DEMİRCİ,FINDIKTA DENGE OLUŞTU!

Sanayici İşadamı Mustafa Demirci, devletin üreticiye ben alıcıyım diyerek, fındıkta bir denge oluşturduğunu söyledi.

DEMİRCİ,FINDIKTA DENGE OLUŞTU!
Giresun
G.Tarihi: 02.10.2020 00:23
5178 Okunma
0
Sanayici İşadamı Mustafa Demirci, devletin üreticiye ben alıcıyım diyerek, fındıkta bir denge oluşturduğunu söyledi.

Devletin vermiş olduğu 22,5 liralık taban fiyatın çok makul ve mantıklı güzel bir fiyat olduğunu belirten İşadamı Demirci, “Devlet fiyat olarak çok isabetli bir karar verdi ve fındık üreticisinin arkasında durdu. ‘Ben alıcıyım’ dedi ve fındıkta bir denge oluşturdu. Geçen sene 820 bin ton rekolte varken bu sene tahmini rekolte, tabii ki devletin yaptığı, Tarım Bakanlığının yaptığı rekolte 665 bin ton olarak açıklanmıştı. Daha sonra 670 bin ton olarak açıklanmıştı. Bazı özel şirketler kendilerine has gayrı resmi yaptıkları kendi çalışmalar var. Rekoltede gerçek nedir? Gerçek çuvala girince belli oluyor” dedi.
AVRUPALILAR DEPOLARINI DOLDURDU
Avrupalıların Eylül ayı gibi koronavirüs pandemisinden dolayı ihtiyacından fazla mal aldığını vurgulayan Demirci, “Geçen yıl gerçekten rekolte Türkiye tarihinde en yüksek fındık ihracatı yaptık. 344 bin ton fındık ihracat yaptık. Bundan önce en yüksek rakam 301 bin ton idi. Yan ihtiyaçlarından fazla mal aldılar. Dolaysıyla şu anda depolarında fındık var. Yine fındık alacaklar ama çok talepkar değiller. İleriki zamanlar için hesapları var. Tabii ki bu pandemiden dolayı kuruyemiş sektöründe fındık tüketimi çok güzel harcandı. Ama yiyecek maddesi olduğu için her halükarda yine de tüketilir diye düşünüyoruz. Bizim içinde bulunduğumuz şartlarda biz nihayetinde bunun sanayiciliğini yapmaya çalışıyoruz. Alırsak üzerinde çalışıyoruz, işte imalat yapıyoruz, pazara satmaya çalışıyoruz. Bu şekilde de işletmeyi devam ettiriyoruz” dedi.
KORONAVİRÜS ÇİN İLE TİCARETİ DURDURDU
Gecen yıl en fazla ihracat yapan ülkenin İtalya olduğunu, Çin ise son yılların popüler fındık ithalatçısı olduğunu iddia eden Demirci, “Türkiye en fazla katlamalı olarak ihracatı Çin’e yaptı. 4 yıl önce 2 bin ton iken, ondan sonra 4 bin ton, ondan sonra 8 bin ton, geçtiğimiz yıl 16 bin ton olarak Çin katlamalı olarak bir fındık ithalatına girmişti. Bunun daha artacağını ümit ederken pandemi dolaysıyla Çin ihracatı durdurdu. Dünya ölçeğinde Çin ile ticaret durmuş oldu ve istediğimiz ihracatı gerçekleştiremedik. Mesela geçen yıl 8 Bin 938 Ton fındık, ihracatı yapmışız Çin’e ve 3 Milyon dolar gelir elde etmişiz. Bir yıl öncesi bu 4 Bin Ton idi. Önümüzdeki yıl 16-17 Bin Ton beklentimiz vardı. Yani Çin’in piyasaya girmiş olması, fındık talep etmiş olması fındığın ileride çok daha değerli ürün olma beklentisi vardı ama pandemi olayları biraz aksattı. Çinliler ne kadar mal alır, Çinliler ile ne kadar bir araya gelinir bu zaman içinde belli olacak” dedi.
ÜRETİCİ ÜRÜNÜNE SAHİP ÇIKMIYOR
Fakirim diyen bir insanın bile 5 dönüm fındık yeri olduğunu ifade eden Demirci, sözlerini şöyle sürdürdü.
“Aslında şöyle bir şey var Bir kilogram fındık 22 buçuk lira. Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin diye bir abimiz var Keşaplı kendisi. Eski bir bürokrattır kendisi. Gerçekten profesyonel bir fındık üreticisidir. Hatta İtalya'ya fındık tarımı hizmeti vermektedir. Bugün yapmış olduğu çalışmalarla bir dönümden 600 kilogram fındık elde etmektedir. Bugün fakirim diyen insanların bile 5 dönüm yeri var. 5 dönüm yerden dönüm başı 600 kilo fındık üreten bir üretici 3 ton fındık üretir. 3 Ton üründe 75 bin lira yapar. Asgari ücretin 2 Bin 300 lira olduğu bir yerde yıllık 75 bin lira gelir elde etmek bizim insanlarımız için milli bir ürünün, insanlarımızın zenginleşmesi demektir. Ama maalesef insanlarımız fındıktan bir beklenti içinde değil de asgari ücreti tercih etmektedirler. Yani kendini öyle şartlandırmış. Bahçemde çalışayım da kendim bunu üreteyim, kendim daha fazla ürün elde edeyim düşüncesine giremiyorlar. Bu bölgemiz için bir eksiklik ama bizim dışımızdaki bölgelerde, özellikle Batı bölgelerde Akçakoca bölgelerinde falan fındık tarımına çok ağırlık vermektedirler. Makineli tarıma geçtiler. Üretim maliyetlerinin düşürdüler. Daha fazla ürün nasıl elde edebiliriz çalışması yapıyorlar. Oraların çiftçileri bizim çiftlerimize göre daha çok varlıklı bir duruma geldiler. Dünyanın değişik yerlerinde de fındık dikimi arttı. Azerbaycan, Gürcistan onlar da varlık sahibi olmaya başladılar. Yani Azerbaycan sonra Gürcistan’dan sonra İspanya'da zaten vardı, Ukrayna'da fındık dikildi. Romanya'da fındık dikildi hatta bizim Doğu Karadeniz'in dışında Türkiye'de 36 vilayette fındık diktiler. Tokak’ta bile fındık diktiler. Hatay Avanos Dağlarında bile fındık var. Yani fındık bizim Doğu Karadeniz insanın gözünde hiçbir şey değil ama bizim insanlarımız dışında maalesef çok kıymetli bir üründür”
FINDIKTA DOLAR BAZ ALINIYOR
Son olarak üreticilere tavsiyelerde bulunan Demirci, “Gerçekten bu fiyatlar güzel fiyatlar ve herkes bahçesi ile bizzat ilgilenir daha fazla ürün elde etmeye çalışırsa milli gelir artar. Milli gelir artınca sosyal gelirde artar. Tercih vatandaşın. Yaparsa kendine, yapmasa da kendine. Bir tarafta 2 bin 300 lira asgari ücret, bir tarafta 22,5 liralık fındık. Tercih vatandaşın kendisine aittir. Bahçesine bakan para kazanır, bakmayan ise kaderine razı olur. Bütün dünyada ürünler dolar bazındadır. Fındıklı'da son 2-3 yılda benim izlediğim kadarıyla ortalama 3 dolar baz alınıyor. Yani dolar gelecek yıl 10 lira olursa karşılığı da 30 lira olur” dedi.
Haber: Kamil YILMAZ / ÇAVUŞLU HABER 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

BU HAFTA YORUMLANANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2016

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI FETÖ'YÜ TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETTİ

2013

MİLLİ SPORCU DERYA CAN "PALETSİZ İP DESTEKLİ 70 METRE" DALIŞINDA 71 METREYE İNEREK DÜNYA REKORU KIRDI

2013

LÜBNAN'DA KAÇIRILAN TÜRK PİLOTLAR MURAT AKPINAR İLE MURAT AĞCA 71 GÜN SONRA ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞTU

2011

EKİM 2011 ÇUKURCA SALDIRISI GERÇEKLEŞTİ

2003

BOSNA HERSEK'İN ESKİ CUMHURBAŞKANI ALİYA İZZETBEGOVİÇ SARAYBOSNA'DA VEFAT ETTİ

1995

GUNNAR NORDAHL İSVEÇLİ FUTBOLCU BUGÜN YAŞAMINI YİTİRDİ

1992

ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ (ÖDP) KURULDU

1979

TÜRK ŞARKICI VE SÖZ YAZARI ÖZGÜN UĞURLU BUGÜN DOĞDU

1976

TÜRK RADYOCU NİHAT SIRDAR BUGÜN DOĞDU

1973

TÜRK FUTBOCU OKAN BURUK BUGÜN DOĞDU

1962

TBMM'DE TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ KANUNU KABUL EDİLDİ

1961

TÜRK SİYASETÇİ ŞEMSETTİN GÜNALTAY BUGÜN ÖLDÜ

1945

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ AÇILDI

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri