Üst Manşetler Altı

​KIBRIS GAZİSİ SEBAHATTİN USTA

KIBRIS GAZİSİ SEBAHATTİN USTA
Mevlüt KAYA
Kıbrıs Gazisi Eynesil-Ören’li Sebahattin Usta ile yaptığımız görüşmede, kendisi şunları ifade etmiştir:
“Kıbrıs gazisiyim. Ben o sıralarda Mersin’de askerdim. Harekâtın ilk günü, bizim toplanma bölgemiz vardı, oraya gittik. Daha sonra, ta birinci aydan başladık, tahmini olarak Ağustos’un altısında Türkiye’deki toplanma bölgesinden sivil gemi ile gittik Kıbrıs’a. Öyle çıkarma gemileri yoktu. Orada bizi yedisinde çıkarma gemileri karşıladı. Şehitlik, -Karaoğlan şehitliğinde- oradan çıktık. Tabi, orası dönüşü olmayan bir yer. Şimdi, onu yaşayan bilir ancak. Ben sana nasıl anlatayım. Ben evliydim, çocuğum vardı. Orada anne akla gelmiyor, baba akla gelmiyor, çocuk akla gelmiyor, eş akla gelmiyor... Senin orada, bir gayen var onu gerçekleştirmeye gidiyorsun. Biz oraya savaşa gitmedik ki; biz oraya barışa gittik. Rahmetli Ecevit’in dediği gibi, biz oraya barışa gittik. Orada Rumların yaptığı katliamları gördük. İnsanın vicdanı sızlıyor…”
“Biz orada aç kaldık, çileler çektik. Yedi ay yatak yüzü görmedim. Yedi ay kaldım ben orada. Sadece ayağımı çıkardım, yıkadım çoraplarımı, kuruttum ve giydim. Böyle yani… Aç kaldım. Bir anımı anlatayım size… Şimdi, orada bize sterlin verdiler. İkinci aylarda bitti tabi. Türk parası da var cebimde. E, almaya bir şey yok. Zaten askerin o zamanlar imkânı kısıtlıydı. Şimdiki gibi de değildi. Çarşı durumu yok, bir şey yok; acıma ölüyorum. Parayı çıkardım, ağzıma götürdüm, ısırdım. Dedim ki kendi kendime; ‘para yeniliyor askerde’ derlerdi, askere gelmeden önce. Para, karşılığı olmadan yenmiyormuş, dedim. Elimi açtım, ağladım. Hala o gün aklıma gelince gözlerim doluyor benim. ‘Allah’ım’ dedim, ‘bu parayı bana verirsen sivil hayatımda, bu vücudum’ dedim, ‘istediğini alamazsa ya rabbim verme’ dedim. ‘Bana verme’ dedim. Tabi ondan sonra, terhis olduk geldik. İş yok, güç yok tabi. Bizim dede mesleğimiz inşaat ustalığı. Gidiyorduk günü birlik inşaata, oradan üç beş kuruş alıyorduk. Cebimde para olmadığı zamanlar oldu. Bizim buranın, Eynesil’in haftası (pazarı) Çarşamba günü. Sadece bir dolmuş param oluyordu, iniyordum Eynesil’e. Artık Cenabı Allah bizim orada dileğimizi kabul etti her halde ki, bir yerden bana geliyordu para. Bir yerden alacağım geliyordu. Yani şimdi anlatmakla bitmez bu iş. Bunu yaşayan bilir. Kıbrıs’a mektup bir haftada, on günde ancak geliyordu ailemden. Şimdiki gibi değildi; imkânlar yoktu. Hatta bizim orada birlikler arasında muhaberemiz bile yoktu. Gece olduktan sonra kendinle baş başa kalıyordun. Ben yara almadım, arkadaşlarımdan yaralananlar oldu. Biz ikinci harekâta katıldık. Ben bölük komutanının yazıcısı idim. Bölük karargâhında idik. Depocu, şoförü, yazıcısı bölük komutanı nereye biz oraya gidiyorduk. Heyecan var; şöyle heyecan var: Orada ikinci harekât benim gözümün önünde başladı. Orada, o ateşin içinde olsam diyorsun cephede. Yani geriyi hiç düşünmüyorsun. Tabi, her şey emir komuta ile beraber oluyor. Bizim yaşadıklarımız böyle işte ama daha çok var… Rum askerlerini göremiyorduk, onlar kaçıp gidiyordu. Ha bir de şunu aktarayım: Orada kaçmamaları için topa zincirlenmiş Rum askerleri vardı; onları gördük. Ön kısma eski topları koymuşlardı. Arkada yeni toplar vardı. Onları kaçmasınlar diye zincire vurmuşlardı. Onlar esir edildi ama bizde esir muamelesi yapılmadı onlara. Kesinlikle böyle bir şey yok. Biz Ören’den üç dört kişiydik orada. İki tanesi rahmetli oldu; biri halamın oğlu Ramazan; Eynesil’de, birisi Mustafa Sağır; Zonguldak’ta rahmetli oldu. Şimdi iki kişi kaldık Kıbrıs gazisi; bir tanesi ben bir de arkadaşım var İstanbul’da yaşıyor. Ama Eynesil’den on on beş kişi vardı Kıbrıs gazisi, çok var…”(Sebahattin Usta ile yapılan görüşme, Eynesil, 24.05.2017).
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Blok Reklam 1

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2016

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Arakan'da bin 500 evin Myanmar güvenlik kuvvetleri güçleri tarafından yakıldığını kanıtlayan uydu fotoğraflarını yayınladı.

2015

Rusya'nın Voronej şehrinde bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde çıkan yangında 23 kişi öldü

2013

Tiyatro ve seslendirme sanatçısı Zafer Önen, İstanbul’da 92 yaşında vefat etti.

2005

TMSF'nin satışa çıkardığı Telsim, 4 milyar 550 milyon dolarla dünyanın en büyük mobil telekomünikasyon operatörlerinden olan İngiltere'den Vodafone'un şirketi Vodafone Telekomünikasyon A.Ş'ye ihale edildi.

2003

ABD askeri güçleri devrik Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin'i Irak'ta saklandığı yerde yakaladı.

1996

Kofi Annan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri seçildi.

1980

Türk top-model Tülin Şahin, bugün doğdu.

1979

Türk şair ve yazar, Behçet Necatigil, bugün hayatını kaybetti.

1978

Türk sinema, dizi ve tv oyuncusu Okan Yalabık, bugün doğdu.

1977

Türk öykücü ve romancı Oğuz Atay, bugün hayatını kaybetti.

1974

Türk romancı, gazeteci, siyaset adamı Yakup Kadri Karaosmanoğlu, bugün hayatını kaybetti.

1974

Malta'da cumhuriyet ilan edildi.

1973

Türk futbolcusu Emre Aşık, bugün doğdu.

1960

Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün Cezayir ziyareti olaylı geçti. Fransız milliyetçilerinin çıkardığı olaylarda 123 kişi öldü.

1957

İran'da deprem: 2 bin kişi öldü.

1949

İsrail Kudüs'ü başkent ilan etti. Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra, Eski Kent ve Doğu Kudüs Ürdün'de, Batı Kudüs de İsrail'de kaldı. Kent, BM kararlarına göre uluslararası kent ilan edilmişti.

1949

Türk sinema sanatçısı Tarık Akan, bugün doğdu.

1935

Türk doktor ve yazar Türkan Saylan, bugün doğdu.

1805

Sırp isyanları ve Kara Yorgi'nin önderliği altında Sırpların Belgrad'ı ele geçirmesi.

1754

Osmanlı padişahı III. Osman'ın saltanatı başladı.

1642

Hollandalı denizci Abel Tasman, Yeni Zelanda'yı keşfetti.

1522

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Rodos'un teslimini istedi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri