CİVİL,SİSDAĞI YAYLASI BİZİM OLDUĞUNU GÖSTEREN..

​EYNESİL’DE SİSDAĞI TEDİRGİNLİĞİ

CİVİL,SİSDAĞI YAYLASI BİZİM OLDUĞUNU GÖSTEREN..
Eynesilhaberleri
G.Tarihi: 27.10.2023 01:33
1199 Okunma
1
EYNESİL’DE SİSDAĞI TEDİRGİNLİĞİ
Eynesil’in merkez mahallelerinin ve bazı köylerinin yaylası olan Sisdağı Yaylasında evleri olan yüzlerce aile büyük bir tedirginlik yaşıyor.
Sisdağı’nın yıllardır yayla statüsünde olduğunu belirten Eynesil Sisdağı Yaylasını Koruma Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı, Emekli Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Civil evlerin çevresindeki tel örgülerin ve duvarların yıkılmasından sonra evlerinde yıkılmasının da söz konusu olabileceğini belirtti. 

Dernek tarafından Eynesil Belediyesinin ok amaçlı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Civil,” Sisdağı Yaylası 2022 yılına kadar yayla kapsamında iken, Giresun Valiliği Mera Komisyonu tarafından 28 Nisan 2022 tarihinde, hukuka aykırı olarak 4342 sayılı kanun kapsamına, yani mera-yaylak ve kışlak kapsamına alınmıştır. Oysaki elimizde tapu gibi Hicri 1247, Miladi 1831 tarihli kadı mahkemesi kararı vardır ve bu kararda Sisdağı Yaylasının bizim olduğunu göstermektedir.
Ben şahsi olarak, yani İsmail Hakkı Civil olarak Giresun Valiliğinin bu kararına mahkeme nezdinde itiraz ettin ve davamız halen Trabzon İstinaf Mahkemesinde devam etmektedir. Davamıza Eynesil Belediyesi de müdahil olmuştur. 
Bu davaya benzer, emsal teşkil edecek durumda bazı dava sonuçları elimizde mevcuttur. Antalya’nın bir ilçesinde aynı tarihlerde verilmiş Kadı Mahkemesi Karalarına dayanılarak yaylalarını tapudan tescili yapılmıştır. 
Bu davalar ile hedefimiz, Sisdağı Yaylasının 4342 sayılı Kanun kapsamından çıkararak tekrar “yayla” statüsüne almaktır. Sisdağı Yaylasının tahsisini Eynesil Belediyesine yaptırmaktır. Yaylamızın kullananlara mülk olarak satışının sağlanmasıdır. Elimizde bulunan Kadı Mahkemesi Kararı nedeniyle Hazine hakkında dava açıp yaylamızın Eynesil adına tapuya kaydının yapılmasını sağlamaktır. Görüldüğü gibi çokta kolay bir iş değildir, ama birlik içinde olursak zorda değildir.  Biz dernek yönetimi olarak elimizi değil, kellemizi taşın altına koyduk. Bundan böyle ilgi ve destekte sizlerden olacaktır.” dedi.
Eynesil Sisdağı Yaylasını Koruma Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği tarafından yapılan toplantıya dernek üyelerinin yanı sıra, Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz, CHP İlçe Başkanı Erhan Cebeci, MHP İlçe başkanı Suphi İncekara, İl Genel Meclis Üyesi Bahattin Yılıkyılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.   Ahmet CEYLAN
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Zivali2 ay önce
Ura şimdiya kadar ne yaptınızda bundan sonra ne yapacaksınız.her yeri beton ev doldurunuz adamların yolu otoban gibi asfalt oldu ..siz bı beton yol bilem yapamadiniz.camur ve tozdan gidemiyoruz yaylaya.trabzon trafindan çok şahane gidip gelebiliyoruz...

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

BU HAFTA YORUMLANANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri