Üst Manşetler Altı

​KIBRIS GAZİSİ SEBAHATTİN USTA

KIBRIS GAZİSİ SEBAHATTİN USTA
Mevlüt KAYA
Kıbrıs Gazisi Eynesil-Ören’li Sebahattin Usta ile yaptığımız görüşmede, kendisi şunları ifade etmiştir:
“Kıbrıs gazisiyim. Ben o sıralarda Mersin’de askerdim. Harekâtın ilk günü, bizim toplanma bölgemiz vardı, oraya gittik. Daha sonra, ta birinci aydan başladık, tahmini olarak Ağustos’un altısında Türkiye’deki toplanma bölgesinden sivil gemi ile gittik Kıbrıs’a. Öyle çıkarma gemileri yoktu. Orada bizi yedisinde çıkarma gemileri karşıladı. Şehitlik, -Karaoğlan şehitliğinde- oradan çıktık. Tabi, orası dönüşü olmayan bir yer. Şimdi, onu yaşayan bilir ancak. Ben sana nasıl anlatayım. Ben evliydim, çocuğum vardı. Orada anne akla gelmiyor, baba akla gelmiyor, çocuk akla gelmiyor, eş akla gelmiyor... Senin orada, bir gayen var onu gerçekleştirmeye gidiyorsun. Biz oraya savaşa gitmedik ki; biz oraya barışa gittik. Rahmetli Ecevit’in dediği gibi, biz oraya barışa gittik. Orada Rumların yaptığı katliamları gördük. İnsanın vicdanı sızlıyor…”
“Biz orada aç kaldık, çileler çektik. Yedi ay yatak yüzü görmedim. Yedi ay kaldım ben orada. Sadece ayağımı çıkardım, yıkadım çoraplarımı, kuruttum ve giydim. Böyle yani… Aç kaldım. Bir anımı anlatayım size… Şimdi, orada bize sterlin verdiler. İkinci aylarda bitti tabi. Türk parası da var cebimde. E, almaya bir şey yok. Zaten askerin o zamanlar imkânı kısıtlıydı. Şimdiki gibi de değildi. Çarşı durumu yok, bir şey yok; acıma ölüyorum. Parayı çıkardım, ağzıma götürdüm, ısırdım. Dedim ki kendi kendime; ‘para yeniliyor askerde’ derlerdi, askere gelmeden önce. Para, karşılığı olmadan yenmiyormuş, dedim. Elimi açtım, ağladım. Hala o gün aklıma gelince gözlerim doluyor benim. ‘Allah’ım’ dedim, ‘bu parayı bana verirsen sivil hayatımda, bu vücudum’ dedim, ‘istediğini alamazsa ya rabbim verme’ dedim. ‘Bana verme’ dedim. Tabi ondan sonra, terhis olduk geldik. İş yok, güç yok tabi. Bizim dede mesleğimiz inşaat ustalığı. Gidiyorduk günü birlik inşaata, oradan üç beş kuruş alıyorduk. Cebimde para olmadığı zamanlar oldu. Bizim buranın, Eynesil’in haftası (pazarı) Çarşamba günü. Sadece bir dolmuş param oluyordu, iniyordum Eynesil’e. Artık Cenabı Allah bizim orada dileğimizi kabul etti her halde ki, bir yerden bana geliyordu para. Bir yerden alacağım geliyordu. Yani şimdi anlatmakla bitmez bu iş. Bunu yaşayan bilir. Kıbrıs’a mektup bir haftada, on günde ancak geliyordu ailemden. Şimdiki gibi değildi; imkânlar yoktu. Hatta bizim orada birlikler arasında muhaberemiz bile yoktu. Gece olduktan sonra kendinle baş başa kalıyordun. Ben yara almadım, arkadaşlarımdan yaralananlar oldu. Biz ikinci harekâta katıldık. Ben bölük komutanının yazıcısı idim. Bölük karargâhında idik. Depocu, şoförü, yazıcısı bölük komutanı nereye biz oraya gidiyorduk. Heyecan var; şöyle heyecan var: Orada ikinci harekât benim gözümün önünde başladı. Orada, o ateşin içinde olsam diyorsun cephede. Yani geriyi hiç düşünmüyorsun. Tabi, her şey emir komuta ile beraber oluyor. Bizim yaşadıklarımız böyle işte ama daha çok var… Rum askerlerini göremiyorduk, onlar kaçıp gidiyordu. Ha bir de şunu aktarayım: Orada kaçmamaları için topa zincirlenmiş Rum askerleri vardı; onları gördük. Ön kısma eski topları koymuşlardı. Arkada yeni toplar vardı. Onları kaçmasınlar diye zincire vurmuşlardı. Onlar esir edildi ama bizde esir muamelesi yapılmadı onlara. Kesinlikle böyle bir şey yok. Biz Ören’den üç dört kişiydik orada. İki tanesi rahmetli oldu; biri halamın oğlu Ramazan; Eynesil’de, birisi Mustafa Sağır; Zonguldak’ta rahmetli oldu. Şimdi iki kişi kaldık Kıbrıs gazisi; bir tanesi ben bir de arkadaşım var İstanbul’da yaşıyor. Ama Eynesil’den on on beş kişi vardı Kıbrıs gazisi, çok var…”(Sebahattin Usta ile yapılan görüşme, Eynesil, 24.05.2017).
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

1037

İslam dünyasının önemli bilim adamlarından İbn-i Sina, İran'da öldü.

1633

Galileo Galilei, engizisyon mahkemesinde Dünya'nın döndüğüne ilişkin tezini inkâra zorlandı.

1908

Londra'da 200 bin kadın, seçme ve seçilme hakkı için yürüdü.

1921

Sakarya'nın düşman işgalinden kurtuluşu.

1934

Türkiye'de Yahudilere karşı gerçekleştirilen Trakya Olayları başladı.

1934

Soyadı Kanunu kabul edildi.

1940

Mozart'ın ''Bastien ile Bastienne''i, Devlet Operasının verdiği ilk temsil oldu.

1940

İkinci Dünya Savaşı: Fransa, Almanya'ya teslim oldu.

1941

Almanya geceleyin Sovyetler Birliği'ni işgale girişti.

1946

Rize Çay Fabrikası'nın temeli atıldı.

1946

Türkiye Garanti Bankası Kuruluş Kanunu kabul edildi.

1948

Columbia Records plak şirketi, ilk Long Play (LP) müzik albümünün tanıtımını New York'ta Waldorf-Astoria Oteli'nde geçekleştirdi.

1976

Rauf Denktaş, yeniden Kıbrıs Türk Federe Devleti Devlet Başkanlığı'na seçildi.

1980

''Fahriye Abla'' şiiriyle tanınan şair Ahmet Muhip Dranas, 71 yaşında Ankara'da öldü.

1982

ABD Başkanı Ronald Reagan'a suikast teşebbüsünde bulunan John Hinckley, mahkeme tarafından akli dengesi yerinde olmadığı için suçsuz bulundu.

1987

Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyünde teröristler, 14'ü çocuk olmak üzere 23 kişiyi katletti.

1990

İran'da 7.3 şiddetindeki depremde 50 bin kişi öldü.

2011

Birleşmiş Milletler, Ban Ki-mun'u 5 yıllığına ikinci kez Genel Sekreter seçti.

2006

Plüton'un yeni keşfedilen uydularına Nix ve Hydra adları verildi.

2007

Türkiye'nin ilk ''ot borsası'' Sivas'ta açıldı.

2011

Rusya'nın kuzeyindeki Petrozavodsk kentinde bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 44 kişi hayatını kaybetti.

2017

Türkiye'den Gazze'ye 10 bin ton yardım malzemesi taşıyan "Şefkat" gemisi İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaştı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri