DOĞALGAZI BEKLERKEN ...

Siz bakmayın havaların böyle sıcak olduğuna; birkaç ay sonra sonbahar serinliği ve arkasından kış soğukları gelecek. Hepimiz şimdiden kış yakacağı telaşına düştük bile.
Kimimiz köyden odun getirecek, bazılarımız fındık kabuğu temin edecek, bir bölümümüz de odun satın alacağız.
Büyük bir kısım yöre insanı da hava kirliliği pahasına kömür yakacağız kış boyunca. Bacalar simsiyah duman kusarken şehrimizin üstünden kara bir bulut hiç gitmeyecek. Zehir soluyacağız kış boyunca.
Bugün çok uzakmış gibi görünen bu görüntüler aslında birkaç ay kadar yakınımızda!
İşte bu kirli manzaraya gün gün yaklaşırken insanın aklına doğal gaz diye bir yakacak geliyor. Hem ısınmada hem de pişirmede kullanabileceğimiz doğal gaz!
Anadolu'da bir deyim vardır; affınıza sığınarak yazmak istiyorum: Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek… Yani durduk yerde bir iş çıkarmak anlamında kullanılır. Daha mizahi bir söyleyişle icat çıkarmak da diyebiliriz.
Şunu söylemek istiyoruz; bizim de aklımıza doğal gazı sokanlar oldu laf aramızda. Yoksa öyle bir beklentimiz falan yoktu. Biz halimizden memnunduk!
Özellikle 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde bazı başkan adaylarının seçim bildirgelerine ilçelerine doğal gaz getireceğini yazdırmaları bir beklentiye dönüştü.
Seçimi kazanamayan adaylar rahat şimdi. Seçimi kazanıp başkan olanlar için ilçelerine doğal gaz getirmek farz-ı ayın oldu. Hiç kaçarları yok, o doğal gaz bu ilçeye gelecek!
Kim mi bu başkanlar? Şimdiden isim yazmaya gerek yok, onlar kendilerini biliyorlar. Hepsi de sözlerini unutmayacak kadar gençler, hafızaları zehir gibi… Yıllar önce kendileriyle ilgili yapılan eleştirileri hatırlayacak ve sitem edecek kadar da hafızalarının sağlam olduğunu biliyoruz. Vaatlerini unutmuş olamazlar.
Kaldı ki seçim öncesi dağıttıkları kitapçıkları saklayıp günü geldiğinde masaya koyacak çok sayıda seçmen var ilçelerde. Günü geldiğinde başkana sorarız diyorlar.
Ne demek günü geldiğinde? Bunu hem siyasi anlamda hem de güncel anlamda kullanabiliriz. Siyasi anlamı şu olmalı; başkanlar söz verdiği üzere doğal gazı getiremezse sandıkta bizden bir daha oy beklemesin.
Giden başkanlar verdiği sözü yerine getirmeyenlere ibret olsun!
Güncel anlamı ise şudur; hele bir süre başkanlara zaman tanıyalım. Tanıdığımız bu sürede doğal gazla ilgili neler yaptığını gözleyelim ve ona göre çıkalım karşısına. Bu iş hemen bir yılda gerçekleşecek bir proje değildir. Gerçekten zamana ihtiyaç vardır.
Ama bu süre de sınırsız değildir. Seçimler geçeli 1.5 yıl oldu. Bazı seçmenler ve ilçede yaşayanlar doğal gaz işi ne oldu diye kendi aralarında konuşmaya başladılar bile.
Bir girişim var mı? Bu girişimlere ve dönüşlere bakıldığında yakın gelecekte doğal gazla ilgili bir umut ışığı görülüyor mu? Bütün çaba ve çalışmalara rağmen nüfusları 20 binin altında kalan ilçelerin durumu ne olacak?
Başkanlar artık harekete geçmeliler. Bugün başlasanız bile doğal gazın gelmesi yılları bulacaktır. Geçen zaman aleyhimize işlemektedir. Bir an önce dişlilerin dönmesini sağlayacak ilk hareket verilmelidir.
Seçim bildirgelerine yazdıkları doğal gaz projelerini hayata geçirecek adımları atmalıdırlar. En azından yöre insanına bu çalışmalar kapsamında ne kadar yol aldıklarını açıklamalıdırlar. Karşılaştıkları sorunları veya ilerleyişlerini açıklasınlar ilçe insanlarına.
İpe un sermekle olmaz! Bunlar klasik belediyeciliğin dışında şehirlere damga vuracak projelerdir. Başkanların adını yaşatacak çalışmalardır, imzaları olarak kalacaktır.
Geçmişin silik bir başkanı olarak hatırlanmak istemiyorsanız ilk kazmayı vurarak işe başlamalısınız. Yoksa sizi de öteki başkanların arasına gönderir ilçenizin duyarlı seçmenleri.
Belki size kadar gelmemişse de şehrinizde doğal gaz işi usul usul konuşuluyor.
Duymanıza biz aracılık edelim istedik.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2017

Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında PKK ile sağlanan sıcak temas sırasında şehit olan Eren Bülbül (16) ailesi, yakınları, vatandaşlar ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı

2016

Adana'da, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, firari sanıklar Fethullah Gülen ile Ömer Ekinci, Kemal Elibal ve Cemal Soncu'nun mal varlıklarına el konulmasına karar verildi

2015

Çin'in kuzeyindeki Tiencin kentindeki liman bölgesinde bulunan bir lojistik firmasının deposunda meydana gelen patlamada 164 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 700 kişi yaralandı. Patlamada 9 kişi kayboldu.

2014

Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba, bugün vefat etti.

2008

Terör örgütü DHKP/C'nin elebaşı Dursun Karataş'ın avukatı Taylan Tanay, müvekkilinin 11 Ağustos'ta Hollanda'da öldüğünü açıkladı.

2004

2004 Yaz Olimpiyatları, Atina'da başladı.

2000

Tiyatro ve sinema sanatçısı Güzin Özipek hayatını kaybetti.

2000

Rus Kursk denizaltısı, Barents Denizi'nde 112 mürettebatıyla battı.

1999

Şair Can Yücel, İzmir'de yaşama veda etti.

1998

Devlet İstatistik Enstitüsü, 30 Kasım 1997'de yapılan genel nüfus sayımının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye'nin nüfusu: 62.870.030

1997

South Park yayına başladı.

1987

ABD başkanı Ronald Reagan, İran-Kontra Skandalı'ndaki sorumluluğunu kabul etti.

1976

Türk oyuncu Özge Özberk, bugün doğdu.

1966

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Mao Kültür Devrimini ilan etti.

1964

''007 James Bond''un yaratıcısı, yazar Lan Fleming öldü.

1961

Doğu Almanya yönetimi, batıya kaçışları önlemek için Berlin sınırını dikenli tellerle kapattı. 20 Ağustos'ta bu tellerin yerine, daha sonra Utanç Duvarı denilecek beton duvar örülmeye başlandı.

1960

İlk Amerikan haberleşme uydusu ''Echo One'', Cap Canaveral'dan fırlatıldı.

1960

Orta Afrika Cumhuriyeti, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.

1955

Çağdaş Alman edebiyatının önde gelen isimlerinden yazar Thomas Mann öldü.

1954

Pakistan milli marşı, Pakistan radyosundan ilk kez yayımlandı.

1953

Sovyetler Birliği ilk hidrojen bombasını gizlice denedi.

2000

Tiyatro ve sinema sanatçısı Güzin Özipek hayatını kaybetti

1940

II. Dünya Savaşı: Alman savaş uçakları (Luftwaffe) İngiliz havaalanlarını ve radar üslerini bombalamaya başladı.

1930

Eski başbakanlardan Paris Büyükelçisi Ali Fethi (Okyar) Bey, ''Serbest Cumhuriyet Fırkası''nı kurdu.

1926

Küba devriminin lideri Fidel Castro, bugün doğdu.

1923

Mustafa Kemal, yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı seçildi.

1922

Büyük Taarruz öncesinde, Fevzi Paşa ve karargahı, gizlice cepheye gitti. 14 Ağustos'ta birliklerin güneye ve cepheye doğru kaydırılmasına sessizce başlandı.

1918

BMW (Bayerische Motoren Werke AG) motor fabrikası Almanya'da kuruldu.

1913

Harry Brearley, paslanmaz çeliği icat etti.

1910

İstanbul Moda'da ilk tenis kortu açıldı.

1908

Ford marka ilk otomobil üretildi.

1905

Norveç'te düzenlenen referandumda, İsveç'ten ayrılma kararı çıktı.

1877

Thomas Alva Edison, ''Edisonphon'' adını verdiği ilkel gramofonu geliştirdi.

1851

İlk düz dikiş makinesini 1850'de Boston'da imal eden Isaac Singer, buluşunun patentini aldı.

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri