Üst Manşetler Altı

Bir Peygamberin Feryadı

Bir Peygamberin Feryadı
    Recep ŞAHAN
Bir peygamber düşünün ki ümmetini Allah’a şikayet ediyor. Bir peygamber düşünün ki ümmetinin Kitaba karşı duyarsız kalmasından rahatsız oluyor ve Rabbimiz de onun bu feryadını Kitabında yüzümüze çarpıyor. İşte bu peygamber son peygamber Hz. Muhammed(sav) dir.

Hani, alemlere rahmet olarak gönderilen(Enbiya21/107),ümmetine düşkün(Tevbe9/128) olan Efendimiz(sav) var ya işte o Peygamberden bahsediyoruz.

Peki,  Efendimiz(sav)’in bizden hangi konuda şikayetçi    olacağını biliyor muydunuz? Öyle ki Kur’an’da ikinci bir yerde böyle bir şikayet yoktur.

Sözü daha fazla uzatmadan asıl mevzumuza girelim. Konumuz Furkan suresi 30. Ayet.

“(O gün) Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler.”

Ayette geçen MEHCUR kelimesi Kur’an’dan uzaklaşmak, Kur’an’ı terk etmek, onun hükümlerini dinlememek, Kur’an’ın mushafına saygı duyup içeriğine, hükümlerine duyarsız kalmak manalarına gelir.

Tüm bunlar Kur’an’ı mehcur kılmaktır. Kur’an’dan hicret etmektir. Halbuki müslüman Kur’an’a hicret etmeliydi, Kur’an’a koşmalıyıdı. Özetle buradaki mehcur bırakmak elinin altında olduğu halde, ondan gereği gibi istifade edememe, faydalanmamayı ifade eder.

Yoksa Mushaf herkesin evinde var. Belki çoğumuz okuyoruz.Hatim indiriyoruz.Lakin anlama ve hayata tatbik noktasında sınıfta kalıyoruz.Her şeyden evvel böyle bir derdimiz yok.Halbuki Kur’an hayata ve dirilere (Yasin36/69-70) okunmak için indirilmişti.

Şimdi birisi mushafı yere atsa ve üzerinden atlayıp geçse o adamı linç edersiniz. Peki onu evinde duvarında asan fakat namaz kılmayan,oruç tutmayan,faiz yiyen, gıybet yapan,yalan konuşanın yaptığı Kur’anı çiğnemek değilse nedir? Kur’an’a saygıyı duvarda yüksek yere asmaya indirgeyen sığ aklın geldiği noktaya bakın. Bu akla soralım. Yükseğe astığın Kur’an üst kattaki adamın neresine geliyor?

Bakın Kur’an’ın inşa etmediği akıl ne hallere düşüyor. Rasulullah’ın, kanını içen sahabeye kanım kanınla karıştı cehennem sana haram oldu diyesiymiş. Hani kan haramdı.(Bakara2/173). Yine güya sahabe, Efendimiz’in idrarını içermiş! İçene de cehennem harammış. Hani Efendimiz, Ey kızım Fatıma! Babam Peygamber diye güvenme! Vallahi senin için de yarın bir şey yapamam diyordu. Hani idrar necasetti? Nitekim Efendimiz heladan gelince abdest almışlardır. Demek ki necaset söz konusu. Ee sen Kur’an’sız din kurgularsan ortaya böyle ucubeler çıkar ve utanmadan Rasulullah’a iftira atarsın. Onun ağzından da hadis uydurur bunu da din diye millete anlatırsın.

Efendim neymiş sümük-ü şerifmiş! Güya sahabe, Efendimizin sümüğünü kapış kapış edip üzerlerine sürerlermiş! Allah aşkına bu nedir? Benim iman ettiğim Peygamberim yerlere tükürmeyi günah sayarken, temizliği imanın yarısı sayarken bu kepazelik ne! Bunun peygamber sevgisiyle ne alakası var?

Adam Şifa Ayetleri diye kitap yazmış. Kitap tam bir felaket.  Neymiş falan ayeti, falan sureyi cinsel organına okuyup üflersen şöyle olurmuş böyle olurmuş(af edersiniz ereksiyon olurmuş)!

Bu ne cinnet Allah’ım! Din bu mu? Kur’an bunun için mi indi. Bu, Kur’an’a viagra muamelesi değil de nedir? Kur’an üfürük kitabı mıdır?  Hani Kur’an hayat kitabıydı?

Allah’ın Kitabından uzaklaşırsan böyle maskara olursun. Bakın ne diyor Kur’an:

“Kim, Rahmân’ın Zikri’ni/Kur’an’ı görmezlikten gelirse, biz onun başına bir şeytan sararız. Artık o, onun ayrılmaz dostudur. Şüphesiz bu şeytanlar onları doğru yoldan saptırırlar. Onlar ise doğru yolda olduklarını sanırlar (Zuhruf 41/36-37)

Bu gibiler bir yol tutturmuş gidiyorlar. Kendilerini de en doğru yolda sanıyorlar ve muarızlarına da sapık damgasını vuruyorlar. Bu gibiler Zuhruf 41/36-37‘deki insan tipine tıpa tıp uymuyor mu?

Temel fıkrasıyla bitirelim. Temel aracıyla otobana ters girince otoban polisi harekete geçer ve radyodan “dikkat otobanda bir araç ters yönde ilerliyor” anonsunu yapar. Bizim Temel de anonsu radyodan dinler ve derki : Uyyy! Ne birisi! Hepsi ters hepsi!

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

TARİHTE BUGÜN

2017

Irak Milli Güvenlik Konseyi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık

2012

Otoyollarda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) dönemi başladı.

2012

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ölümüyle ilgili iddialar üzerine soruşturma yürüttüğü 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezarının açılarak inceleme yapılmasına karar verdi.

2011

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği'nin desteğiyle gerçekleştirilen Başkent Moda Günleri kapsamında kurulan 2 k

2009

Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu, İstanbul-Bahçelievler'de avukatı tarafından emniyet güçlerine teslim edildi.

2004

The Sims 2 isimli simulasyon oyunu satışa sunuldu.

1996

ABD başkanı Bill Clinton, Kuveyt'e 3.500 asker gönderdi. Bill Clinton, Irak'ı saldırgan davranışlarına son vermesi konusunda uyardı.

1990

Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun cenazeleri İstanbul'a nakledildi ve devlet töreniyle Topkapı'da yaptırılan anıtmezara defnedildi.

1990

Sefa Topsakal, Türk şarkıcı bugün doğdu.

1980

Nikaragua'nın eski diktatörü Anastasio Somoza öldürüldü.

1984

ABD'li aktör, Richard Basehart bugün öldü.

1975

Hayalet Oğuz, Türk yazar bugün öldü.

1967

Kaan Girgin, Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu bugün doğdu.

1967

Kayseri'de yapılan Kayserispor-Sivasspor futbol maçında çıkan olaylarda 40 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

1961

Adnan Menderes idam edildi. Milli Birlik Komitesi, 65 yaşını aşan Celâl Bayar ile idam kararları çoğunlukla alınan öteki hükümlülerin cezalarını müebbet hapse çevirdi.

1941

İngiliz ve Sovyet işgali altındaki İran'da Şah Rıza tahtan indirildi, yerine oğlu Muhammed Rıza Pehlevi geçti.

1943

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kuruldu.

1934

Türkiye, Cemiyet-i Akvam (Milletler Cemiyeti) üyeliğine kabul edildi.

1922

Bandırma işgalden kurtarıldı.

- Havacı Orville Wright ve beraber uçtuğu arkadaşı Thomas E. Selfridge, uçak kazası geçirdiler. Kazada yaşamını kaybeden Selfridge, uçak kazasında yaşamını yitiren ilk insan oldu.

Havacı Orville Wright ve beraber uçtuğu arkadaşı Thomas E. Selfridge, uçak kazası geçirdiler. Kazada yaşamını kaybeden Selfridge, uçak kazasında yaşamını yitiren ilk insan oldu.

1787

ABD Anayasası kabul edildi.

1176

Miryakefalon Savaşı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri