GİRESUN TARİHİNDEN BİR YAPRAK: YEŞİLTEPESPOR (4)

GİRESUN TARİHİNDEN BİR YAPRAK: YEŞİLTEPESPOR (4)
 
Mevlüt KAYA
(Geçen haftanın devamı)
Yeşiltepespor, Giresunspor’la 1940’lı yıllara dek pek çok kez müsabakalar gerçekleştirmişti. 1936’da Yeşiltepespor’un Giresunspor’u yendiği müsabakalardan biri dönemin basınında şöyle yer almıştır:
“Yeşiltepe Giresunspor’u 4-0 Yenerek Kupayı Aldı
Halkevi Spor Komitesinin tertip ettiği spor şenlikleri 23 Nisan’da Tayyare alanında yapıldı.
Seyirciler arasında valimiz ile refikası da müsabakaları alaka ile seyrediyorlardı.
İlk evvela atletizm müsabakaları neticesinde 100 metrede Mustafa Kalyoncu (S.S.), 200 m. İbrahim (S.S.), 1500 m. Veli Işık (Yeşilkaya), 400 m. Bayrak yarışında (S.S.), Bisiklet ağır koşusunda Abdullah Bozbağ (G.S.), Bisiklet sürat yarışında Eyüp (G.S.), tek adım ve uzun atlamada Hüseyin (Hilal), üç adım uzun atlamada M. Kalyoncu birinci gelmişlerdir.
Bu müsabakalardan sonra Yeşiltepespor-Giresunspor takımları arasındaki futbol maçı hakem Bay Emin Sadıkoğlu’nun idaresinde oynandı.
Rüzgâr Giresunspor lehinde esiyordu. Buna rağmen kuvvetli müdafaaya malik olan Yeşiltepeliler ara sıra tehlikeli akınlar yapıyordu. Ve bu akınlar esnasında bir de frikik kazandılar. Ortahaf Mehmet’in çektiği kuvvetli bir şut kalecinin elleri arasından G.S. kalesine girdi. Buna mukabil Yeşiltepe aleyhine verilen penaltıyı kaleci kurtardı.
Bundan sonra iki tarafın hücumları arasında birinci devre 0-1 Yeşiltepe’nin lehine bitti.
İkinci devrede Yeşiltepe takımının sol açığı Şeref’in çok seri akışlarından sonra yaptığı ortalardan G.S. kalesi ciddi tehlikeler geçiriyordu. Nitekim Yeşiltepe soliçi Abdullah güzel yer tutuşundan istifade ederek takımına iki gol kazandırdı. Bundan sonra Giresunsporluların İbrahim vasıtasıyla yaptığı çok tehlikeli bir akını Mehmet ağır surette yaralanmak suretiyle kesti. Bundan sonra Mehmet çıkarak yerine Talat girdi. Yeşiltepeliler yine bir hücum esnasında bir korner kazanıyor. İsmail’in çektiği korneri solhaf Abdurrahman kafa ile dördüncü golü de atarak takımını 0-4 galip vaziyete çıkarıyor. Ve oyun da bu netice ile bitiyor. Bu maçta G.spor’dan Niyazi, Yeşiltepespor’dan Abdullah ve Mehmet, Şeref güzel oynadılar.” (Akgün, 30 Nisan 1936).
Yeşiltepe Spor Kulübü bu dönemdeki pek çok kulüple birlikte, 3530 sayılı Beden Terbiyesi Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle 28 Mart 1941’de kapatılmış, bundan sonraki süreçte Giresunspor ile birleşerek çivit-kırmızı formayla Akıngençlik Spor Kulübü’nü kurmuşlardır. Bu kulüplerin birleşmesi sürecinde Giresun ilk bölge başkanı Vali Muhtar Akman’ın teklif ve yardımları olduğu nakledilmektedir. Bu tarihlerden sonra yapılacak olan spor faaliyetleri, Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı’nın denetiminde ve sağlıklı bir tüzüğe, yönetmeliğe temellenmiştir (Özkaya, 1987, s.18-19). 3530 sayılı Beden Terbiyesi Yasası’nın ilgili kısımları şöyleydi:
“Kulübler, gruplar
Madde 13-Gençlerin beden terbiyesi ve sporu bu kanun ile kurulacak ve bu kanun hükümlerine intibak ettirilecek olan kulübler ve gruplar vasıtasile yaptırılır. Mektep ve kışla dışında elli ve daha çok beden terbiyesi mükellefiyeti çağında yurddaş bulunan köy, kasaba, şehir ve münferid mahallerde kulüb, elliden az yerlerde spor grupları kurulur. Beden terbiyesi mükellefiyeti çağında yurddaş sayısı beş yüzden fazla olan kasaba ve şehirlerde her kulübe beş yüzden fazla ve iki yüzden noksan düşmemek şartile kasaba ve şehir kulüpleri tesis olunabilir. Bu kulüplerin ve grupların imkân ve lüzumuna göre tesisi ve kulüplerin bu kanun hükümlerine göre, tevhidi, tefriki ve feshi genel direktörlüğün göstereceği lüzum üzerine İcra Vekilleri Heyetince kararlaştırılır.
Madde 14-Halkevleri kendi mensublarına ve arzu edenlere kapalı veya açık salonlarda beden terbiyesi genel direktörlüğü ile müşterek olarak tertib edilecek programlara göre jimnastik, iskrim, güreş, yürüyüş, salon oyunları ve millî rakıslar gibi beden terbiyesi hareketleri yaptırılabilir.”
(Resmi Gazete, Beden Terbiyesi Kanunu, Kanun No: 3530, Kabul Tarihi: 29/6/1938, s. 10301, Yayın Tarihi: 16 Temmuz 1938). –Devam edecek-
           
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2017

NATO, muharip bir rol üstlenmeden DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyona katılma kararı verdi

2017

Samanyolu Galaksisi'nden 100 kat hızlı yıldız üretebilen yeni bir galaksi türü keşfedildi

2017

Ekvador'da Devlet Başkanı seçilen Lenin Moreno görevini devralarak ülkenin yeni lideri oldu

2015

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, rüşvet almaktan 8 ay hapse mahkum edildi

2011

İsviçre hükümeti, tüm nükleer santrallerini kapatacağını açıkladı

2010

Samandıra'da eğitim uçuşu yapan bir askeri uçak, sokağın ortasına düştü. 3 personel hafif yaralandı.

2008

Nuri Bilge Ceylan "Üç Maymun" filmiyle 61. Cannes Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü aldı

2007

Cumhurbaşkanı Sezer, cumhurbaşkanının 5 yıllığına halk tarafından seçilmesini, milletvekili genel seçiminin dört yılda bir yapılmasını ve TBMM'nin seçimler dahil toplantı yeter sayısının 184 olmasını öngören anayasa değişikliğini TBMM'ye iade etti

2005

UEFA Şampiyonlar Ligi 2004-2005 sezonu finali Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapıldı. Normal süresi 3-3 biten maçı Liverpool penaltılarla 6-5 Milan'ı yendi.

2003

Türkiye, Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Sertab Erener'in seslendirdiği "Every Way That I Can" adlı parçayla birinci oldu

2003

Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak" adlı filmi 56. Cannes Film Festivali'nde "Elephant" filmiyle "En İyi Film" ödülünü aldı

2005

Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol törenle verildi

2001

32 yaşındaki Coloradolu Erik Weihenmayer, Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan ilk görme özürlü insan unvanını aldı.

1997

Afganistan'dan kaçan General Raşit Dostum, Türkiye'ye sığındı

1993

Bingöl'de yol kesen teröristler, terhis edilen silahsız ve korumasız 33 eri şehit etti

1989

Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı seçildi

1988

Irak, Basra'yı İran'dan geri aldı.

1983

Şair, gazeteci yazar Necip Fazıl Kısakürek, 78 yaşında İstanbul'da öldü

1982

Falkland Savaşı sırasında İngilizlerin HMS Coventry adlı destroyeri Arjantin uçakları tarafından batırıldı.

1977

Yıldız Savaşları filmi gösterime girdi.

1963

30 Afrika ülkesi bir araya gelerek Afrika Birliği Örgütü'nü kurdu.

1954

Türkiye, Osmanlı borçlarının son taksidini ödedi

1954

Tokyo'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye birinci oldu

1953

İlk ve tek nükleer bomba denemesi, ABD tarafından Nevada'da bulunan deneme bölgesinde yapıldı.

1944

Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk yolcu uçağı, İstanbul'dan Ankara'ya uçtu

1937

Paris'te 1937 Dünya Fuarı başladı. Eyfel Kulesi'nin de yer aldığı fuarda İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli ve Nazi yapımı heykel karşılıklı sergileniyordu.

1935

Birinci Türk Basın Kongresi toplandı

1929

İstanbul'da 4. Beynelmilel Ajanslar Kongresi toplandı

1924

Türk Milli Futbol Takımı, Olimpiyat Oyunları kapsamındaki ilk milli maçında, Çek Milli Futbol Takımı'na 5-2 yenildi

1571

İspanya Kralı ile Venedik ve Papa, Osmanlı Devleti aleyhine ittifak kararı aldı

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri