Üst Manşetler Altı

1936’DA VİLAYET TEFTİŞLERİ (1)

1936’DA VİLAYET TEFTİŞLERİ (1)
 
Mevlüt KAYA
 
1936 yılında Giresun yöresinin en temel sorunlarından biri de ulaşımdı. Giresun’un iç kesimlerine giden sınırlı yollar, oldukça bozuk ve dardı. Özellikle Giresun merkezi ile Şebinkarahisar arasındaki yolun iyileştirilmesi gerekiyordu. Bu yol Giresun’un İç Anadolu’ya bağlantısı ve ticarî role sahip olması bakımından oldukça önemliydi. Dönemin valisi Feyyaz Bosut, 1936 yazında başta iç kesimler, ardından kıyı şeridindeki ana yollar olmak üzere, yörenin ulaşım ağı üzerinde önemli incelemelerde bulunmuştu. Vali Bosut, yollar üzerindeki teftişlerini analiz ederek basına özet bilgiler içeren bir demeç vermişti:
“Her işte olduğu kadar memleketin sosyal ve ekonomik bünyesinde önemli rol oynayan yol işlerine de ehemmiyet veriyoruz… İhtiyaç görülmedikçe üzerinde alınacak tedbirler yarım sayılır…”
Vali Bosut’un Alucra ve Şebinkarahisar kazaları üzerine yaptığı teftiş ve tetkik gezisi beş gün sürmüştü. Geceli gündüzlü, dinlenmeden çalışan vali Bosut, Giresun’un önemli basın organlarından biri olan Akgün gazetesine (Akgün, 30 Ağustos 1936) “yol işleri”ne yönelik tespitlerini, şöyle aktarmıştı:
“Çok şiddetli yağmurlar yollarda epeyce tahribat yapmıştı. Bu tahribat derhal kol kol çıkarılan ücretli amele ile temizlettirildi. Ve her yerde bütün nakil vasıtalarının geçebileceği bir hale konuldu.”
Bosut, “Karahisar-Suşehri, Karahisar-Alucra ve Şeyran yolu” hakkında şunları dile getirmişti:
“En mühim tetkikatımız Karahisar-Suşehri, Karahisar-Alucra ve Şeyran yolları üzerinde olmuştur. Bu yol, vilayetin ehemmiyetli yolundan biridir… Alucra-Şeyran Arası 20 km.’dir. Bu kısımda Alucra’dan itibaren 9 km.’lik yol genişletilmiş, çok iyi yapılmış ve şose haline getirilmiştir. Diğer kısım oldukça iyidir. Yalnız ufak tefe tamirlerle daha iyi bir şekle getirilebilecektir. Karahisar’la Alucra arasında merhum Ali Sururi’nin düştüğü yer ile ondan daha fazla olan diğer iki kısım üzerinde de imkan bulunduğu takdirde, bu yıl genişletilme ameliyesi yapılacaktır. Bu dar, kayalık, korkunç uçurumdan ibaret kısımlar 5 km. tahmin edilmektedir.”
Vali Bosut, “Karahisar-Suşehri arası ve Tönük köprüsü” konusunda şöyle bir değerlendirme yapmıştı:
“Karahisar’la Suşehri arasındaki yol hali hâlihazırda tevsiye muhtaçtır. Ancak bu yol Tönük köprüsüne doğru devam ettiğinden burada Kelkit ve şehir sularının birleştiği bir mahal vardır ki burada asgari 270 ila 300 metrelik bir köprü yapılmasına ihtiyaç vardır. Vaktiyle buraya yapılan Tönük köprüsü suların taşmasıyla yıkılmıştır. Buraya tekrar yeniden köprü yapılmasını muvafık bulmuyorum. İki suyun birleştiği bu noktaya tekrar köprü yapmak hem güç hem de büyük paraya mütevekkittir. Bununla beraber suların taşmasıyla daima yıkılmak tehlikesi mevcuttur. Yolun bu kısımda güzergâhını değiştirmek lazımdır… Şehir suyu üzerinde yapılacak bir köprü ile Kelkit çayı üzerindeki Yusufbey köprüsünden geçmek suretiyle maksat temin edilmiş olur. Ancak bunun için yukarıda genişletilmeye muhtaç olduğunu söylediğim yolun 16. km.’sinden ayrılmak suretiyle Kule denilen 5-6 km.’lik bir mesafeye yol açtırmak ve kule mahallinde 25 metrelik betonarme bir köprü yaptırmak ve karşı tarafta 3-4 km.’lik hafif surette yapılacak tesviye ile Yusufbey köprüsüne varılmış olacaktır. Bu yeni açılacak yol, fazla masrafa muhtaç değildir. Kaza mükellef amelesinin bir devrelik çalışması bu ihtiyaca kâfi gelecektir. Ancak söylediğim 25 metrelik köprü için muktezi paranın verilmesini Bayındırlık bakanından rica edeceğim. Bu yol üzerinde birkaç şık daha da varsa da en kolay ve emin şekil bu bahsettiğim kısımda meydana gelecektir.”
Giresun Valisi Feyyaz Bosut, “Giresun-Karahisar arası” arasındaki yol hakkında ise son olarak şöyle bir değerlendirme yapmıştı:
“En fena ve tehlikeli kısımlar Asarcık, Kanlıhan, Cehennem deresi denilen mahallerdir. Hakikaten buralar adları kadar korkunçtur. Bu sonbahar devresinden itibaren buralarda esaslı çalışmalara devam edeceğiz ve derin uçurumlara kıyı veren bu dar mahalleri genişletip emin bir şekle sokacağız.” (Kaynak/lar: Akgün, 30 Ağustos 1936. Giresun’da ulaşımın geçmişine yönelik bilgi için bkz. Mevlüt Kaya, Giresun Yöresi Tarih-Kültür Notları, Arı Sanat yay., İstanbul 2019, s. 120. Ayrıca bkz. Ali Ata Yiğit, “Tarihi Süreci Işığında Kelkit Vadisi ve Sivas-Şebinkarahisar- Giresun Ticaret Yolu”, Orta Karadeniz Kültürü Sempozyumu, Ankara, 2005, s. 479- 494).
 
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2015

Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, Antalya'nın Kaş ilçesinde düzenlenen "Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası"nda 72 metreye dalarak kendisine ait rekoru geçti ve altın madalyanın sahibi oldu.

2013

Wikileaks'in internet sitesinde yayımlanan ABD ordusuna ait gizli bilgileri sızdırmak suçlamasıyla askeri mahkemede yargılanan er Bradley Manning, 35 yıla mahkum edildi.

2013

Suriye'de kimyasal saldırı: Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Esed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta Banliyösü'ne düzenlediği saldırıda 635 kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin yaralandığını bildirdi.

2012

Somali'de 21 yıl sonra ilk meclis oluşturuldu.

2011

Türkiye, Ankara'da düzenlenen Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası finalinde Çin'i 3-0 yenerek, şampiyon oldu.

2001

NATO, Makedonya'ya asker göndermeye karar verdi.

1991

Sovyetler Birliği'nde darbeyle görevinden alınan Mihail Gorbaçov, iki gün aradan sonra görevinin başında olduğunu açıkladı.

1991

Letonya, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti.

1986

Jamaikalı atlet Usain Bolt, bugün doğdu.

1986

Kamerun'da Nyos volkanik gölünden çıkan zehirli gazlar yüzünden 1746 kişi öldü.

1968

Sovyet askerleri Çekoslovakya'yı işgal etti. Romanya devlet başkanı Nicolae Ceauşescu, halkını benzer bir işgale karşı silahlanmaya çağırdı.

1960

Çanakkale Anıtı törenle açıldı.

1959

ABD başkanı Dwight Eisenhower, Hawaii'yi ABD'nin ellinci eyaleti olarak ilan etti.

1959

İstanbul'da yeniden düzenlenen ''Askeri Müze'' halka açıldı.

1957

Semiorka adıyla bilinen, günümüzde halen kullanılan Sovyet füzesi R7'nin ilk başarılı uçuşu.

1944

Son Osmanlı Halifesi Abdülmecid, Paris'te öldü.

1940

Sovyet Devrimi liderlerinden Leon Troçki Meksika'da öldürüldü.

1915

İkinci Anafartalar Savaşı başladı.

1911

Leonardo Da Vinci'nin ''Mona Lisa'' adlı ünlü tablosu Louvre Müzesi'nden çalındı. Tablo, iki yıl sonra Floransa'da bulundu.

1680

Pueblo kızılderilileri İspanyollarca işgal edilmiş Santa Fe'yi (New Mexico) ele geçirdiler.

1651

İstanbul halkı ve esnafı Yeniçeri ağalarına isyan etti, bütün çarşılar kapandı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri