Üst Manşetler Altı

1938’DE YÖREMİZDE ORTAOKUL İHTİYACI (1)

1938’DE YÖREMİZDE ORTAOKUL İHTİYACI (1)
 
Mevlüt KAYA
 
Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye’de özellikle üzerinde durulan “eğitim” konusunda, 15 yılda büyük ilerlemeler kaydedilmişti. Kasabalarda ve köylerde mıntıka okulları açılıyor, yakın bölgenin merkezi durumunda olan bu okullara köylerden gençler akın ediyordu. Ancak nüfusun hızla artmasından ötürü, öğrenci sayısı yıldan yıla artıyor, mevcut okullar yetersiz geliyordu. Bu duruma bağlı olarak, eğitimde verimliliğin düşmesinden endişe ediliyordu. Anadolu’nun her köşesinde köylüsü, kasabalısı el birliği ile okullar inşa ediyor, yetkililerden öğretmen talebinde bulunuyordu. 1930’larda Eynesil’de halkça yapımına başlanan ve 1936’da açılan okul, halkın o yıllarda eğitime verdiği önemi gözler önüne sermektedir.
Giresun genelinde kasaba merkezlerinde oturanlar zaten okullara yakın bulunduklarından bu fırsatı kolayca değerlendiriyorlardı. Köyde yaşayanlar ise eğitimden ve okullardan çok daha zor koşullarda yararlanabilecek durumdaydılar. Çünkü bugünkü gibi ulaşım ağları ve ulaşım araçları yaygın değildi. Köylerin çoğunun yolu dahi yoktu. Köy halkı tahsilli olmanın hem toplum için hem de birey için en önemli kurtuluş yolu olduğuna inanmış ve çocuğunu okutma yoluna koyulmuş ise de bunun zorluğu bir hayli fazlaydı. Ancak köylü,  “sırtıyla taş taşıyıp çocuğunu okutma”nın gerekliliğine inanmıştı ve varını yoğunu bu yola adamıştı…
Köylerde ve kasabalarda, eğitime olan talep her geçen gün artıyor, okullar öğrencilere yetmiyordu. Yeni okullara ihtiyaç vardı. Giresun basını, artan nüfusu gerekçe göstererek Giresun sınırları dâhilindeki okul yetersizliğini gündeme getiriyor, yetkililerden okul ve öğretmen talebinde bulunuyordu. Akgün gazetesinde, 1938 Ekim’inde konuya dair bir yazı ele alan Doğan Köymen,  “Ortaokulda Talebe Kesafeti” başlıklı yazısında git gide artan öğrenci sayısına bağlı olarak kasaba ve köylerdeki okul sayısının yetersizliğine dikkat çekiyor, Kültür Bakanlığı’ndan talepte bulunuyordu:
“Tirebolu-Görele Kazalarımızda Bir Ortaokula İhtiyaç Var
Ortaokulumuzda talebe mevcudu süratle artmaktadır. Geçen sene 550 mevcut vardı. Bu sene 700’e çıkmıştır. Okul binası bu mevcuda dar gelmektedir.
Sayın Kültür Bakanımız Saffet Arıkan vilayetimize uğradıkları vakit ortaokul vaziyetimiz de konuşmalarımız arasında yer almış, bu ihtiyacımız üzerinde uzun uzun görüşülmüştü. Muhterem Kültür Bakanlığımız imkânlar nispetinde öğretmen kadrosunu arttırmak yoluyla bu ihtiyacımıza cevap vermişlerdir. Fakat bugün tahminin fevkine çıkan talebe kesafeti düşündürücü bir vaziyet ihdas etmiştir: 14 Şube açılmış, öğretmen kadrosu kâfi gelmiyor, okulda izdiham başlamıştır.
Sebep, memlekette nüfus kesafeti var. Bugün Giresun Ortaokulu, 220 bin nüfuslu bir mıntıkanın ihtiyacı ile karşılaşmaktadır. Şebinkarahisar’daki vilayet dâhilinde hesap edilen ortaokulumuz ancak, Alucra, Karahisar, Suşehri’nin ihtiyaçlarını tatmin etmektedir. Vilayetimizin bu kısımda da 60 bin nüfusu (Suşehri hariç) vardır.
Bizim Giresun’daki ortaokul, Giresun merkezinin, Bulancak, Tirebolu ve Görele kazalarının –ki buralarda 220 bin nüfus vardır- ihtiyaçlarını önlemekten uzaklaşmaktadır. Ortaokula yalnız şehir ve kasaba çocukları değil, köy çocukları da hücum etmektedir. Ve bu önüne geçilemez bir haldedir. Bugün liselerde, enstitülerde kendi gayretleri ile okuyan köy gençleri de var. Bunlar memlekette maarif sevgisinin birden duyulduğunu ve tapıldığını gösteriyor…” (Doğan Köymen, “Ortaokulda Talebe Kesafeti”, Akgün, 13 Birinciteşrin 1938). –DEVAM EDECEK-
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

Leonardo da Vinci'nin Hazreti İsa'yı resmettiği "Salvator Mundi" tablosu, tarihin en yüksek fiyatı olan 450 milyon dolara satıldı

2016

İsrail'in Türkiye'ye büyükelçi olarak Eitan Naeh'i atadığı bildirildi

2016

Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, MHP Merkez Disiplin Kurulu kararıyla partisinden ihraç edildi

2015

Türkiye'nin dönem başkanı olduğu G20'nin Liderler Zirvesi Antalya'da başladı

2013

Hollanda hükümeti, Suriye'den gelebilecek saldırılara karşı bu yılın başında NATO'nun isteği doğrultusunda Türkiye'ye gönderdiği Patriot füzelerinin görev süresinin uzatılmasına onay verdi

2012

TBMM Genel Kurulu, ''muharrem iftarı'' dolayısıyla ilk kez birleşime ara verdi. Meclis lokantalarında muharrem orucu tutanlar için etsiz ve soğansız yemekler menüye dahil edildi.

2012

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk milli muharebe tankı Altay görücüye çıktı.

2007

Yazar Ahmet Altan'ın genel yayın yönetmenliğinde ve Düşünmek taraf olmaktır sloganı ile yayınlanan günlük Taraf gazetesi yayına başladı.

2003

İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu ve Beth İsrael Sinagogu'na cumartesi duası sırasında eş zamanlı intihar saldırılarında bulunuldu; 25 kişi öldü.

1988

Başbakan Turgut Özal, Türkiye'nin Filistin Devleti'ni tanıdığını açıkladı.

1983

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edildi.

1977

Türk atleti Veli Ballı, Pakistan'da yapılan Uluslararası Atletizm Yarışmaları'nda Maraton dalında birinci oldu.

1975

İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu kuruldu.

1971

Intel şirketi Dünyanın ilk ticari tek çipli mikroişlemcisi olan 4004'ü satışa sundu.

1969

Vaşington D.C.'de çeyrek milyon kişi Vietnam Savaşı'na karşı gösteri yaptı.

1963

Türk oyuncu Erdal Tosun, bugün doğdu.

1956

Orta Doğu Teknik Üniversitesi kuruldu.

1945

Türk şarkıcı Ferdi Tayfur, bugün doğdu.

1942

Türk gazeteci Yavuz Donat, bugün doğdu.

1937

Dersim İsyanı lideri Seyit Rıza ve 6 arkadaşı Tunceli'de idam edildi.

1920

Milletler Cemiyeti'nin ilk toplantısı İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapıldı.

1917

Yahudi kökenli Fransız sosyolog Émile Durkheim, bugün hayatını kaybetti.

1901

Nâzım Hikmet Ran, bugün doğdu.

1889

Brezilya'da monarşi devrildi ve cumhuriyet kuruldu.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri