GİRESUN TARİHİNDEN BİR YAPRAK: YEŞİLTEPESPOR (4)

GİRESUN TARİHİNDEN BİR YAPRAK: YEŞİLTEPESPOR (4)
 
Mevlüt KAYA
(Geçen haftanın devamı)
Yeşiltepespor, Giresunspor’la 1940’lı yıllara dek pek çok kez müsabakalar gerçekleştirmişti. 1936’da Yeşiltepespor’un Giresunspor’u yendiği müsabakalardan biri dönemin basınında şöyle yer almıştır:
“Yeşiltepe Giresunspor’u 4-0 Yenerek Kupayı Aldı
Halkevi Spor Komitesinin tertip ettiği spor şenlikleri 23 Nisan’da Tayyare alanında yapıldı.
Seyirciler arasında valimiz ile refikası da müsabakaları alaka ile seyrediyorlardı.
İlk evvela atletizm müsabakaları neticesinde 100 metrede Mustafa Kalyoncu (S.S.), 200 m. İbrahim (S.S.), 1500 m. Veli Işık (Yeşilkaya), 400 m. Bayrak yarışında (S.S.), Bisiklet ağır koşusunda Abdullah Bozbağ (G.S.), Bisiklet sürat yarışında Eyüp (G.S.), tek adım ve uzun atlamada Hüseyin (Hilal), üç adım uzun atlamada M. Kalyoncu birinci gelmişlerdir.
Bu müsabakalardan sonra Yeşiltepespor-Giresunspor takımları arasındaki futbol maçı hakem Bay Emin Sadıkoğlu’nun idaresinde oynandı.
Rüzgâr Giresunspor lehinde esiyordu. Buna rağmen kuvvetli müdafaaya malik olan Yeşiltepeliler ara sıra tehlikeli akınlar yapıyordu. Ve bu akınlar esnasında bir de frikik kazandılar. Ortahaf Mehmet’in çektiği kuvvetli bir şut kalecinin elleri arasından G.S. kalesine girdi. Buna mukabil Yeşiltepe aleyhine verilen penaltıyı kaleci kurtardı.
Bundan sonra iki tarafın hücumları arasında birinci devre 0-1 Yeşiltepe’nin lehine bitti.
İkinci devrede Yeşiltepe takımının sol açığı Şeref’in çok seri akışlarından sonra yaptığı ortalardan G.S. kalesi ciddi tehlikeler geçiriyordu. Nitekim Yeşiltepe soliçi Abdullah güzel yer tutuşundan istifade ederek takımına iki gol kazandırdı. Bundan sonra Giresunsporluların İbrahim vasıtasıyla yaptığı çok tehlikeli bir akını Mehmet ağır surette yaralanmak suretiyle kesti. Bundan sonra Mehmet çıkarak yerine Talat girdi. Yeşiltepeliler yine bir hücum esnasında bir korner kazanıyor. İsmail’in çektiği korneri solhaf Abdurrahman kafa ile dördüncü golü de atarak takımını 0-4 galip vaziyete çıkarıyor. Ve oyun da bu netice ile bitiyor. Bu maçta G.spor’dan Niyazi, Yeşiltepespor’dan Abdullah ve Mehmet, Şeref güzel oynadılar.” (Akgün, 30 Nisan 1936).
Yeşiltepe Spor Kulübü bu dönemdeki pek çok kulüple birlikte, 3530 sayılı Beden Terbiyesi Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle 28 Mart 1941’de kapatılmış, bundan sonraki süreçte Giresunspor ile birleşerek çivit-kırmızı formayla Akıngençlik Spor Kulübü’nü kurmuşlardır. Bu kulüplerin birleşmesi sürecinde Giresun ilk bölge başkanı Vali Muhtar Akman’ın teklif ve yardımları olduğu nakledilmektedir. Bu tarihlerden sonra yapılacak olan spor faaliyetleri, Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı’nın denetiminde ve sağlıklı bir tüzüğe, yönetmeliğe temellenmiştir (Özkaya, 1987, s.18-19). 3530 sayılı Beden Terbiyesi Yasası’nın ilgili kısımları şöyleydi:
“Kulübler, gruplar
Madde 13-Gençlerin beden terbiyesi ve sporu bu kanun ile kurulacak ve bu kanun hükümlerine intibak ettirilecek olan kulübler ve gruplar vasıtasile yaptırılır. Mektep ve kışla dışında elli ve daha çok beden terbiyesi mükellefiyeti çağında yurddaş bulunan köy, kasaba, şehir ve münferid mahallerde kulüb, elliden az yerlerde spor grupları kurulur. Beden terbiyesi mükellefiyeti çağında yurddaş sayısı beş yüzden fazla olan kasaba ve şehirlerde her kulübe beş yüzden fazla ve iki yüzden noksan düşmemek şartile kasaba ve şehir kulüpleri tesis olunabilir. Bu kulüplerin ve grupların imkân ve lüzumuna göre tesisi ve kulüplerin bu kanun hükümlerine göre, tevhidi, tefriki ve feshi genel direktörlüğün göstereceği lüzum üzerine İcra Vekilleri Heyetince kararlaştırılır.
Madde 14-Halkevleri kendi mensublarına ve arzu edenlere kapalı veya açık salonlarda beden terbiyesi genel direktörlüğü ile müşterek olarak tertib edilecek programlara göre jimnastik, iskrim, güreş, yürüyüş, salon oyunları ve millî rakıslar gibi beden terbiyesi hareketleri yaptırılabilir.”
(Resmi Gazete, Beden Terbiyesi Kanunu, Kanun No: 3530, Kabul Tarihi: 29/6/1938, s. 10301, Yayın Tarihi: 16 Temmuz 1938). –Devam edecek-
           
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2017

Batı Afrika ülkesi Mali'de FETÖ ile iltisaklı tüm okullar, Mali Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan anlaşma çerçevesinde Türkiye Maarif Vakfına devredildi.

2016

Yemen'in Saada kentinde bir okula düzenlenen hava saldırısında yaşları 8 ila 15 arasında değişen 10 çocuk öldü, 28 çocuk yaralandı.

2016

Takipsizlikle sonuçlanan "17 Aralık soruşturması"nda usulsüzlük yapıldığı ve kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada,aralarında Fetullah Gülen ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 67 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

2015

ABD, 54 yıl sonra Küba'nın başkenti Havana'daki büyükelçiliğini resmen açarak bayrağını yeniden göndere çekti.

2005

121 kişinin bulunduğu, Boeing 737 tipi Kıbrıs Rum kesimi yolcu uçağı Atina yakınlarında, iki gün sonra da 152 yolcu taşıyan Kolombiya uçağı Venezuela'nın kuzeybatısında düştü. İki kazadan da kurtulan olmadı.

2006

Hizbullah-İsrail savaşı imzalanan ateşkesle sona erdi.

2005

SKY Türk televizyonu ana haber spikeri Mehmet Tacettinoğlu, Uşak'ın Pınarbaşı beldesi yakınlarındaki trafik kazasında öldü.

2001

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki "Erdemliler Hareketi", "AK Parti" adıyla siyaset sahnesine girdi.

1987

Türk oyuncu Sinem Kobal, bugün doğdu.

1974

ANKA Ajansı muhabiri gazeteci Adem Yavuz, Rumlar tarafından tutsak edildi ve gözleri bağlıyken ateş edilerek, yaralandı. Yavuz, 26 Ağustos'ta Adana Tıp Fakültesi hastanesinde öldü.

1974

Kıbrıs Sorunu üzerine, Türkiye, İngiltere ve Yunanistan arasında devam eden Cenevre görüşmeleri çıkmaza girince, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'ta ikinci bir askeri harekât başlattı. Aynı gün Türk birlikleri başkent Lefkoşa'ya girdi.

1956

Alman yazar Bertolt Brecht öldü.

1953

SSCB hidrojen bombası yaptığını ilan etti.

1947

İngiltere, Hindistan'a bağımsızlık verdi. Hindistan'daki Müslüman Birliği Lideri Muhammed Ali Cinnah ve Kongre Partisi Lideri Pandit Nehru'nun Hindistan'ın paylaşımına ilişkin İngiliz planını kabul etmesinin ardından ülke ikiye ayrıldı.

1945

II. Dünya Savaşı sonunda Japonya kayıtsız şartsız teslim oldu. İmparator Hirohito, ülkesinin teslim olduğunu açıkladı

1941

ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Atlantik Sözleşmesi'ni yayımladılar

1934

Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü (SEKA) kuruldu. Paşabahçe Cam Fabrikası'nın temeli atıldı.

1925

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk posta pulları tedavüle çıkarıldı.

1908

Türk Basın Birliği kuruldu

1908

İngiltere'nin Folkstone kentinde, dünyada ilk kez uluslararası güzellik yarışması düzenlendi.

1893

Dünyada ilk kez Fransa'da otomobillere plaka takıldı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri