SU DEĞİRMENİ VE MISIR

Doğu Karadeniz’de Asırlardır Ayrılmayan İki Kardeş: Su Değirmeni ve Mısır

SU DEĞİRMENİ VE MISIR
Karadeniz
G.Tarihi: 03.10.2022 07:37
737 Okunma
0
Doğu Karadeniz’de Asırlardır Ayrılmayan İki  Kardeş:  Su Değirmeni ve Mısır
Doğu Karadeniz’deki akarsuların üstüne kurulu su değirmenleri, sayıları gittikçe azalsa da zamana ve teknolojiye direnerek asırlardır yöre insanına hizmet veriyor. Bu değirmenlerde çoğunlukla çiftçi kadınlarımızca öğütülen mısır, yörenin kırsal ekonomisinde ve sosyal yaşamında hâlâ önemli bir yer tutuyor.
Giresun’un Çanakçı İlçesi Egeköy Köyünden Hanife Çıtlak isimli çiftçimizi; tarlasında hiçbir kimyasal kullanmadan yetiştirdiği mısırları,  hasat sonrası mısır unu ve yarma haline getirmek için gittiği yöresel su değirmeninde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümü teknik elemanları ziyaret ettiler, bu geleneksel yöntemi ve “su değirmeni ile mısır arasında asırlardır devam eden kardeşliği” kayıt altına aldılar:
 
Hasat edilen mısırlardan sapları öncelikle biçilmekte, biçilen saplar halk arasında “Çıtıman” olarak tabir edilen şekilde kurutulmakta,  kurutma sonrası yine halk tabiriyle “Otluk” haline getirilmekte ve kış aylarında hayvan beslemesinde kullanılmaktadır.
 
Mısırlar ise “Çöten” ve “Tekir” denilen alanlarda asılarak kurutulmakta, çuvallarda dövülerek tane hale getirilmekte ve sonrasında da kadınlar tarafından su değirmenlerinde öğütülerek “Mısır Unu” ve “Yarma” haline getirilmektedir.
 
Elde edilen “Mısır Unu” ekmek yapımında, lahana çorbası (pancar çorbası) gibi yöresel yemeklerde ve çeşitli balıkların kızartılması için kullanılmaktadır. “Yarma” ise lahana dolması gibi çeşitli yöresel yemeklerde kullanılmaktadır.
 
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
 
 
 
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BENZER HABERLER

VİDEO GALERİ

BU HAFTA OKUNANLAR

ANKET

Türkiye′de salgını önlemek için alınan ek tedbirler yeterli mi?
İmsak00:00
Güneş00:00
Öğle00:00
İkindi00:00
Akşam00:00
Yatsı00:00

GÜNLÜK BURÇLAR

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık

SÜPER LİG

TakımOGMBAP

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?Ziyaretçi Defteri