Üst Manşetler Altı

Bir Peygamberin Feryadı

Bir Peygamberin Feryadı
    Recep ŞAHAN
Bir peygamber düşünün ki ümmetini Allah’a şikayet ediyor. Bir peygamber düşünün ki ümmetinin Kitaba karşı duyarsız kalmasından rahatsız oluyor ve Rabbimiz de onun bu feryadını Kitabında yüzümüze çarpıyor. İşte bu peygamber son peygamber Hz. Muhammed(sav) dir.

Hani, alemlere rahmet olarak gönderilen(Enbiya21/107),ümmetine düşkün(Tevbe9/128) olan Efendimiz(sav) var ya işte o Peygamberden bahsediyoruz.

Peki,  Efendimiz(sav)’in bizden hangi konuda şikayetçi    olacağını biliyor muydunuz? Öyle ki Kur’an’da ikinci bir yerde böyle bir şikayet yoktur.

Sözü daha fazla uzatmadan asıl mevzumuza girelim. Konumuz Furkan suresi 30. Ayet.

“(O gün) Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler.”

Ayette geçen MEHCUR kelimesi Kur’an’dan uzaklaşmak, Kur’an’ı terk etmek, onun hükümlerini dinlememek, Kur’an’ın mushafına saygı duyup içeriğine, hükümlerine duyarsız kalmak manalarına gelir.

Tüm bunlar Kur’an’ı mehcur kılmaktır. Kur’an’dan hicret etmektir. Halbuki müslüman Kur’an’a hicret etmeliydi, Kur’an’a koşmalıyıdı. Özetle buradaki mehcur bırakmak elinin altında olduğu halde, ondan gereği gibi istifade edememe, faydalanmamayı ifade eder.

Yoksa Mushaf herkesin evinde var. Belki çoğumuz okuyoruz.Hatim indiriyoruz.Lakin anlama ve hayata tatbik noktasında sınıfta kalıyoruz.Her şeyden evvel böyle bir derdimiz yok.Halbuki Kur’an hayata ve dirilere (Yasin36/69-70) okunmak için indirilmişti.

Şimdi birisi mushafı yere atsa ve üzerinden atlayıp geçse o adamı linç edersiniz. Peki onu evinde duvarında asan fakat namaz kılmayan,oruç tutmayan,faiz yiyen, gıybet yapan,yalan konuşanın yaptığı Kur’anı çiğnemek değilse nedir? Kur’an’a saygıyı duvarda yüksek yere asmaya indirgeyen sığ aklın geldiği noktaya bakın. Bu akla soralım. Yükseğe astığın Kur’an üst kattaki adamın neresine geliyor?

Bakın Kur’an’ın inşa etmediği akıl ne hallere düşüyor. Rasulullah’ın, kanını içen sahabeye kanım kanınla karıştı cehennem sana haram oldu diyesiymiş. Hani kan haramdı.(Bakara2/173). Yine güya sahabe, Efendimiz’in idrarını içermiş! İçene de cehennem harammış. Hani Efendimiz, Ey kızım Fatıma! Babam Peygamber diye güvenme! Vallahi senin için de yarın bir şey yapamam diyordu. Hani idrar necasetti? Nitekim Efendimiz heladan gelince abdest almışlardır. Demek ki necaset söz konusu. Ee sen Kur’an’sız din kurgularsan ortaya böyle ucubeler çıkar ve utanmadan Rasulullah’a iftira atarsın. Onun ağzından da hadis uydurur bunu da din diye millete anlatırsın.

Efendim neymiş sümük-ü şerifmiş! Güya sahabe, Efendimizin sümüğünü kapış kapış edip üzerlerine sürerlermiş! Allah aşkına bu nedir? Benim iman ettiğim Peygamberim yerlere tükürmeyi günah sayarken, temizliği imanın yarısı sayarken bu kepazelik ne! Bunun peygamber sevgisiyle ne alakası var?

Adam Şifa Ayetleri diye kitap yazmış. Kitap tam bir felaket.  Neymiş falan ayeti, falan sureyi cinsel organına okuyup üflersen şöyle olurmuş böyle olurmuş(af edersiniz ereksiyon olurmuş)!

Bu ne cinnet Allah’ım! Din bu mu? Kur’an bunun için mi indi. Bu, Kur’an’a viagra muamelesi değil de nedir? Kur’an üfürük kitabı mıdır?  Hani Kur’an hayat kitabıydı?

Allah’ın Kitabından uzaklaşırsan böyle maskara olursun. Bakın ne diyor Kur’an:

“Kim, Rahmân’ın Zikri’ni/Kur’an’ı görmezlikten gelirse, biz onun başına bir şeytan sararız. Artık o, onun ayrılmaz dostudur. Şüphesiz bu şeytanlar onları doğru yoldan saptırırlar. Onlar ise doğru yolda olduklarını sanırlar (Zuhruf 41/36-37)

Bu gibiler bir yol tutturmuş gidiyorlar. Kendilerini de en doğru yolda sanıyorlar ve muarızlarına da sapık damgasını vuruyorlar. Bu gibiler Zuhruf 41/36-37‘deki insan tipine tıpa tıp uymuyor mu?

Temel fıkrasıyla bitirelim. Temel aracıyla otobana ters girince otoban polisi harekete geçer ve radyodan “dikkat otobanda bir araç ters yönde ilerliyor” anonsunu yapar. Bizim Temel de anonsu radyodan dinler ve derki : Uyyy! Ne birisi! Hepsi ters hepsi!

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2015

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için 19 Haziran'da evinin bulunduğu Güniz Sokak'taki törenin ardından TBMM'de devlet töreni düzenlendi.

2013

17. Akdeniz Oyunları, 20-30 Haziran tarihlerinde Mersin ve Adana'da yapıldı.

325

İznik Konsili toplantısı sona erdi.

1097

Haçlı Seferlerinin ilki sırasında İznik, Selçuklu Türkleri tarafından alındı.

1157

Tapınak Şövalyeleri bozguna uğradı, büyük üstadları Bertrand de Blanquefort, komutanları Nur ad-Din Mahmud olan müslümanlarca esir alındı.

1862

ABD'de kölelik yasaklandı

1868

Mithat Paşa Emniyet Sandığı'nı kurdu

1885

Hürriyet Heykeli, Fransa'dan New York'a getirildi

1910

Almanya'da ''Deutschland'' adlı ilk Zeplin balonu başarıyla havalandı

1910

Dünya Babalar Günü, ilk kez ABD'de kutlandı

1926

Mustafa Kemal, İzmir gezisini izleyen Anadolu Ajansına hafızalardan silinmeyecek şu sözlerinin yer aldığı demecini verdi: ''Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.''

1934

İran Şahı Rıza Pehlevi ve Atatürk, ilk Türk operası ''Özsoy''u izledi

1944

2. Dünya Savaşı: İlk savaş günü. (Filipin Deniz Savaşı)

1952

Kömür madenlerinde çalışan işçilerin askerlikten muaf tutulmalarına ilişkin yasa kabul edildi.

1953

Sovyetler Birliği hesabına casusluk yaptıkları iddiasıyla ölüm cezasına çarptırılan Ethel ve Julius Rosenberg çifti idam edildi

1965

Eskişehirspor kuruldu.

1972

Dünya çapında ilk uluslararası pilot grevi gerçekleşti.

1973

Dünya Sevgi Birliği Madalyası ''Sev Kardeşim'' ve ''Hayat Bayram Olsa'' şarkılarından ötürü Şenay'a verildi.

1978

Çizgi bant ''Garfield'' 21 gazetede birden yayımlanmaya başlandı

1981

TRT Kütüphanesi ve Radyo Müzesi açıldı.

1981

Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı ile aynı davadan yargılanan 13 sanık, Yüce Divan'ın aldığı karar gereği tutuklandı

2005

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde üç günde sekiz bebek öldü. Ölümlere ''Serratia Marcescens'' adlı bakterinin yol açtığı açıklandı

2011

NATO savaş uçakları, Libya'nın başkenti Trablus'u bombaladı

2012

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Yeşiltaş Karakolu'na teröristlerce yapılan saldırı sonucu çıkan çatışmada 8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı

2012

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'un İngiltere'nin başkenti Londra'daki büyükelçiliğine sığınarak siyasi iltica talebinde bulundu

2016

Endonezya'nın Orta Cava bölgesinde birkaç gün süren şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen toprak kaymasında 56 kişi hayatını kaybetti

2017

Londra'nın Finsbury Park Camisi yakınlarında 47 yaşındaki İngiliz vatandaşı Darren Osborne "Müslüman Refah Evi"ndeki teravih namazından çıkan cemaatin üzerine aracını sürdü. 51 yaşındaki Makram Ali olay yerinde hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri