DOĞALGAZI BEKLERKEN ...

Siz bakmayın havaların böyle sıcak olduğuna; birkaç ay sonra sonbahar serinliği ve arkasından kış soğukları gelecek. Hepimiz şimdiden kış yakacağı telaşına düştük bile.
Kimimiz köyden odun getirecek, bazılarımız fındık kabuğu temin edecek, bir bölümümüz de odun satın alacağız.
Büyük bir kısım yöre insanı da hava kirliliği pahasına kömür yakacağız kış boyunca. Bacalar simsiyah duman kusarken şehrimizin üstünden kara bir bulut hiç gitmeyecek. Zehir soluyacağız kış boyunca.
Bugün çok uzakmış gibi görünen bu görüntüler aslında birkaç ay kadar yakınımızda!
İşte bu kirli manzaraya gün gün yaklaşırken insanın aklına doğal gaz diye bir yakacak geliyor. Hem ısınmada hem de pişirmede kullanabileceğimiz doğal gaz!
Anadolu'da bir deyim vardır; affınıza sığınarak yazmak istiyorum: Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek… Yani durduk yerde bir iş çıkarmak anlamında kullanılır. Daha mizahi bir söyleyişle icat çıkarmak da diyebiliriz.
Şunu söylemek istiyoruz; bizim de aklımıza doğal gazı sokanlar oldu laf aramızda. Yoksa öyle bir beklentimiz falan yoktu. Biz halimizden memnunduk!
Özellikle 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde bazı başkan adaylarının seçim bildirgelerine ilçelerine doğal gaz getireceğini yazdırmaları bir beklentiye dönüştü.
Seçimi kazanamayan adaylar rahat şimdi. Seçimi kazanıp başkan olanlar için ilçelerine doğal gaz getirmek farz-ı ayın oldu. Hiç kaçarları yok, o doğal gaz bu ilçeye gelecek!
Kim mi bu başkanlar? Şimdiden isim yazmaya gerek yok, onlar kendilerini biliyorlar. Hepsi de sözlerini unutmayacak kadar gençler, hafızaları zehir gibi… Yıllar önce kendileriyle ilgili yapılan eleştirileri hatırlayacak ve sitem edecek kadar da hafızalarının sağlam olduğunu biliyoruz. Vaatlerini unutmuş olamazlar.
Kaldı ki seçim öncesi dağıttıkları kitapçıkları saklayıp günü geldiğinde masaya koyacak çok sayıda seçmen var ilçelerde. Günü geldiğinde başkana sorarız diyorlar.
Ne demek günü geldiğinde? Bunu hem siyasi anlamda hem de güncel anlamda kullanabiliriz. Siyasi anlamı şu olmalı; başkanlar söz verdiği üzere doğal gazı getiremezse sandıkta bizden bir daha oy beklemesin.
Giden başkanlar verdiği sözü yerine getirmeyenlere ibret olsun!
Güncel anlamı ise şudur; hele bir süre başkanlara zaman tanıyalım. Tanıdığımız bu sürede doğal gazla ilgili neler yaptığını gözleyelim ve ona göre çıkalım karşısına. Bu iş hemen bir yılda gerçekleşecek bir proje değildir. Gerçekten zamana ihtiyaç vardır.
Ama bu süre de sınırsız değildir. Seçimler geçeli 1.5 yıl oldu. Bazı seçmenler ve ilçede yaşayanlar doğal gaz işi ne oldu diye kendi aralarında konuşmaya başladılar bile.
Bir girişim var mı? Bu girişimlere ve dönüşlere bakıldığında yakın gelecekte doğal gazla ilgili bir umut ışığı görülüyor mu? Bütün çaba ve çalışmalara rağmen nüfusları 20 binin altında kalan ilçelerin durumu ne olacak?
Başkanlar artık harekete geçmeliler. Bugün başlasanız bile doğal gazın gelmesi yılları bulacaktır. Geçen zaman aleyhimize işlemektedir. Bir an önce dişlilerin dönmesini sağlayacak ilk hareket verilmelidir.
Seçim bildirgelerine yazdıkları doğal gaz projelerini hayata geçirecek adımları atmalıdırlar. En azından yöre insanına bu çalışmalar kapsamında ne kadar yol aldıklarını açıklamalıdırlar. Karşılaştıkları sorunları veya ilerleyişlerini açıklasınlar ilçe insanlarına.
İpe un sermekle olmaz! Bunlar klasik belediyeciliğin dışında şehirlere damga vuracak projelerdir. Başkanların adını yaşatacak çalışmalardır, imzaları olarak kalacaktır.
Geçmişin silik bir başkanı olarak hatırlanmak istemiyorsanız ilk kazmayı vurarak işe başlamalısınız. Yoksa sizi de öteki başkanların arasına gönderir ilçenizin duyarlı seçmenleri.
Belki size kadar gelmemişse de şehrinizde doğal gaz işi usul usul konuşuluyor.
Duymanıza biz aracılık edelim istedik.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2018

Kimlik ve sürücü belgesi sorgulamalarının daha hızlı yapılması amacıyla üretilen barkod ve karekod okuyucu sistem ilk kez kullanıldı

2017

Paris'in Champs Elysees Caddesi'nde Türkiye'nin Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin önünde düzenlenen saldırıda bir polis hayatını kaybetti. Terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırının faili, olay sırasında öldürüldü

2017

MİT'e ait tırları Hatay'da durdurarak arama yapmak isteyen, itiraz eden MİT görevlilerini tehdit ettiği iddiasıyla gözaltına alınan ve meslekten ihraç edilen eski Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı Yaşar Kavalcıoğlu Ankara'da tutuklandı

2016

Müzisyen, besteci ve aranjör Attila Özdemiroğlu, İstanbul'da akciğer kanserine bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 73 yaşında hayatını kaybetti

2015

"Paralel yapı"ya yönelik operasyonunda gözaltına alınan, aralarında Mahir Çakallı ile Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 17 şüphelinin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin görevini yapmasını kısmen engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklanmasına karar verildi

2013

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın, 89 yaşında İstanbul'da vefat etti

2012

Mısır'ın başkenti Kahire'de yüz binlerce kişi Tahrir meydanında, ordunun yönetimi sivillere devretmesi için gösteri düzenledi

2011

Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin davada tutuklu yargılanırken tahliye edilen, 13 yıl boyunca firarda olan ve bu sebeple dosyası ayrılan Bülent Düvenci'yi ''müebbet hapis cezasına'' çarptırıldı

2010

Şili Katolik Kilisesi, tacizde bulunmakla suçlanan papazların kurbanlarından özür diledi

2008

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski milli güreşçi Gazanfer Bilge 85 yaşında vefat etti

2006

Han Myeong-sook, Güney Kore'nin ilk kadın başbakanı olarak göreve başladı.

1999

Columbine Lisesi katliamı gerçekleşti. Lisenin Eric Harris ve Dylan Klebold isimli öğrencileri 13 kişiyi öldürdü, 24 kişiyi yaraladı ve sonra da intihar ettiler.

1998

Air France şirketine ait Boeing 727-200 tipi bir yolcu uçağı Bogota'dan (Kolombiya) kalktıktan sonra Cerro El Cable dağlarına çarparak düştü: 53 kişi öldü.

1990

Ressam Şefik Bursalı 87 yaşında hayata veda etti

1972

Apollo 16, Ay'a iniş yaptı.

1968

Güney Afrika havayollarına ait Boeing-707 tipi bir yolcu uçağı Windhoek şehrinden kalkışı esnasında düştü: 122 kişi öldü.

1967

Swiss Britannia şirketine ait bir yolcu uçağı Toronto'da düştü: 126 kişi öldü.

1962

Dolandırıcılığıyla ünlü "Sülün Osman" cezaevinde "Alınteri ile Yaşamak" konulu konferans verdi

1953

Yedi Türk askeri Kore'deki esir değişimiyle geri alındı

1944

Türkiye, Almanya'ya krom ihracatını durdurdu

1942

İzmir Ticaret Gazetesi yayımlanmaya başladı

1924

1924 Anayasası kabul edildi

1902

Marie ve Pierre Curie, Paris'teki laboratuvarlarında radyoaktif radyum tuzlarını ayrıştırmayı başardı

1889

Adolf Hitler doğdu

1862

İlk pastörizasyon deneyi Louis Pasteur ve Claude Bernard tarafından gerçekleştirildi.

1841

İlk dedektif romanı Morg Sokağı Cinayeti yayımlandı. Edgar Allen Poe'nun Graham's Lady's and Gentleman's dergisinde yayımlanan eserinde Parisli Bay C. Auguste Dupin'in seri cinayetleri ortaya çıkarmadaki çözümleyici zekası betimleniyordu

1792

Fransa, Avusturya'ya savaş ilan etti.

571

Son peygamber Hazreti Muhammed, Mekke'de dünyaya geldi

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri