalı 87 yaşında hayata veda etti

1972

Apollo 16, Ay'a iniş yaptı.

1968

Güney Afrika havayollarına ait Boeing-707 tipi bir yolcu uçağı Windhoek şehrinden kalkışı esnasında düştü: 122 kişi öldü.

1967

Swiss Britannia şirketine ait bir yolcu uçağı Toronto'da düştü: 126 kişi öldü.

1962

Dolandırıcılığıyla ünlü "Sülün Osman" cezaevinde "Alınteri ile Yaşamak" konulu konferans verdi

1953

Yedi Türk askeri Kore'deki esir değişimiyle geri alındı

1944

Türkiye, Almanya'ya krom ihracatını durdurdu

1942

İzmir Ticaret Gazetesi yayımlanmaya başladı

1924

1924 Anayasası kabul edildi

1902

Marie ve Pierre Curie, Paris'teki laboratuvarlarında radyoaktif radyum tuzlarını ayrıştırmayı başardı

1889

Adolf Hitler doğdu

1862

İlk pastörizasyon deneyi Louis Pasteur ve Claude Bernard tarafından gerçekleştirildi.

1841

İlk dedektif romanı Morg Sokağı Cinayeti yayımlandı. Edgar Allen Poe'nun Graham's Lady's and Gentleman's dergisinde yayımlanan eserinde Parisli Bay C. Auguste Dupin'in seri cinayetleri ortaya çıkarmadaki çözümleyici zekası betimleniyordu

1792

Fransa, Avusturya'ya savaş ilan etti.

571

Son peygamber Hazreti Muhammed, Mekke'de dünyaya geldi

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri