Buğdayın Atası Siyez'in Hasadı Tamamlandı

Çamoluk’ta Buğdayın Atası Siyez'in Hasadı Tamamlandı

Haber Resim Üstü
Buğdayın Atası Siyez'in Hasadı Tamamlandı
Ekonomi
G.Tarihi: 23.09.2018 12:09
378 Okunma
0
Haber Resim Altı
Çamoluk’ta Buğdayın Atası Siyez'in HasadıTamamlandı
 
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP)” kapsamında; Çamoluk ilçesinde 330 dekar alanda ekimi gerçekleştirilen buğdayın atası Siyez’in hasadı tamamlandı.Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır:
“Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan siyez (Hitit buğdayı), iç ve dış piyasada yoğun talep görmektedir.“Kabulca” veya “kaplıca” olarak da bilinen siyez, günümüzde adı sıkça duyulan bir buğday türü olan ve doğal ortamda ilaçsız, gübresiz büyüyebilen,14 kromozom sayısıyla genetik olarak yeryüzündeki ilk buğday türü olarak kabul ediliyor.
Siyez buğdayının sağlık ve lezzet açısından önemli bir buğday türüdür ve Çamoluk ilçesinde yetiştirilebilir olmasıüreticileri memnun etmiştir.Siyez buğdayı un ve bulgur yapılarak pazara sunulması üreticilerimiz tarafından planlanmaktadır. GİRKAP projesi kapsamında yapılan bu çalışmalarda yerel imkanlarlasiyes unu ve bulguru elde edilmiştir.
Ayrıca bu çalışmaları geliştirici mahiyette olmak üzere, siyez buğdayı için un ve bulgur üretimi işleme makinaları temin etme çabaları devam etmektedir.Küçük çaplı tesisler kurulduktan sonra pazara ulaşma kapasitesi daha da artacaktır. Çamoluk ilçemizdesiyez buğdayı yetiştiriciliği çiftçilerimiz için çok önemli bir geçim kaynağı olma yolundadır” dedi.
 
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
Haber Detay Sonu 1
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Haber Yorumlar Altı

BENZER HABERLER

Blok Reklam 1

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Eynesil'e en son ne zaman geldiniz?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

KARİKATÜR

Deneme kar

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri