Sinsi tehlike ‘ürik asit yüksekliği’

Çoğunlukla tesadüfen saptanan, hiç belirti vermeyen, hayatı tehdit edecek sonuçlara veya organ hasarlarına sebep olabilen hiperürisemi hakkında ne biliyorsunuz?

Sinsi tehlike ‘ürik asit yüksekliği’
Türkiye
G.Tarihi: 24.09.2021 21:42
690 Okunma
0
Sinsi tehlike ‘ürik asit yüksekliği’

Çoğunlukla tesadüfen saptanan, hiç belirti vermeyen, hayatı tehdit edecek sonuçlara veya organ hasarlarına sebep olabilen hiperürisemi hakkında ne biliyorsunuz?

Medical Park Ordu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Sağlam, özellikle gut hastalığının gelişimine sebep ürik asit yüksekliği yani hiperürisemi tehlikesine dikkat çekti.

Ürik asit, kanda bulunan bir maddedir, vücuttaki pürin ismindeki kimyasalın parçalanmasıyla ortaya çıkarlar. Kandaki ürik asidin normal seviyenin üstünde olmasına ürik asit yüksekliği denir. Ürik asit yüksekliğinin (fazlalığının) tıbbi adı hiperürisemidir. Ürik asit üst sınırı, erkeklerde 7-8 mg/dl, kadınlarda ise 6 mg/dl'dir. Bu oranın aşılmasında ürik asit yüksekliği meydana gelir. Birçok kişide hiçbir belirti vermeden hastalık geliştirmeden ömür boyu yüksek kalabilir. Ancak birçok hastalıkla da ilişkili olabilir. En sıklıkla eklemleri ve böbrekleri etkileyebilir. En çok da ‘zengin hastalığı’ olarak bilinen gut hastalığı gelişimine sebep olabilir. Dünyada ve ülkemizde yüzde 20 oranında hiperürisemi varken yüzde 4 oranında gut hastalığı mevcuttur.

HİPERÜRİSEMİ NEDEN OLUR?

Aşırı alkol alımı, fazla miktarda et ve deniz ürünleri tüketmek, bazı ilaçlar özellikle yüksek tansiyon ve kalp tedavisinde kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon, obezite, yüksek früktoz içeren mısır şurupları tüketimi olarak sıralanabilir. Bununla birlikte hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı, kalp damar hastalıkları, metabolik sendrom dediğimiz kilo fazlalığı insülin direnci trigliserid yüksekliği ile seyreden durumlar, şeker hastalığı ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Tedavi edildiğinde de bu hastalıkların seyrinde bir düzelme olabileceğine dair kanıtlar giderek artmaktadır.

ERKEKLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Gut hastalığı ise ürik asit kristallerinin daha çok eklemlerde özellikle de ayak başparmağı büyük ekleminde depolanması sonrası ortaya çıkan şiddetli eklem harabiyeti ve ağrı ile seyreden bağışıklık sisteminde de bir zafiyetin olduğu bir hastalıktır. Çok eskiden beri Hipokrat zamanından da bilinmektedir. Erkeklerde daha sık görülür. Menopoz sonrası kadınlarda da sıklığı artar.  65 yaş üzerinde daha sıktır.

Gut hastalığı 4 evrede kendini gösterir:

1. Hiç belirti vermeyen hiperürisemi (gut hastalığına göre 10 kat daha yaygındır),

2. Akut gut artriti,

3. Kritik evre,

4. İlerlemiş gut, eklem şişlikleri (tofus) ve böbrek hastalığı.

Genellikle tek eklemi yani ayak başparmağı büyük eklemini tutar. Kızarıklık şişlik ön plandadır. Gut atakları genellikle gece, aniden başlar, şiddetli ağrı olur. Özellikle ayak başparmağı ekleminde kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve hassasiyet gözlenir ateş 39 dereceye ve üzerine kadar çıkabilir. Ağrı çok şiddetlidir tedavi edilmezse 2-3 gün kadar, bazen de 10 güne kadar sürebilir.

MISIR ŞURUBU İÇEREN GIDALARA DİKKAT

Ürik asit düzeyimizi mutlaka bilmeliyiz erkeklerde 13 mg/dl kadınlarda 10 mg/dl üzerinde ise ilaç tedavisi ilave edilmelidir. Hipertansiyon, hiperlipidemi, kalp damar hastalığı aile öyküsü, sigara kullanıcısı, insülin direnci, metabolik sendrom olan hastalar ürik asit düzeyini daha sık baktırmalı ve doktorunun önerilerini almalıdır. Gut hastalığı var ise mısır şurubu içeren gıdalardan sakınmalıyız, beslenmemizde pürin içeren gıdalar (et, balık) sınırlandırılmalıdır. Alkol ve sigara alımının kesilmesi veya çok azaltılması gereklidir. Bilinmelidir ki Gut Hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Günümüzde çok kaliteli ve güvenle kullanılabilecek tedaviler mevcuttur. Öncelikle hastalıktan korunmak için yaşam tarzı değişikliği yani doğru beslenme, düzenli muayene ve düzenli egzersizle aşırı kilolardan kurtulmak çok önemlidir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

TARİHTE BUGÜN

2019

YAZAR VE FİKİR ADAMI NURİ AKDİL HAYATINI KAYBETTİ

2016

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ AKROBASİ TİMİ SOLOTÜRK KONYA'YA TAŞINDI

2015

TÜRK MÜZİSYEN ANKARALI NAMIK, BUGÜN HAYATINI KAYBETTİ

2006

TÜRKSAT 1B UYDUSUNUN ÖMRÜNÜN BİTTİĞİNİ VE UZAY ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERİLDİĞİ AÇIKLANDI

2004

TÜRKİYE'NİN İLK KADIN DOĞUM UZMANI DR. PAKİZE TARZİ 94 YAŞINDA ÖLDÜ

1996

TÜRK ÖYKÜCÜ KEMALETTİN TUĞCU BUGÜN ÖLDÜ

1986

ALMAN ASILLI TÜRK OYUNCU WİLMA ELLES BUGÜN DOĞDU

1978

TÜRK OYUNCU DAĞHAN KÜLEGEÇ BUGÜN DOĞDU

1972

TÜRK OYUNCU EMRE KARAYEL BUGÜN DOĞDU

1960

BELÇİKALI SİNEMA OYUNCUSU JEAN-CLAUDE VAN DAMME BUGÜN DOĞDU

1957

TÜRK GAZETECİ VE YAZAR HÜSEYİN CAHİT YALÇIN BUGÜN ÖLDÜ

1949

TÜRK ŞAİR ENİS BEHİÇ KORYÜREK BUGÜN ÖLDÜ

1931

BİLİM ADAMI THOMAS EDİSON 84 YAŞINDA ÖLDÜ

1912

TRABLUSGARP SAVAŞI'NI SONA ERDİREN UŞİ ANTLAŞMASI İMZALANDI

1913

I. BALKAN SAVAŞI BAŞLADI

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri