Üst Manşetler Altı

1936’DA VİLAYET TEFTİŞLERİ (1)

1936’DA VİLAYET TEFTİŞLERİ (1)
 
Mevlüt KAYA
 
1936 yılında Giresun yöresinin en temel sorunlarından biri de ulaşımdı. Giresun’un iç kesimlerine giden sınırlı yollar, oldukça bozuk ve dardı. Özellikle Giresun merkezi ile Şebinkarahisar arasındaki yolun iyileştirilmesi gerekiyordu. Bu yol Giresun’un İç Anadolu’ya bağlantısı ve ticarî role sahip olması bakımından oldukça önemliydi. Dönemin valisi Feyyaz Bosut, 1936 yazında başta iç kesimler, ardından kıyı şeridindeki ana yollar olmak üzere, yörenin ulaşım ağı üzerinde önemli incelemelerde bulunmuştu. Vali Bosut, yollar üzerindeki teftişlerini analiz ederek basına özet bilgiler içeren bir demeç vermişti:
“Her işte olduğu kadar memleketin sosyal ve ekonomik bünyesinde önemli rol oynayan yol işlerine de ehemmiyet veriyoruz… İhtiyaç görülmedikçe üzerinde alınacak tedbirler yarım sayılır…”
Vali Bosut’un Alucra ve Şebinkarahisar kazaları üzerine yaptığı teftiş ve tetkik gezisi beş gün sürmüştü. Geceli gündüzlü, dinlenmeden çalışan vali Bosut, Giresun’un önemli basın organlarından biri olan Akgün gazetesine (Akgün, 30 Ağustos 1936) “yol işleri”ne yönelik tespitlerini, şöyle aktarmıştı:
“Çok şiddetli yağmurlar yollarda epeyce tahribat yapmıştı. Bu tahribat derhal kol kol çıkarılan ücretli amele ile temizlettirildi. Ve her yerde bütün nakil vasıtalarının geçebileceği bir hale konuldu.”
Bosut, “Karahisar-Suşehri, Karahisar-Alucra ve Şeyran yolu” hakkında şunları dile getirmişti:
“En mühim tetkikatımız Karahisar-Suşehri, Karahisar-Alucra ve Şeyran yolları üzerinde olmuştur. Bu yol, vilayetin ehemmiyetli yolundan biridir… Alucra-Şeyran Arası 20 km.’dir. Bu kısımda Alucra’dan itibaren 9 km.’lik yol genişletilmiş, çok iyi yapılmış ve şose haline getirilmiştir. Diğer kısım oldukça iyidir. Yalnız ufak tefe tamirlerle daha iyi bir şekle getirilebilecektir. Karahisar’la Alucra arasında merhum Ali Sururi’nin düştüğü yer ile ondan daha fazla olan diğer iki kısım üzerinde de imkan bulunduğu takdirde, bu yıl genişletilme ameliyesi yapılacaktır. Bu dar, kayalık, korkunç uçurumdan ibaret kısımlar 5 km. tahmin edilmektedir.”
Vali Bosut, “Karahisar-Suşehri arası ve Tönük köprüsü” konusunda şöyle bir değerlendirme yapmıştı:
“Karahisar’la Suşehri arasındaki yol hali hâlihazırda tevsiye muhtaçtır. Ancak bu yol Tönük köprüsüne doğru devam ettiğinden burada Kelkit ve şehir sularının birleştiği bir mahal vardır ki burada asgari 270 ila 300 metrelik bir köprü yapılmasına ihtiyaç vardır. Vaktiyle buraya yapılan Tönük köprüsü suların taşmasıyla yıkılmıştır. Buraya tekrar yeniden köprü yapılmasını muvafık bulmuyorum. İki suyun birleştiği bu noktaya tekrar köprü yapmak hem güç hem de büyük paraya mütevekkittir. Bununla beraber suların taşmasıyla daima yıkılmak tehlikesi mevcuttur. Yolun bu kısımda güzergâhını değiştirmek lazımdır… Şehir suyu üzerinde yapılacak bir köprü ile Kelkit çayı üzerindeki Yusufbey köprüsünden geçmek suretiyle maksat temin edilmiş olur. Ancak bunun için yukarıda genişletilmeye muhtaç olduğunu söylediğim yolun 16. km.’sinden ayrılmak suretiyle Kule denilen 5-6 km.’lik bir mesafeye yol açtırmak ve kule mahallinde 25 metrelik betonarme bir köprü yaptırmak ve karşı tarafta 3-4 km.’lik hafif surette yapılacak tesviye ile Yusufbey köprüsüne varılmış olacaktır. Bu yeni açılacak yol, fazla masrafa muhtaç değildir. Kaza mükellef amelesinin bir devrelik çalışması bu ihtiyaca kâfi gelecektir. Ancak söylediğim 25 metrelik köprü için muktezi paranın verilmesini Bayındırlık bakanından rica edeceğim. Bu yol üzerinde birkaç şık daha da varsa da en kolay ve emin şekil bu bahsettiğim kısımda meydana gelecektir.”
Giresun Valisi Feyyaz Bosut, “Giresun-Karahisar arası” arasındaki yol hakkında ise son olarak şöyle bir değerlendirme yapmıştı:
“En fena ve tehlikeli kısımlar Asarcık, Kanlıhan, Cehennem deresi denilen mahallerdir. Hakikaten buralar adları kadar korkunçtur. Bu sonbahar devresinden itibaren buralarda esaslı çalışmalara devam edeceğiz ve derin uçurumlara kıyı veren bu dar mahalleri genişletip emin bir şekle sokacağız.” (Kaynak/lar: Akgün, 30 Ağustos 1936. Giresun’da ulaşımın geçmişine yönelik bilgi için bkz. Mevlüt Kaya, Giresun Yöresi Tarih-Kültür Notları, Arı Sanat yay., İstanbul 2019, s. 120. Ayrıca bkz. Ali Ata Yiğit, “Tarihi Süreci Işığında Kelkit Vadisi ve Sivas-Şebinkarahisar- Giresun Ticaret Yolu”, Orta Karadeniz Kültürü Sempozyumu, Ankara, 2005, s. 479- 494).
 
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2016

Kamerun'da kapasitesinden iki kat fazla yolcu taşıyan trenin raydan çıkması sonucu 70'den fazla kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı

2013

Bulgaristan Hükümeti, artan sığınmacı akınını durdurmak için Türkiye sınırına 30 kilometrelik duvar inşa etme kararı aldı

2012

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin, daha önce sağ yakalandığı bildirilen en küçük oğlu Hamis el-Kaddafi'nin, Beni Velid kentinde öldüğü açıklandı

2011

Bir süredir kanser tedavisi gören gazeteci Hikmet Bila, 57 yaşında Ankara'da vefat etti

2011

İTÜ, ODTÜ gibi üniversitelerin yerleşkesini hazırlayan ve Ağa Han Ödülü sahibi mimar Behruz Çinici, geçirdiği kalp krizi sonucu 79 yaşında Yalova'da hayatını kaybetti

2007

2007 Sivil Anayasasının halk tarafında referandumla oylaması.

2007

Hakkari/Dağlıca' da Dağlıca Saldırıları olarak anılan çatışma gerçekleşti. Çatışma sonunda 12 asker öldü, 16 asker yaralandı ve 8 asker de kaçırıldı.

1999

Akademisyen, gazeteci ve yazar Ahmet Taner Kışlalı, bombalı bir suikastle öldürüldü.

1999

Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de kalabalık bir alışveriş merkezine yapılan roket saldırısında 110 kişi öldü, 400 kişi yaralandı.

1997

Anadolu Ajansı, uydu ile kesintisiz haber yayınını, Başbakan Mesut Yılmaz'ın da katıldığı toplantı ile başlattı.

1990

Genel nüfus sayımı: Türkiye'nin nüfusu 56.473.035

1984

Afşin-Elbistan Termik Santrali açıldı.

1981

Atatürk Barajı'nın temeli, Devlet Başkanı Kenan Evren tarafından atıldı.

1980

Türk dizi oyuncusu, Aslı Altaylar, bugün doğdu.

1973

Necmettin Erbakan, Milli Selamet Partisi Genel Başkanı seçildi

1971

Pablo Neruda, Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

1965

İkeya seki kuyruklu yıldızı, Güneşin 450,000 kilometre yakınından geçti.

1964

Türk şarkıcı Levent Yüksel, bugün doğdu.

1956

Türk gazeteci, Hakkı Tarık Us, bugün hayatını kaybetti.

1950

Çin askerleri Tibet'i işgal etti.

1945

Fransa'da kadınlar, ilk kez oy kullanma hakkı elde etti.

1940

Ernest Hemingway'in Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabı New York'ta basıldı.

1938

Japonlar, Çin'in Kanton şehrini işgal etti.

1936

Türk keman virtüözü, Suna Kan, bugün doğdu.

1935

Almanya, Milletler Cemiyeti'nden resmen ayrıldı.

1879

Thomas Edison, karbon filamanlı elektrik ampulünü icat etti.

1860

İlk özel siyasi gazete "Tercümanı Ahval" çıkmaya başladı.

1520

Ferdinand Magellan, Güney Amerika'nın güneyinde, kendi ismiyle anılan boğazı keşfetti.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri